Cruciale beroepen roeren zich om quarantaineregels
DEN HAAG (ANP) - Steeds meer sectoren roepen op tot het versoepelen van de quarantaineregels vanwege personeelsproblemen door besmettingen. Diverse brancheorganisaties van cruciale beroepen, zoals de beveiligers en de afvalverwerkers, willen duidelijkheid van de overheid. Voor de cruciale beroepen zou deze week een quarantaine-advies komen.
Op dit moment geldt dat iemand die langer dan een week geleden een boosterprik heeft gehad en geen klachten heeft, niet in quarantaine hoeft na contact met een besmet persoon. Ook mensen die korter dan acht weken geleden positief zijn getest en hersteld hoeven, mits ze geen coronagerelateerde klachten hebben, niet in quarantaine.
De NVRD, de branchevereniging voor publieke en gemeentelijke afvalbedrijven, zegt dat het quarantaine-advies voor 21 januari zou komen, maar dat deze datum op de website van de overheid is aangepast naar "binnenkort". Volgens NVRD-directeur Wendy de Wild vullen medewerkers op andere plekken gaten in het rooster op, staat kantoorpersoneel "stand-by om bij te springen" en liggen afschalingsplannen klaar. De vereniging wil dat medewerkers zonder klachten, waarvan een huisgenoot of nauw contact positief getest is, aan het werk kan, bijvoorbeeld door dagelijks te zelftesten en mondkapjes te dragen.
De Nederlandse Veiligheidsbranche waarschuwt dat in het ergste geval bijna de helft van alle beveiligers in Nederland in quarantaine moet na nauw contact met een besmet persoon. "Dat zou desastreus zijn voor de veiligheid op veel plekken in het maatschappelijk leven", zegt voorzitter en oud-minister Ard van der Steur. "Het mag niet zo zijn dat beperkte capaciteit bij cruciale beroepen, waaronder beveiliging, verdergaande opening van onze maatschappij in de weg staat", aldus de voorzitter.
Luchtvaartmaatschappij KLM gaf al aan "proactief" vluchten te annuleren tussen 7 februari en 13 maart vanwege het hoge ziekteverzuim onder personeel door coronabesmettingen en quarantaineverplichtingen. Het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel (CBL), de branchevereniging voor supermarkten, waarschuwde woensdag voor lege schappen als de quarantaineregels voor supermarktmedewerkers niet worden versoepeld. Veel supermarktmedewerkers zijn jonger dan 18 jaar en kunnen nog geen boosterprik krijgen, waardoor ze niet vrijgesteld worden van de quarantaineplicht.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/DPA) - Piloten van luchtvaartmaatschappij Lufthansa gaan maandag en dinsdag staken, heeft vakbond Cockpit aangekondigd. De piloten staken voor een betere pensioensregeling en een nieuwe cao. Ook personeel van dochterondernemingen CityLine en Eurowings doet mee aan de actie, net als Lufthansa Cargo.
13 uur geledenDUBLIN (ANP) - Twee op de drie tankstations in Ierland zitten zaterdag aan het eind van de dag vermoedelijk zonder brandstof als de blokkades in het land aanhouden. Daarvoor waarschuwt de Ierse brancheorganisatie voor brandstoffenleveranciers bij de publieke omroep RTE. Sinds dinsdag vinden protestacties in Ierland plaats, waarbij onder meer brandstofdepots en een belangrijke raffinaderij worden geblokkeerd.
16 uur geledenTEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - Twee grote Chinese schepen geladen met ruwe olie lijken de Straat van Hormuz te passeren, schrijft persbureau Bloomberg. Enkele uren eerder is een Grieks schip door de belangrijke zeestraat gevaren. Dit zou een aanzienlijke toename betekenen van het olietransport, enkele dagen nadat een staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran was aangekondigd.
18 uur geledenANTWERPEN (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Thailand heeft een steunpakket goedgekeurd om zijn economie te beschermen tegen de hoge olieprijzen die het gevolg zijn van de oorlog in het Midden-Oosten. Zo komt het Aziatische land met hogere brandstofsubsidies, uitkeringen en goedkopere leningen.
18 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse techconcern IBM heeft een schikking getroffen van 17 miljoen dollar met de Amerikaanse overheid, die een onderzoek had ingesteld naar het diversiteits-, gelijkheids- en inclusiebeleid van het bedrijf. Omgerekend gaat het om 14,5 miljoen euro.
21 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Europa kan een serieuze defensieindustrie opzetten, maar dan moet er wel meer werk gemaakt worden van standaardisatie en snellere aanbestedingsprocedures. Daarop hamert de Nederlandse bestuurder bij het Internationaal Monetair Fonds (IMF) Marnix van Rij in gesprek met het ANP.
22 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Tesla's geavanceerde rijhulpsysteem Full Self-Driving (Supervised) wordt toegelaten op de openbare weg in Nederland. Dat heeft de RDW, de vroegere Rijksdienst voor het Wegverkeer, bekendgemaakt. Met het systeem kunnen Tesla-rijders zonder handen aan het stuur door het verkeer gaan, zolang ze als bestuurder blijven opletten. Nederland is het eerste Europese land waar het zelfrijdende systeem wordt geïntroduceerd.
1 dag geleden