
Crisisoverleg Servië en Kosovo loopt stuk, EU hekelt Kosovo
BRUSSEL (ANP) - Urenlang crisisoverleg over de slepende kentekenruzie tussen Servië en Kosovo is stukgelopen. De beide landen zijn verantwoordelijk voor de "escalatie en het geweld" dat hun falen de komende dagen kan ontketenen, waarschuwt EU-buitenlandchef Josep Borrell, die bemiddelde. Volgens Borrell wilde Servië zijn compromisvoorstel wel accepteren, maar Kosovo weigert dat. Borrell hekelt de opstelling van beide buurlanden, maar geeft vooral Kosovo ervan langs.
De EU-buitenlandchef had de Servische president Aleksandar Vučić en de Kosovaarse premier Albin Kurti naar Brussel geroepen om te voorkomen dat het conflict verder uit de hand zou lopen. Kosovo wil doordrukken dat ook Servische inwoners met een Kosovaars nummerbord moeten gaan rijden, maar die verzetten zich daartegen. Uit protest hebben in het overwegend Servische noorden van Kosovo honderden politieagenten en ander overheidspersoneel het werk neergelegd. Daardoor is een "heel gevaarlijk veiligheidsvacuüm" ontstaan, waarschuwt Borrell.
Kosovo, dat vanaf maandag boetes wilde gaan uitdelen voor het ontbreken van de juiste nummerplaten, moet zijn plannen "nu onmiddellijk opschorten", eist Borrell. Servië op zijn beurt moet Kosovaren geen oude Servische kentekens meer verstrekken.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Rishi Sunak heeft de Britse aanpak van de corona-uitbraak verdedigd. Hij vertelde een officieel onderzoeksteam dat hij zich niet herkent in de verklaringen over een "disfunctionerende" regering. Ook zijn eigen beleid als toenmalig minister van Financiën genoot steun, benadrukte hij.
1 uur geledenGAZA-STAD (ANP) - De VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen (UNRWA) in de Gazastrook staat naar eigen zeggen "op de rand van de afgrond". "Als UNRWA ineenstort, zal de humanitaire hulp waar bijna de hele bevolking van Gaza van afhankelijk is ook ineenstorten", aldus de organisatie op berichtenplatform X.
1 uur geledenDUBAI (ANP) - Het nieuwe voorstel voor de eindtekst dat nu op tafel ligt bij de klimaattop COP28 in Dubai is teleurstellend, vindt Eurocommissaris Wopke Hoekstra. "Dat kan ik niet verbloemen", erkende hij. De EU wil dat landen op de top met elkaar afspreken dat ze fossiele brandstoffen gaan uitfaseren, herhaalde hij. Dat staat niet zo in de nieuwe versie van de eindtekst die maandag gepubliceerd is.
2 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Het dodental in de Gazastrook is opgelopen tot 18.205, meldt het Palestijnse gezondheidsministerie van Hamas. Sinds de oorlog tussen Hamas en Israël op 7 oktober uitbrak zouden er daarnaast bijna 50.000 gewonden zijn gevallen door Israëlische aanvallen.
2 uur geledenTAYBEH (ANP/RTR) - De burgemeester van een dorp in Zuid-Libanon is gedood door een Israëlische beschieting, bericht een Libanees staatspersbureau. Het zou gaan om Hussein Mansour, de burgemeester van Taybeh, een dorp dat vlak bij de grens met Israël ligt.
3 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - De films Barbie en Oppenheimer maken bij de uitreiking van de Golden Globes begin volgend jaar de meeste kans op een prijs. De twee zomerhits zijn respectievelijk in negen en acht categorieën genomineerd. Bij de televisieseries maakt Succession de meeste kans op een Golden Globe met nominaties in vijf categorieën.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De gevangen Russische oppositieleider Aleksej Navalni is volgens zijn team overgeplaatst, maar het is niet bekend waarheen. De prominente criticus van het Kremlin zou in ieder geval niet langer zijn geregistreerd in een strafkolonie ten oosten van Moskou. Er is al zes dagen niks meer van hem vernomen.
3 uur geleden