'Crowdfunding in coronajaar 2020 iets minder populair'
DEN HAAG (ANP) - Met crowdfunding is vorig jaar 417 miljoen euro opgehaald. Dat is iets minder dan de opbrengsten van 2019 toen de teller stokte op 424 miljoen euro. Dat meldt de gespecialiseerde website CrowdfundingCijfers.nl, dat sinds 2011 de ontwikkeling van crowdfunding in Nederland in kaart brengt.
Bij crowdfunding legt een groep mensen ieder een relatief klein bedrag in om een project of onderneming te financieren. De krimp vorig jaar werd volgens onderzoekers veroorzaakt doordat ondernemingen tijdens de eerste lockdown veel minder geld ophaalden dan een jaar eerder. In 2020 werden 12.764 projecten en ondernemingen succesvol gefinancierd. Het gemiddelde bedrag per project was 33.000 euro.
CrowdfundingCijfers.nl noemt het verder opvallend dat maatschappelijke projecten in diezelfde periode juist zo'n 50 procent meer geld ophaalden. Deze donaties van in totaal 23,9 miljoen euro waren onder meer bestemd voor corona-onderzoeksprojecten van academische ziekenhuizen. Maar ook ondernemers, kunstenaars en culturele organisaties maakten creatief gebruik van crowdfunding. De bijna 1000 creatieve projecten waren goed voor in totaal 11,5 miljoen euro.
Duurzame energieprojecten
Ruim de helft van het bedrag dat ondernemingen ophaalden was bestemd voor het financieren van vastgoed. Daarnaast zijn ook duurzame energieprojecten een belangrijke markt voor crowdfunding.
NLInvesteert was in 2020 de crowdfunding-marktleider. Via het platform werd meer dan 67 miljoen euro gefinancierd. Dat is meer dan een verdubbeling ten opzichte van de 30 miljoen euro in 2019.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - De storing bij de elektronische paspoortcontrole op Schiphol is verholpen, meldt de Koninklijke Marechaussee. Volgens een woordvoerder van Schiphol hebben enkele honderden mensen hun vlucht gemist nadat sinds 06.00 uur de zogeheten e-gates niet meer werkten. Dat leidde tot lange rijen op de luchthaven. Door de herfstvakantie was het op Schiphol een van de drukste dagen van het jaar.
1 uur geledenZAANDAM (ANP) - Albert Heijn bezorgt vanaf vrijdag weer boodschappen, meldt de supermarktketen. Alle bestellingen tot en met donderdag zijn geannuleerd. Het is ook nog niet mogelijk om nieuwe bestellingen te plaatsen, meldt Albert Heijn. De supermarktketen kampt sinds een week met problemen door een cyberbeveiligingsincident.
2 uur geledenLOUGHTON (ANP) - Microsoft heeft zich teruggetrokken uit een deal rondom een datacenter in het Verenigd Koninkrijk. Dat meldt de Britse krant The Telegraph. Microsoft zou de belangrijkste klant worden van een nieuw datacenter in het Britse Loughton, dat daar wordt gebouwd door het Britse datacenterbedrijf Nscale.
4 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Een storing bij de elektrische paspoortcontrole zorgt zondag voor lange rijen op Schiphol. Dat bevestigen de luchthaven en de Koninklijke Marechaussee na berichtgeving van De Telegraaf. De zogeheten e-gates werken niet en daarom moeten alle reizigers voor een paspoortcontrole langs de balie, legt een woordvoerder van de Koninklijke Marechaussee uit.
5 uur geledenHANOI (ANP/RTR) - Noorwegen, Zwitserland, IJsland en Liechtenstein hebben een vrijhandelsakkoord met Vietnam gesloten. Dat hebben de regeringen van Noorwegen en Vietnam zondag bekendgemaakt. De vier Europese landen zijn geen onderdeel van de Europese Unie en zitten samen in de Europese Vrijhandelsassociatie (EVA).
5 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Stellantis, het moederbedrijf van onder meer Opel, Citroën en Fiat, is van plan om dit jaar honderden extra ingenieurs aan te nemen op verschillende locaties in Europa en de Verenigde Staten. Dat heeft hoofd engineering en technologie van de autofabrikant Ned Curic gezegd tijdens een autobeurs in Parijs.
1 dag geledenCUPERTINO (ANP/BLOOMBERG) - Apple zegt dat de vraag naar de nieuwste iPhone Duo "buitengewoon" is, nadat de verwachte levertijden al snel opliepen naar eind januari volgend jaar. "De vraag naar pre-orders voor de iPhone Duo, onze eerste opvouwbare iPhone, is buitengewoon", meldt het bedrijf in een verklaring.
1 dag geleden