Crisisberaad coalitie Duitsland over politieke rel in Thüringen
BERLIJN (ANP) - De 'grote' regeringscoalitie van de christen- en de sociaaldemocraten is zaterdag in crisisoverleg bijeen naar aanleiding van een rel rond de christendemocraten in het parlement van de deelstaat Thüringen.
Het deelstaatparlement verkoos de liberaal Kemmerich woensdag verrassend tot nieuwe regiopremier. Hij kreeg onder meer steun van de conservatieve CDU en de Alternative für Deutschland (AfD). De politieke crisis draait om het uitgangspunt van de coalitie dat niet wordt samengewerkt, laat staan geregeerd, met de radicale nationalistische en populistische Alternative für Deutschland (AfD).
Maar in de verkiezing van een nieuwe premier voor Thüringen legden christendemocraten dat naast zich neer en stemden net als de AfD op een liberale kandidaat, Thomas Kemmerlich (FDP). Zo torpedeerden de christendemocraten samen met de AfD en de FDP het premierschap van Bodo Ramelow van de linksradicale Die Linke.
Bondskanselier Angela Merkel is ook boos dat haar partijgenoten het beginsel lieten varen. Ze heeft zaterdag de speciale gezant voor het oosten van Duitsland, partijgenoot Christian Hirte, ertoe bewogen op te stappen. Hij was enthousiast dat een nieuwe linkse regering-Ramelow in Thüringen niet doorging en feliciteerde Kemmerich.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft dinsdag een rechtszaak wegens smaad aangespannen tegen diverse grote Israëlische nieuwsmedia en journalisten. Dat melden Israëlische media waaronder Haaretz, de krant die het voornaamste doelwit is van de aanklacht.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth kondigt naar verwachting binnenkort aan dat het aantal topofficieren in de krijgsmacht met wel 20 procent wordt verminderd. Dat meldde Fox News eerder op dinsdag en is inmiddels ook door functionarissen bevestigd aan The Washington Post.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De regering-Trump kan vooralsnog migranten blijven uitzetten naar andere landen dan hun land van herkomst. Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft daartoe de uitspraak van een lagere rechtbank opgeschort, die de uitzettingen onwettig had genoemd.
7 uur geledenPARIJS (ANP) - Bij demonstraties op scholen in Frankrijk zijn zeker 440 arrestaties verricht, meldt het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken. Eerder op dinsdag stond dat aantal nog op circa veertig. Veel van de arrestanten zijn minderjarig. Het ministerie schat het aantal demonstranten op meer dan 200.000 mensen.
8 uur geledenLONDEN (ANP) - In het onderzoek naar het voorval van afgelopen weekend bij RAF-luchtmachtbasis Fairford zijn geen explosieven aangetroffen. Dat meldt de antiterreurbrigade van de Britse politie, die eraan toevoegt dat er ook panden in Londen zijn doorzocht. Vijf verdachten, allen Britten, werden eerder op borgtocht vrijgelaten.
10 uur geledenRABAT (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Fatima Ezzahra El Mansouri is aangewezen als nieuwe premier van Marokko. Dat maakt het koninklijk paleis in dat land bekend. El Mansouri is de eerste vrouw die voor die post wordt aangewezen. El Mansouri is momenteel nog burgemeester van Marrakesh.
11 uur geledenDAMASCUS (ANP) - De EU wil haar relatie met Syrië uitbreiden en intensiveren. Dat zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas dinsdag in de Syrische hoofdstad Damascus. Na de val van het Assad-regime in december 2024 heeft de EU al snel de economische sancties tegen Syrië opgeheven, zei Kallas. Dat is eind mei 2025 gebeurd. "Nu willen we nog meer investeringen mobiliseren en ons partnerschap naar een hoger niveau tillen."
12 uur geleden