Crisisoverleg westerse en Arabische landen over Syrië
AQABA (ANP/DPA) - In de Jordaanse havenstad Aqaba komen zaterdag topdiplomaten bijeen uit Arabische landen, de EU, Turkije, de VN en de VS om te praten over de plotselinge machtswisseling in Syrië. Het Jordaanse ministerie van Buitenlandse Zaken meldt dat de buitenlandministers van Bahrein, Egypte, Irak, Jordanië, Libanon, Qatar, Saudi-Arabië, Turkije de Verenigde Arabische Emiraten en de VS aan de top deelnemen. Ook de buitenlandcoördinator van de EU en de speciale VN-gezant voor Syrië worden verwacht.
De bewindslieden spreken over manieren om Syrië te helpen bij "een politiek proces voor alle Syrische bevolkingsgroepen om de overgang naar een nieuw stelsel te bereiken". Syrië was onder de Assads bijna 55 jaar een dictatuur. Het land is door de in 2011 uitgebroken burgeroorlog verscheurd. Internationale organisaties schatten dat circa 60 procent van de rond 22 miljoen inwoners in 2011 in de loop van de oorlogsjaren is gevlucht of ontheemd is geraakt. Ongeveer 6,7 miljoen Syriërs zijn het land uit gevlucht, van wie 90 procent naar buurlanden, waarbij bijna de helft naar Turkije vluchtte.
De speciale gezant voor Syrië van de VN, Geir Pedersen zei vrijdag dat er nog veel "uitdagingen" zijn om Syrië stabiel te maken. De toestand is er volgens hem nog steeds instabiel. Andere zegslieden van de VN zien in het land dat het op veel plaatsen rustiger is geworden, een week na de plotselinge val van het regime van Bashar al-Assad. Wel zijn er veel gevechten in het noordoosten. Daar zijn de Syrische rebellen die steun uit Turkije genieten, slaags met strijdkrachten onder leiding van Syrische Koerden die steun uit de VS krijgen.
Meer uit Buitenland
RAFAH (ANP) - Israël opent de grensovergang bij Rafah, in het zuiden van Gaza met Egypte, zondag voor beperkt personenverkeer. De Israëlische defensieorganisatie COGAT heeft bekendgemaakt dat mensen Gaza alleen binnen kunnen komen of verlaten na een Israëlische veiligheidscheck en onder coördinatie van Egypte.
17 minuten geledenGENÈVE (ANP/AFP) - Zeker 170 burgers zijn in Myanmar gedood bij militaire luchtaanvallen tijdens de recente verkiezingen, melden de Verenigde Naties. De verkiezingen werden gehouden in een periode van twee maanden.
53 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft besloten tot en met zondag geen aanvallen op Kyiv uit te voeren, na een verzoek hierover van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat heeft het Kremlin vrijdag bekendgemaakt. Dit zou bedoeld zijn om gunstige omstandigheden te creëren voor onderhandelingen.
1 uur geledenANKARA/ISTANBUL (ANP/AFP) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft in een telefoongesprek zijn Iraanse ambtgenoot Masoud Pezeshkian gezegd dat Turkije bereid is te werken aan het wegnemen van de opgelopen spanningen tussen Iran en de VS. Erdogan wil "een faciliterende rol spelen voor de-escalatie" tussen de landen.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse premier Sébastien Lecornu heeft de begroting voor 2026 doorgedrukt. Het is de derde keer in korte tijd dat hij een grondwetsartikel gebruikt om een stemming in het parlement over de begroting te omzeilen. Dit is volgens Franse media de laatste stap voor de definitieve goedkeuring, vermoedelijk aanstaande maandag.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft kritiek geuit op Alex Pretti, die in Minneapolis is doodgeschoten door federale agenten. Pretti was een "oproerkraaier en misschien wel een opstandeling", aldus Trump op Truth Social.
4 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Rusland heeft volgens de Oekraïense luchtmacht Oekraïne in de nacht van donderdag op vrijdag beschoten met één raket en ruim honderd drones. De melding volgt op berichten van de Amerikaanse president Donald Trump dat Rusland een week zou afzien van luchtaanvallen omdat het zo extreem koud is in het land.
4 uur geleden