Crowdfundactie tegen de macht van de koning
UTRECHT (ANP) - Het Republikeins Genootschap is woensdag een crowdfundactie gestart om een collectieve rechtszaak aan te spannen tegen de macht van de koning. Daarmee wil het de invloed van het ongekozen staatshoofd inperken, maakt de nieuwe voorzitter Floris Müller bekend.
De ophaalactie is woensdagochtend om 08.00 uur online gegaan. In een paar uur is de helft van het streefbedrag voor de juridische kosten van 20.000 euro al opgehaald.
Müller: "Het is niet een proces tegen de koning, maar een rechtszaak tegen de staat over de macht van de koning. Wij vinden dat hij te veel macht heeft, want hij is betrokken bij de wetgevende en adviserende macht en hij heeft een buitengewone rol in de rechtsgang. Elk proces vindt zelfs plaats onder een portret van de koning."
Rol in de rechtspraak
De rechtszaak richt zich specifiek op de rol van de koning in de rechtspraak. Die gaat volgens het genootschap in tegen het Europees recht van een eerlijk en onafhankelijk juridisch proces. "Van vrije rechtspraak is geen sprake. De advocaten van beide partijen zijn benoemd door de koning. De rechter zweert trouw aan de koning en de wetten waar hij zich op baseert, zijn geschreven door de regering waarvan de koning het hoofd is."
Zodra het streefbedrag binnen is, starten ze de rechtszaak. De organisatie is bereid door te procederen tot en met het Europees Hof voor de Rechten van de Mens.
Meer uit Binnenland
HILVERSUM (ANP) - De vergiffenis die koning Willem-Alexander maandag kreeg in Suriname markeert een "nieuw begin", volgens cabaretier Jörgen Raymann. "Dit geeft wel aan dat er een nieuw tijdperk aanbreekt", vertelde Raymann maandag in RTL Tonight.
4 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Het Nationaal instituut Nederlands slavernijverleden en erfenis (NiNsee) spreekt van "buitengewone bewondering" voor koning Willem-Alexander vanwege zijn houding tegenover het Nederlandse slavernijverleden. "Deze koning is van ongekend niveau en een grote leider die in staat is om te doen wat andere monarchen en leiders van republieken nalaten", zegt voorzitter Dave Ensberg-Kleijkers.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Dat nazaten van tot slaaf gemaakte mensen koning Willem-Alexander hebben vergeven voor het slavernijverleden van de koninklijke familie is "een heel belangrijk moment". Dat zegt Vincent Soekra, voorzitter van het net geopende Suriname Museum in Amsterdam.
5 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Surinaamse nazaten van tot slaaf gemaakten en inheemse gemeenschappen accepteren de excuses van koning Willem-Alexander voor het Nederlandse slavernijverleden. Dat zeiden ze maandag in een dialoog met de koning op de eerste dag van het staatsbezoek van het koningspaar aan Suriname.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een nest kittens op een geitenbedrijf is besmet geweest met vogelgriep en eraan overleden. Dat heeft Wageningen Bioveterinary Research geconstateerd, schrijft demissionair minister Femke Wiersma (Landbouw, BBB) in een Kamerbrief. De geiten en andere boerderijdieren zijn onderzocht: bij hen is geen vogelgriep aangetroffen.
6 uur geledenLAREN (ANP) - Het museum Singer Laren heeft het werk Smokestack (Schoorsteen) van Piet Mondriaan verworven. Het werk, uit ongeveer 1908, was al ruim een eeuw niet voor het publiek te zien. Het schilderij toont een silhouet van een schoorsteen, vermoedelijk van de vroegere Amsterdamse Waskaarsenfabriek.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse fracties D66, GroenLinks, Volt en Partij voor de Dieren (PvdD) willen dat de hoofdstad asielopvang voor kwetsbare groepen vluchtelingen organiseert. Daaronder vallen lhbtiq+-personen.
8 uur geleden