Crisis zadelt reisorganisaties op met schade van 1 miljard euro
AMSTERDAM (AFN) - De reisorganisatiebranche heeft als gevolg van de coronacrisis al 1 miljard euro aan financiële schade geleden. Daarbovenop komt ook nog eens het omzetverlies waarmee luttele miljarden zijn gemoeid. De overheid heeft al steun toegezegd aan de sector. Branchevereniging ANVR hoopt op een snelle invulling van de compensatieregelingen.
Behalve met het uitblijven van boekingen heeft de reissector ook te maken met verliezen als gevolg van het moeten annuleren van zaken- en vakantiereizen. Volgens de ANVR, die een peiling hield onder haar leden, is van de naar schatting 2,7 miljard euro geboekte omzet tot 1 juni is al bijna de helft geannuleerd.
Bij pakketreizen zijn reisondernemingen wettelijk verplicht de klant volledig te compenseren als ze de reis niet kunnen uitvoeren. Maar intussen zijn deze ondernemingen al wel financiële verplichtingen met leveranciers aangegaan en krijgen zij het geld dat daarmee is gemoeid vaak niet terug. De totale annuleringsschade tot 1 juni bedraagt 337 miljoen euro. Als annuleringen van de zomer daar nog bij komen, loopt dit volgens de ANVR met honderden miljoenen op.
Kosten
Verder maakten reisorganisaties recent kosten om reizigers die al op reis waren terug te halen. Het gaat dan naast personeelskosten om compensatie voor gemiste vakantiedagen voor reizigers. Sowieso lopen de personeelskosten voor de organisaties door. In de sector zijn zo'n 20.000 mensen actief.
De ANVR verwacht dit jaar een omzetverlies van 80 tot 85 procent. Dat komt neer op zo'n 8 tot 8,5 miljard euro. ANVR-voorzitter Frank Oostdam vraagt dringend om hulp van de overheid voor de uitwerking van passende maatregelen voor de reisbranche.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - Luchtverkeersleiding Nederland (LVNL) voert volgende maand twee veiligheidsmaatregelen door voor vertrekkende vliegtuigen vanaf Schiphol. Zo vliegen toestellen die tussen 23.00 uur en 06.00 uur opstijgen vanaf de Polderbaan en naar het zuiden gaan, een andere route. Dit leidt op sommige plekken in Nederland tot meer geluidsoverlast, erkent LVNL.
16 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn met verliezen begonnen aan de nieuwe week. Beleggers bleven voorzichtig door de aanhoudende spanningen in het Midden-Oosten. President Donald Trump waarschuwde dat "de klok tikt" en dat er "niets meer over zal zijn" van Iran als het land niet snel in actie komt. Hij lichtte niet toe welke stappen hij van Iran verwachtte of welke gevolgen dat zou kunnen hebben.
25 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Elektrische steps lijken vooralsnog geen groot succes in Nederland. Sinds juli vorig jaar is een kenteken verplicht om met een e-step de openbare weg op te mogen, maar tot nu toe zijn in heel Nederland slechts 456 van deze voertuigen geregistreerd. Dat maakte RDC, het databedrijf dat de voertuigregistraties bijhoudt, bekend.
36 minuten geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie kijkt of nieuwe maatregelen nodig zijn om de economie te beschermen tegen Chinese producten. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Brussel is in toenemende mate bezorgd over het groeiende handelstekort met China en de gevolgen daarvan voor Europese bedrijven.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol waarschuwt maandag voor lange rijen voor de security, op de dag dat de opzet van de beveiliging op de luchthaven is aangepast. Het vliegveld heeft besloten om extra kantoorpersoneel in te zetten. Ook wordt water uitgedeeld aan de wachtenden. Een ANP-verslaggever ter plaatse ziet dat de rijen in vertrekhallen 1 en 3 al beneden beginnen, waar ook de incheckbalies zijn. De drukte lijkt in de loop van de middag daarbij nog toe te nemen.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Demonstraties en acties aan het spoor in de Rotterdamse haven veroorzaken reputatieschade voor Nederland als "betrouwbare logistieke toegangspoort van Europa". Dat laat spoorbeheerder ProRail maandag weten, een dag na opnieuw acties aan het spoor.
3 uur geledenAUSTIN (ANP/BLOOMBERG) - Elon Musk wil zijn ruimtevaartbedrijf SpaceX "binnenkort" naar de beurs brengen. Dat zei de rijkste man ter wereld en topman van Tesla maandag. Eerder werd door Amerikaanse persbureaus al gemeld dat SpaceX waarschijnlijk deze week een aanvraag voor een beursgang in New York zou kunnen indienen.
3 uur geleden