
Critici Poolse president vormen 'regenboog' in parlement
WARSCHAU (ANP/AFP/DPA) - De Poolse president Andrzej Duda kan beginnen aan zijn tweede ambtstermijn van vijf jaar. Hij heeft donderdag de eed afgelegd in het parlement. De oppositie greep de gelegenheid aan om een kleurrijke protestactie te houden.
Oppositieleden droegen in de zaal mondkapjes in regenboogkleuren. Zo protesteerden ze tegen uitspraken van de conservatieve Duda over lhbti'ers; lesbiennes, homoseksuelen, biseksuelen, transgender- en intersekse personen. Meerdere vrouwelijke politici hadden kleurrijke jurken aan. Die vormden een regenboog toen ze bij elkaar gingen zitten.
Duda uitte in de aanloop naar de verkiezingen kritiek op de "lhbti-ideologie", die hij omschreef als destructiever dan het communisme. Dergelijke uitspraken kwamen hem op veel kritiek te staan. "De president van Polen zou de rechten van alle burgers moeten verdedigen", schreef een politica van de linkse partij Razem op Twitter.
Grondwet
Critici van de president hielden bij de ceremonie ook demonstratief exemplaren van de grondwet omhoog. Ze vinden dat Duda daar weinig respect voor heeft. Andere oppositieleden bleven uit protest helemaal weg en daardoor was een deel van de zaal leeg.
Duda won de presidentsverkiezingen vorige maand nipt van de burgemeester van Warschau, Rafal Trzaskowski. Hij riep bij de beëdiging op tot eenheid en samenwerking, ondanks de politieke meningsverschillen. Hij zei ook blij te zijn met de hoge opkomst tijdens de verkiezingen. Dat laat volgens hem zien dat "de democratie in Polen sterker is dan ooit".
De politie arresteerde de afgelopen dagen drie mensen die regenboogvlaggen over standbeelden hadden gehangen in Warschau. Het ging onder meer om een beeld van Jezus Christus. De activisten riskeren een gevangenisstraf van twee jaar.
Meer uit Buitenland
MIAMI (ANP/RTR) - Orkaan Erin is boven de Caribische eilanden afgezwakt tot een orkaan van categorie 4. Dat meldt het Amerikaanse National Hurricane Center (NHC) in een update.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Republikeinse gouverneurs van de Amerikaanse staten West Virginia, South Carolina en Ohio sturen op verzoek van president Donald Trump honderden leden van de Nationale Garde naar Washington.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - Europese functionarissen beslissen dit weekend of er iemand met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky meegaat naar Washington voor zijn ontmoeting met Donald Trump maandag. Dat heeft de Duitse minister van Buitenlandse Zaken Johann Wadephul gezegd.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De conservatieve Amerikaanse nieuwszender Fox News heeft de inhoud gepubliceerd van een brief die Melania Trump haar man, president Donald Trump, heeft laten overhandigen aan zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin. Dat gebeurde in Alaska, waar de twee leiders elkaar spraken over de oorlog in Oekraïne.
1 uur geledenBELGRADO (ANP) - Voor de vijfde nacht op rij zijn in verschillende Servische steden rellen uitgebroken tussen demonstranten en de politie. In de stad Valjevo stichtten demonstranten brand in leegstaande kantoren van de regeringspartij SNS van president Aleksandar Vucic.
3 uur geledenBERLIJN (ANP) - Europese functionarissen beslissen dit weekend of er iemand met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky meegaat naar Washington voor zijn ontmoeting met Donald Trump maandag. Dat heeft de Duitse minister van Buitenlandse Zaken Johann Wadephul gezegd.
6 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft op X eisen voor vrede met Rusland geformuleerd. Dat deed hij naar eigen zeggen na een gesprek met de Amerikaanse president Donald Trump over diens topontmoeting met de Russische president Vladimir Poetin in Alaska. Bij die ontmoeting is geen akkoord over de oorlog in Oekraïne bereikt.
10 uur geleden