
Crisis zadelt reisorganisaties op met schade van 1 miljard euro
AMSTERDAM (AFN) - De reisorganisatiebranche heeft als gevolg van de coronacrisis al 1 miljard euro aan financiële schade geleden. Daarbovenop komt ook nog eens het omzetverlies waarmee luttele miljarden zijn gemoeid. De overheid heeft al steun toegezegd aan de sector. Branchevereniging ANVR hoopt op een snelle invulling van de compensatieregelingen.
Behalve met het uitblijven van boekingen heeft de reissector ook te maken met verliezen als gevolg van het moeten annuleren van zaken- en vakantiereizen. Volgens de ANVR, die een peiling hield onder haar leden, is van de naar schatting 2,7 miljard euro geboekte omzet tot 1 juni is al bijna de helft geannuleerd.
Bij pakketreizen zijn reisondernemingen wettelijk verplicht de klant volledig te compenseren als ze de reis niet kunnen uitvoeren. Maar intussen zijn deze ondernemingen al wel financiële verplichtingen met leveranciers aangegaan en krijgen zij het geld dat daarmee is gemoeid vaak niet terug. De totale annuleringsschade tot 1 juni bedraagt 337 miljoen euro. Als annuleringen van de zomer daar nog bij komen, loopt dit volgens de ANVR met honderden miljoenen op.
Kosten
Verder maakten reisorganisaties recent kosten om reizigers die al op reis waren terug te halen. Het gaat dan naast personeelskosten om compensatie voor gemiste vakantiedagen voor reizigers. Sowieso lopen de personeelskosten voor de organisaties door. In de sector zijn zo'n 20.000 mensen actief.
De ANVR verwacht dit jaar een omzetverlies van 80 tot 85 procent. Dat komt neer op zo'n 8 tot 8,5 miljard euro. ANVR-voorzitter Frank Oostdam vraagt dringend om hulp van de overheid voor de uitwerking van passende maatregelen voor de reisbranche.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Nvidia is woensdag 4,2 procent hoger geëindigd op Wall Street. Dat gebeurde onder meer nadat bekend was geworden dat olieconcern Saudi Aramco overeenkomsten heeft gesloten ter waarde van ongeveer 90 miljard dollar met verschillende grote Amerikaanse bedrijven, waaronder het chipconcern. De overeenkomst met Nvidia heeft betrekking op infrastructuur rond kunstmatige intelligentie (AI).
24 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse farmaceut Sanofi heeft woensdag aangekondigd tot 2030 minstens 20 miljard dollar (omgerekend bijna 18 miljard euro) te willen investeren in zijn activiteiten in de Verenigde Staten. Met dat geld moeten onder andere onderzoeks- en productiecapaciteit worden uitgebreid.
2 uur geledenDOHA (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft woensdag deals ondertekend die zullen "leiden tot een economische uitwisseling ter waarde van minstens 1,2 biljoen dollar" (omgerekend bijna 1100 miljard euro) tussen de Verenigde Staten en Qatar. Dat staat in een bericht van het Witte Huis waarin details van enkele deals zijn uiteengezet.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Gameontwikkelaar Ubisoft heeft het afgelopen boekjaar verlieslatend afgesloten, ondanks een succesvolle lancering van zijn nieuwe game in de Assassin's Creed-reeks. Dat komt naar voren uit de jaarresultaten die het Franse bedrijf woensdag heeft gepubliceerd.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO is de handelsdag woensdag hoger geëindigd in de AEX, de hoofdgraadmeter op de aandelenbeurs in Amsterdam. De bank presenteerde zijn kwartaalcijfers, waaruit naar voren kwam dat het resultaat beter was dan analisten hadden verwacht. Dit ondanks dat ABN AMRO in het eerste kwartaal van dit jaar een lagere winst boekte dan een jaar eerder. Het aandeel klom 5,5 procent.
4 uur geledenDOHA (ANP/RTR) - Qatar heeft woensdag een overeenkomst getekend voor de aankoop van 160 vliegtuigen van de Amerikaanse fabrikant Boeing. Dat gebeurde tijdens een bezoek van de Amerikaanse president Donald Trump aan de golfstaat. Met de deal is een waarde van 200 miljard dollar gemoeid, ongeveer 178 miljard euro.
5 uur geledenASTEN (ANP) - Peter Gillis en zijn advocaat hebben woensdag een "goed" gesprek gevoerd met de advocaat van Taeke Dijkstra, de koper van Gillis' vakantieparken. Ze gaan er verder over praten met de bedoeling dat de koop doorgaat, melden de advocaten. Eerder wilde Dijkstra niet betalen vanwege de problemen van Gillis met de Belastingdienst.
6 uur geleden