Crisisoverleg westerse en Arabische landen over Syrië
AQABA (ANP/DPA) - In de Jordaanse havenstad Aqaba komen zaterdag topdiplomaten bijeen uit Arabische landen, de EU, Turkije, de VN en de VS om te praten over de plotselinge machtswisseling in Syrië. Het Jordaanse ministerie van Buitenlandse Zaken meldt dat de buitenlandministers van Bahrein, Egypte, Irak, Jordanië, Libanon, Qatar, Saudi-Arabië, Turkije de Verenigde Arabische Emiraten en de VS aan de top deelnemen. Ook de buitenlandcoördinator van de EU en de speciale VN-gezant voor Syrië worden verwacht.
De bewindslieden spreken over manieren om Syrië te helpen bij "een politiek proces voor alle Syrische bevolkingsgroepen om de overgang naar een nieuw stelsel te bereiken". Syrië was onder de Assads bijna 55 jaar een dictatuur. Het land is door de in 2011 uitgebroken burgeroorlog verscheurd. Internationale organisaties schatten dat circa 60 procent van de rond 22 miljoen inwoners in 2011 in de loop van de oorlogsjaren is gevlucht of ontheemd is geraakt. Ongeveer 6,7 miljoen Syriërs zijn het land uit gevlucht, van wie 90 procent naar buurlanden, waarbij bijna de helft naar Turkije vluchtte.
De speciale gezant voor Syrië van de VN, Geir Pedersen zei vrijdag dat er nog veel "uitdagingen" zijn om Syrië stabiel te maken. De toestand is er volgens hem nog steeds instabiel. Andere zegslieden van de VN zien in het land dat het op veel plaatsen rustiger is geworden, een week na de plotselinge val van het regime van Bashar al-Assad. Wel zijn er veel gevechten in het noordoosten. Daar zijn de Syrische rebellen die steun uit Turkije genieten, slaags met strijdkrachten onder leiding van Syrische Koerden die steun uit de VS krijgen.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - Volodymyr Zelensky draagt de Oekraïense vicepremier Mychajlo Fedorov voor als nieuwe minister van Defensie. Dat meldt de Oekraïense president in een videoboodschap. Fedorov vervangt daarmee Denys Sjmyhal, die sinds juli vorig jaar dat ambt vervulde. Volgens Zelensky heeft Sjmyhal goed werk geleverd in zijn ministersrol en is hem een andere overheidspost aangeboden.
55 minuten geledenCRANS-MONTANA (ANP/RTR) - De eigenaar van de Zwitserse bar waar de dodelijke brand heeft plaatsgevonden, meent dat zijn zaak drie keer in tien jaar is gecontroleerd en dat "alles volgens de normen is gedaan". Dat zei hij in gesprek met het Zwitserse nieuwsmedium 24 Heures.
3 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - Het aantal migranten dat Spanje bereikte in 2025 is met meer dan 40 procent teruggelopen. Dat blijkt uit statistieken van het ministerie van Binnenlandse Zaken van dat land. Volgens het ministerie ging het om circa 37.800 migranten die het voorbije jaar Spanje bereikten, veelal over zee. In 2024 waren dat er nog zo'n 64.000.
3 uur geledenADEN (ANP/RTR/AFP) - Separatisten in het zuiden van Jemen willen binnen twee jaar een referendum houden over de onafhankelijkheid van dat deel van het land. Hun recente opmars in het zuiden van Jemen heeft geleid tot een conflict tussen Saudi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten.
3 uur geledenHELSINKI (ANP/AFP/RTR) - Finland zegt al enige voortgang te hebben gemaakt in het onderzoek naar de beschadigde bekabeling in de Finse Golf. De autoriteiten in dat land legden woensdag beslag op de Fitburg, een vrachtschip dat met Russisch staal onderweg was van Sint-Petersburg naar Israël, om verdenkingen van betrokkenheid bij een sabotagepoging aan de bekabeling tussen Helsinki en Tallinn. Veertien opvarenden werden gearresteerd.
6 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP) - De brand in het Zwitserse Crans-Montana op nieuwjaarsnacht lijkt te zijn ontstaan door het afsteken van ijsfonteinen op flessen champagne, meldt het OM op een persconferentie. Deze fakkels werden te dicht bij het plafond gehouden, waardoor het vuur zich kon verspreiden.
6 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP) - De Zwitserse wintersportplaats Crans-Montana blijft na de dodelijke brand van nieuwjaarsnacht grotendeels open voor vakantievierders, aldus het lokale toerismekantoor. Dat herhaalt ook de oproep tot voorzichtigheid om onnodige druk op de ziekenhuizen te voorkomen.
7 uur geleden