Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Croes verwacht geen concrete compensatie slavernijverleden

Croes verwacht geen concrete compensatie slavernijverleden

DEN HAAG (ANP) - Evelyn Wever-Croes, de premier van Aruba, zegt in het EO-programma Geld of je Leven op NPO Radio1 dat ze er rekening mee houdt dat er nooit "concrete bedragen" gaan komen als compensatie voor de nazaten van tot slaaf gemaakten. "Denk liever na over wat we in de toekomst willen bereiken."

Uit het gesprek blijkt dat het de Arubaanse premier moeilijk lijkt om tot een concreet bedrag te gaan komen. Daarom, legt ze uit, heeft ze haar commissie in Aruba gevraagd om na te denken over de toekomst. "Hoe willen we eventuele sociale achterstanden, die nu bestaan vanwege het slavernijverleden, voor het heden en de toekomst vermijden?" aldus de premier. "ik denk dat we daar meer profijt uit zullen halen."

Volgende week maandag, 19 december, zal het kabinet volgens ingewijden excuses gaan aanbieden voor het slavernijverleden. Dit moment is kritisch ontvangen door diverse personen en organisaties, omdat het in hun ogen overhaast is en de datum ook niets betekent.

Overrompeld

Ook Wever-Croes zegt in het radio-interview ook dat ze "overrompeld" was door de snelheid van de excuses. Meerdere organisaties uit voormalige koloniƫn hielden rekening met 1 juli volgend jaar. Dan is het 160 jaar geleden dat de slavernij formeel werd afgeschaft. Wever-Croes ziet 19 december dan ook "als een komma, niet als een punt". De premier van Aruba wil dat er nog onderzoek gedaan wordt naar de effecten van de slavernij op de Arubaanse gemeenschap.

Donderdag dient bij de rechtbank in Den Haag een kort geding, aangespannen door Surinaamse stichtingen in Nederland. Zij eisen dat er op 19 december nog geen excuses worden gemaakt.

Meer uit Binnenland

Nederlanders opgepakt na plofkraak in Oostenrijkse plaats

WENEN (ANP) - In Oostenrijk zijn drie Nederlanders opgepakt na een plofkraak op een geldautomaat in het dorp Hofkirchen im Traunkreis, ten zuiden van de stad Linz. Het gaat om een 32-jarige man uit Den Bosch, een man van 28 uit Amsterdam en een 25-jarige vrouw uit Hoofddorp. Ook een vierde persoon, van wie de nationaliteit niet bekend is gemaakt, is aangehouden. Bij de plofkraak werd niets buitgemaakt.

19 minuten geleden
Explosief bij politiebureau in centrum Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Een explosief is maandag achtergelaten voor de deur van politiebureau Burgwallen aan de Nieuwezijds Voorburgwal in de binnenstad van Amsterdam. Iemand had het explosief ergens anders gevonden en bracht het naar het politiebureau, meldt een woordvoerder van de politie.

1 uur geleden
NS-systemen mondjesmaat weer opgestart na storing

UTRECHT (ANP) - Het IT-systeem van de NS dat maandagochtend werd getroffen door een storing wordt mondjesmaat weer opgestart, meldt een woordvoerder van de spoorvervoerder. De NS-reisplanner, die een groot deel van de ochtend onbereikbaar was via de site en app, is volgens haar bij steeds meer mensen weer in de lucht. Het kan nog wel even duren voordat de planner bij iedereen weer werkt.

1 uur geleden
Mogelijk explosief gevonden bij politiebureau centrum Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Een deel van de Nieuwezijds Voorburgwal in de binnenstad van Amsterdam is afgezet vanwege de vondst van een mogelijk explosief voor het politiebureau. Een politiewoordvoerder bevestigt berichtgeving van AT5 hierover. Het Team Explosieven Veiligheid (TEV) is onderweg om onderzoek te doen.

2 uur geleden
Vier verdachten aangehouden na dood Nederlandse broers in Turkije

ISTANBUL (ANP) - Vier mensen zijn aangehouden in Turkije in verband met de dood van twee Nederlandse broers, melden Turkse media. De jongens van 15 en 17 jaar uit Noord-Holland werden vrijdagochtend dood gevonden in hun hotelkamer in Istanbul.

2 uur geleden
Walibi trekt omstreden reclamespotje helemaal terug

BIDDINGHUIZEN (ANP) - Attractiepark Walibi Holland trekt een omstreden reclamespotje voor een Halloweenevenement definitief terug. Het bedrijf zei eerder dat het spotje na zondag weer te zien zou zijn, maar nu kiest het park ervoor om het filmpje helemaal niet meer te tonen.

2 uur geleden
Animal Rights doet aangifte tegen politie om dood 'hybride wolf'

TEGELEN (ANP) - Animal Rights doet aangifte tegen de politie, omdat die zaterdag in Limburg een vermeende kruising tussen een wolf en een hond heeft doodgeschoten. "Er was helemaal geen reden om het dier dood te schieten", zegt Erwin Vermeulen van de dierenrechtenorganisatie.

3 uur geleden