Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Crisisoverleg Servië en Kosovo loopt stuk, EU hekelt Kosovo

Crisisoverleg Servië en Kosovo loopt stuk, EU hekelt Kosovo

BRUSSEL (ANP) - Urenlang crisisoverleg over de slepende kentekenruzie tussen Servië en Kosovo is stukgelopen. De beide landen zijn verantwoordelijk voor de "escalatie en het geweld" dat hun falen de komende dagen kan ontketenen, waarschuwt EU-buitenlandchef Josep Borrell, die bemiddelde. Volgens Borrell wilde Servië zijn compromisvoorstel wel accepteren, maar Kosovo weigert dat. Borrell hekelt de opstelling van beide buurlanden, maar geeft vooral Kosovo ervan langs.

De EU-buitenlandchef had de Servische president Aleksandar Vučić en de Kosovaarse premier Albin Kurti naar Brussel geroepen om te voorkomen dat het conflict verder uit de hand zou lopen. Kosovo wil doordrukken dat ook Servische inwoners met een Kosovaars nummerbord moeten gaan rijden, maar die verzetten zich daartegen. Uit protest hebben in het overwegend Servische noorden van Kosovo honderden politieagenten en ander overheidspersoneel het werk neergelegd. Daardoor is een "heel gevaarlijk veiligheidsvacuüm" ontstaan, waarschuwt Borrell.

Kosovo, dat vanaf maandag boetes wilde gaan uitdelen voor het ontbreken van de juiste nummerplaten, moet zijn plannen "nu onmiddellijk opschorten", eist Borrell. Servië op zijn beurt moet Kosovaren geen oude Servische kentekens meer verstrekken.

Meer uit Buitenland

Mexico biedt bemiddeling aan tussen Cuba en VS

MEXICO-STAD (ANP/AFP) - Mexico heeft bemiddeling aangeboden tussen Cuba en de Verenigde Staten. President Claudia Sheinbaum stelde dat haar regering zich wil inzetten voor het "bevorderen van de dialoog" tussen de landen.

14 minuten geleden
Deense minister na Groenland-overleg: blijven in gesprek met VS

WASHINGTON (ANP) - Het overleg tussen Denemarken, Groenland en de Verenigde Staten heeft het geschil over Groenland niet opgelost, meldt de Deense minister van Buitenlandse Zaken Lars Løkke Rasmussen. Hij zegt dat de "fundamentele meningsverschillen" nog steeds bestaan, maar dat ze in gesprek blijven met de Amerikanen. Er wordt nu een werkgroep "op hoog niveau" opgericht om verder te praten over de toekomst van Groenland.

17 minuten geleden
Noodtoestand voor Oekraïense energiesector na Russische aanvallen

KYIV (ANP) - In Oekraïne wordt de noodtoestand afgekondigd voor de energiesector, zegt president Volodymyr Zelensky. Russische aanvallen hebben de afgelopen tijd geleid tot grootschalige stroomuitval in de koude winter.

18 minuten geleden
Denemarken steekt miljarden in extra defensie Groenland

KOPENHAGEN (ANP) - Denemarken steekt 88 miljard Deense kronen (bijna 12 miljard euro) in het versterken van de defensie van Groenland, zegt minister van Defensie Troels Lund Poulsen. Volgens hem is dat nodig voor de veiligheid van het Noordpoolgebied.

2 uur geleden
Mensenrechtenorganisatie meldt 3428 doden door protesten in Iran

OSLO (ANP) - Het dodental door de protesten in Iran is opgelopen tot zeker 3428. Dat meldt mensenrechtenorganisatie Iran Human Rights, die ook spreekt over minstens 10.000 arrestaties sinds het begin van de onrust.

2 uur geleden
VS kondigen tweede fase aan van bestandsakkoord Gazastrook

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse gezant Steve Witkoff heeft de tweede fase aangekondigd van het bestandsakkoord voor de Gazastrook. Hij spreekt op X van een "overgang van een staakt-het-vuren naar demilitarisering, technocratisch bestuur en wederopbouw".

2 uur geleden
Egypte meldt akkoord over leden interim-bestuur voor Gaza

CAÏRO (ANP/AFP) - Egypte meldt dat overeenstemming is bereikt over de leden van het vijftienkoppige Palestijnse technocratische comité dat de Gazastrook moet besturen. Dat moet dienen als overgangsautoriteit in het Palestijnse gebied, dat nu nog onder controle staat van Hamas.

2 uur geleden