Crisissfeer in kabinet na vertrek NSC'er Achahbar
DEN HAAG (ANP) - In het kabinet is vrijdag een crisissfeer ontstaan. Aanleiding is het uitgelekte aftreden van NSC-staatssecretaris Nora Achahbar om onvrede over uitspraken die in het kabinet zijn gedaan over migranten. Daarbij zal het niet blijven, verwacht een ingewijde. Op het Catshuis, waar de ministerraad bijeen is, vergaderen de bewindslieden van elke coalitiepartij afzonderlijk over wat hen te doen staat.
De agenda's van de bewindspersonen zijn voor de rest van de dag leeggeveegd, zeggen andere bronnen.
Aanleiding voor de onenigheid zijn de gewelddadigheden vorige week in Amsterdam na de voetbalwedstrijd van Ajax tegen Maccabi Tel Aviv. Israëlische voetbalfans werden op verschillende plaatsen in de stad achtervolgd en mishandeld door groepjes raddraaiers. Daarop barstte een discussie los over antisemitisme.
Volgens meerdere bronnen was er ook in de ministerraad van afgelopen maandag een harde discussie over de mogelijke daders, die een migratieachtergrond zouden hebben. Daarbij is stevige taal over migranten geuit. Bij onderraden later in de week herhaalde zich dat, meldt een bron. Bij die vergaderingen - waar meerdere bewindspersonen aanschuiven om beleid te bespreken - werden zwaar racistische termen gebezigd door zowel VVD'ers, PVV'ers als BBB'ers, melden meerdere bronnen. De NSC-bewindspersonen zijn daar erg van geschrokken.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Kamerleden die op 29 oktober zijn verkozen, zijn woensdag beëdigd in de Tweede Kamer ten overstaan van tijdelijk voorzitter Martin Bosma. De Kamerleden legden een voor een de verklaring of de belofte af, nadat de griffier hun naam noemde. Dat mocht in het Nederlands of in het Fries.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De daling van het aantal studenten dat een studie is begonnen aan een hogeschool of universiteit baart ook demissionair onderwijsminister Gouke Moes zorgen. "Om onze samenleving draaiende te houden, is het cruciaal dat er voldoende goed opgeleide (vak)mensen in de essentiële sectoren zijn", laat de BBB-bewindsman via een woordvoerder weten.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Eerste Kamer is belangrijk voor een nieuwe coalitie, schrijft verkenner Wouter Koolmees (D66) in zijn verslag. Hij ziet dat partijen "ambitieuze plannen" hebben waarvoor "grote wetswijzigingen" moeten worden gedaan. Bovendien maken beoogde investeringen, bijvoorbeeld in defensie, het nodig om te bezuinigen. Dat alles lukt volgens de verkenner alleen als in de Eerste Kamer meerderheden worden gevonden voor die plannen.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Jesse Klaver noemt het advies van verkenner Wouter Koolmees om CDA en D66 het voortouw te laten nemen "verstandig". De fractieleider van GroenLinks-PvdA "vertrouwt erop dat het Jetten en Bontenbal lukt inhoudelijk een goede stap vooruit te zetten". Dat schrijft hij op X na het verschijnen van het verslag van de D66-verkenner.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-leider Dilan Yeşilgöz "waakt voor tijdrovende tussenstappen" in de formatie, schrijft ze op X naar aanleiding van het verslag van verkenner Wouter Koolmees. Ze licht niet toe wat ze daarmee precies bedoelt. Koolmees heeft aanbevolen dat D66 en CDA drie weken met elkaar gaan onderhandelen over een eerste aanzet van een coalitieakkoord. De VVD had daar graag bij aangesloten, schrijft de verkenner in zijn verslag.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - CDA-leider Henri Bontenbal staat naar eigen zeggen te "popelen" om met D66 "naar de inhoud te gaan". De reden waarom verkenner Wouter Koolmees (D66) aanbeveelt dat alleen deze twee partijen beginnen met onderhandelen voor een aanzet van een coalitieakkoord kan de christendemocraat "goed volgen".
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten gaat graag met het CDA aan de slag om te kijken "welke stappen we kunnen zetten" om een positieve agenda te maken. Maar hij ziet wel dat er "een risico" is in deze opzet, omdat niet duidelijk is of de voorstellen op een meerderheid kunnen gaan rekenen. Dat zei Jetten nadat D66-verkenner Wouter Koolmees dinsdagavond zijn advies had gepresenteerd.
18 uur geleden