Crimineel Benaouf A. verliest rechtszaak over plaatsing in EBI
DEN HAAG (ANP) - Veroordeeld crimineel Benaouf A. heeft de rechtszaak tegen de Staat over zijn recente plaatsing op de lijst van gedetineerden met een extreem risico op vluchtgevaar verloren. De rechter in Den Haag heeft geen inhoudelijk oordeel over de zaak gegeven, maar vindt dat A. bij haar aan het verkeerde loket is.
De 40-jarige A. is eind mei in de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught geplaatst en heeft daardoor de status 'extreem' gekregen. Er zouden volgens justitie plannen zijn om A. te bevrijden. De man had al een reputatie op dat gebied, nadat in 2017 een serieuze poging hem met een helikopter uit de gevangenis in Roermond te bevrijden door de politie kon worden verijdeld. Dit geruchtmakende incident leidde tot een plaatsing van A. in de EBI (het zwaarste gevangenisregime in Nederland). Na vijf jaar kwam hij in een minder zwaar regime.
Tegen recente plaatsing in de EBI heeft A. geprotesteerd bij de Raad voor de Strafrechtstoepassing en Jeugdbescherming (RSJ). De raad beoordeelt dergelijke klachten van gedetineerden. In het kort geding tegen de Staat heeft de rechter geoordeeld dat hij de uitkomst van die procedure moet afwachten. De rechter kan de status extreem niet apart van de plaatsing in de EBI beoordelen, meent zij.
Teleurgesteld
A. vindt dat hij ten onrechte als extreem vluchtgevaarlijk wordt gezien en zegt dat hij heeft afgerekend met zijn bestaan als crimineel. Hij zit sinds 2013 vast, na een veroordeling voor medeplichtigheid aan een liquidatie in Antwerpen in 2012. Hij kreeg toen twaalf jaar cel. In 2022 volgde nog een veroordeling tot opnieuw twaalf jaar cel voor criminele activiteiten vanuit de gevangenis, gepleegd in 2015.
A.'s advocaat Esther Blok zei vrijdag teleurgesteld te zijn over de uitspraak in het kort geding. Zij wees erop dat de rechter zich wel kritisch toont en de Staat aanspoort de procedure bij de RSJ, die lang op zich kan laten wachten, zo veel mogelijk te bespoedigen. "We hopen dat de Staat dit serieus neemt", aldus Blok.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Kiezers zouden bij de gemeenteraadsverkiezingen samen met een vrouw moeten gaan stemmen die dat nog niet doet, of een vrouw overtuigen naar de stembus te gaan. Die oproep doet Stem op een Vrouw om de genderkloof bij het opkomstpercentage te dichten. Bij de vorige gemeenteraadsverkiezingen in 2022 ging 57 procent van de mannen tegenover 44 procent van de vrouwen stemmen, is te zien op de site van ondezoeksbureau Ipsos.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Sinds 2017 is er dertien keer een grootschalig kookadvies voor drinkwater afgegeven in Nederland. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van cijfers van de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT). Er is sprake van een grootschalig kookadvies wanneer meer dan 10.000 wateraansluitingen zijn getroffen.
2 uur geledenZEEWOLDE (ANP) - De brandweer heeft in Zeewolde in Flevoland een persoon uit een brandende woning gered. Dat gebeurde in de nacht van vrijdag op zaterdag aan het Fluitekruid.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De pro-Koerdische demonstratie voor vrede in de Syrische regio Rojava in Amsterdam is onder veel politiebegeleiding aangekomen op de Dam. De demonstratie begon met tientallen mensen die kaarsen ontstaken voor het Centraal Station. Inmiddels is de groep gegroeid tot honderden betogers en zijn er tientallen politiebusjes en ME'ers aanwezig op de Dam. Dat meldt een verslaggever van het ANP.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Zo'n vijftig tot honderd betogers zijn vrijdag rond 18.00 uur voor Amsterdam Centraal samengekomen. Ze roepen op tot vrede voor Rojava, een noordelijke provincie van Syrië waar veel Koerden wonen, aldus een verslaggever van het ANP.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Voedselwaakhond Foodwatch zegt juridische stappen te nemen tegen Nestlé rondom mogelijk besmette babyvoeding. Foodwatch vindt dat het voedingsconcern verwijtbaar heeft gehandeld en eist dat alle informatie openbaar wordt gemaakt. Franse autoriteiten hebben een onderzoek ingesteld naar de dood van twee baby's, die babyvoeding van het voedingsconcern hadden gedronken.
15 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In het gebied rond Amsterdam Centraal en de Dam is sinds vrijdagmiddag 16.00 uur een veiligheidsrisicogebied van kracht.
16 uur geleden