Crisis zorgt voor stevige economische krimp VS in eerste kwartaal
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Aan de aanhoudende groei van de Amerikaanse economie is in het eerste kwartaal van dit jaar door de coronacrisis een einde gekomen. In de periode was sprake van daling van het bruto binnenlands product (bbp) van 4,8 procent. Dat betekende de sterkste krimp sinds de uitbraak van de financiƫle crisis in 2008.
De uitkomst van de eerste raming van de Amerikaanse overheid was slechter dan waar economen op hadden gerekend. Zij hielden in doorsnee rekening met een krimp van 4 procent na een groei van 2,1 procent een kwartaal eerder.
Om verspreiding van het coronavirus te voorkomen zijn ook in de Verenigde Staten verregaande maatregelen genomen. Zo gold in veel regio's een lockdown. In verband met het virus werden onder meer restaurants en winkels gesloten. Amerikanen werden ook gesommeerd om thuis te blijven.
Consumentenbestedingen
Nu blijkt dat consumenten voorzichtiger zijn geworden met het doen van uitgaven. De consumentenbestedingen zakten met 7,6 procent, waarmee sprake was van de grootse daling sinds 1980.
De impact van de coronacrisis op het bbp in het tweede kwartaal zal naar verwachting nog groter zijn. Kenners houden rekening met een krimp die niet nog niet is gezien sinds het begin van de metingen in de jaren veertig van de vorige eeuw.
Lichtpuntje was wel dat de uitgaven voor woningbouw sterk groeiden. Door warm weer en de lage hypotheekrente stegen die met 21 procent.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Net als in Nederland is rundvlees in de Verenigde Staten duurder dan ooit. Dit komt doordat het aantal runderen dat klaar is voor de slacht in de VS historisch laag is en de aanvoer onder druk staat.
11 minuten geledenDEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - Na de historische prijsstijging van 2024 zijn de cacaoprijzen op de wereldmarkt dit jaar met zo'n 50 procent gekelderd. Dit betekent echter niet dat de prijzen van chocoladerepen en bonbons binnenkort omlaag gaan.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol is "volop bezig" met het nasturen van achtergebleven koffers na een storing in een deel van het bagagesysteem, zegt een woordvoerster van de luchthaven zaterdag. Het duurt nog "enkele dagen" voordat iedereen zijn koffer weer terug heeft. "Er wordt hard gewerkt om onze passagiers zo snel mogelijk hun bagage na te leveren", laat ook een woordvoerster van KLM weten.
2 uur geledenROCKY MOUNT (ANP/RTR) - De Amerikaanse economie heeft volgens president Donald Trump de weg omhoog gevonden, nu de inflatie afneemt en de prijsdruk op belangrijke goederen afzwakt.
4 uur geledenCHICAGO (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse vliegtuigbouwer Boeing heeft de Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA gevraagd zijn 777-vrachtvliegtuig tijdelijk vrij te stellen van een uitstootregel die eind 2027 ingaat. Daarbij verwijst Boeing naar een wereldwijd tekort aan dit soort brede vrachttoestellen.
14 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag hoger gesloten. Het optimisme werd aangejaagd door techbedrijven als Oracle. Dat aandeel steeg 6,6 procent.
15 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse regering gaat de komende dagen in beroep tegen de uitspraak van een rechtbank in Parijs vrijdag over een tijdelijke blokkade van Shein in het land. Frankrijk wilde Shein drie maanden blokkeren omdat op de Chinese webwinkel op kinderen lijkende sekspoppen en wapens werden verkocht. Maar de rechtbank vond zo'n maatregel buiten proportie.
17 uur geleden