Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Crisisoverleg westerse en Arabische landen over Syrië

Crisisoverleg westerse en Arabische landen over Syrië

AQABA (ANP/DPA) - In de Jordaanse havenstad Aqaba komen zaterdag topdiplomaten bijeen uit Arabische landen, de EU, Turkije, de VN en de VS om te praten over de plotselinge machtswisseling in Syrië. Het Jordaanse ministerie van Buitenlandse Zaken meldt dat de buitenlandministers van Bahrein, Egypte, Irak, Jordanië, Libanon, Qatar, Saudi-Arabië, Turkije de Verenigde Arabische Emiraten en de VS aan de top deelnemen. Ook de buitenlandcoördinator van de EU en de speciale VN-gezant voor Syrië worden verwacht.

De bewindslieden spreken over manieren om Syrië te helpen bij "een politiek proces voor alle Syrische bevolkingsgroepen om de overgang naar een nieuw stelsel te bereiken". Syrië was onder de Assads bijna 55 jaar een dictatuur. Het land is door de in 2011 uitgebroken burgeroorlog verscheurd. Internationale organisaties schatten dat circa 60 procent van de rond 22 miljoen inwoners in 2011 in de loop van de oorlogsjaren is gevlucht of ontheemd is geraakt. Ongeveer 6,7 miljoen Syriërs zijn het land uit gevlucht, van wie 90 procent naar buurlanden, waarbij bijna de helft naar Turkije vluchtte.

De speciale gezant voor Syrië van de VN, Geir Pedersen zei vrijdag dat er nog veel "uitdagingen" zijn om Syrië stabiel te maken. De toestand is er volgens hem nog steeds instabiel. Andere zegslieden van de VN zien in het land dat het op veel plaatsen rustiger is geworden, een week na de plotselinge val van het regime van Bashar al-Assad. Wel zijn er veel gevechten in het noordoosten. Daar zijn de Syrische rebellen die steun uit Turkije genieten, slaags met strijdkrachten onder leiding van Syrische Koerden die steun uit de VS krijgen.

Meer uit Buitenland

Trump dreigt opnieuw met aanvallen op Iraanse civiele infrastructuur

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft opnieuw gedreigd met aanvallen op Iraanse civiele infrastructuur. Tijdens een persconferentie herhaalde hij dat hij alle bruggen en energiecentrales in het land zal vernietigen als er geen deal komt voor de deadline dinsdag. Diezelfde bewoordingen gebruikte hij zondag ook.

45 minuten geleden
Artemis II-astronauten breken record verste ruimtereis

CAPE CANAVERAL (ANP/AFP) - De astronauten van de Artemis II-ruimtemissie hebben het record van verste ruimtereis verbroken. Iets voor 20.00 uur Nederlandse tijd bereikten de astronauten het verste punt dat ooit door een mens is bezocht. Ze zien hierbij delen van de maan die nog nooit eerder met het blote oog zijn waargenomen.

47 minuten geleden
Al circa 1500 doden in Libanon door Israëlische aanvallen

BEIROET (ANP/DPA) - Bij de jongste aanvallen van Israël op het buurland Libanon zijn in maart en april al rond de 1500 doden en meer dan 4600 gewonden gevallen volgens het ministerie van Gezondheid. Onder de doden waren volgens het Libanese ministerie 57 mensen die medische hulp boden.

2 uur geleden
Trump zegt dat het met in Iran neergeschoten vliegers goed gaat

WASHINGTON (ANP/RTR) - Met de twee bemanningsleden die boven Iran in een gevechtsvliegtuig vrijdag werden neergehaald gaat het volgens president Donald Trump goed. Ze zijn allebei gewond, maar herstellen goed, aldus de president.

2 uur geleden
Rechter Boekarest schrapt preventieve maatregel tegen Andrew Tate

BOEKAREST (ANP/RTR) - Een rechtbank in Boekarest heeft alle beperkende maatregelen tegen de Amerikaans-Britse verdachten Andrew Tate en zijn broer Tristan geschrapt. Naar de twee omstreden internetberoemdheden loopt in Roemenië een onderzoek naar onder meer betrokkenheid bij mensenhandel in de aanloop naar een proces. De twee zijn op sociale media beroemd en berucht als onder meer radicale criticasters van het feminisme.

3 uur geleden
Trump: voorstel wapenstilstand met Iran niet goed genoeg

WASHINGTON (ANP) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump hebben de VS een voorstel voor een staakt-het-vuren van 45 dagen in de oorlog met Iran bestudeerd. Hij noemde het een "zeer belangrijke stap", maar zei tegen journalisten bij het Witte Huis ook gelijk dat het niet goed genoeg is.

3 uur geleden
Wolf die vrouw in gezicht beet weer vrijgelaten in Duitsland

HAMBURG (ANP/AFP) - Een wolf die in Hamburg een week geleden een vrouw in het gezicht beet en ernstig verwondde, is weer in het wild vrijgelaten. Het dier werd kort daarna door agenten opgespoord en gevangen. De Groene minister van Milieu in Hamburg, Katharina Fegebank, heeft gezegd dat vrijlaten de beste oplossing voor de wolf is. Er zijn volgens haar allerlei opties overwogen, maar het dier is zondagavond in het wild vrijgelaten. De wolf wordt nu constant gemonitord en als die weer in een bebouwde omgeving komt, kan er snel worden ingegrepen.

4 uur geleden