Criminaliteit staat opname MDMA in lijst softdrugs in de weg
DEN HAAG (ANP) - De gevolgen van MDMA voor de gezondheid zijn "niet ernstig" en lijken daarmee klein genoeg om het middel van de lijst met harddrugs te halen, schrijft de Staatscommissie MDMA. Toch vinden de adviseurs het geen goed idee om MDMA nu op de lijst met softdrugs te zetten of zelfs te legaliseren. Een versoepeling zou namelijk de criminaliteit kunnen aanwakkeren.
Meer dan de helft van het uitgaanspubliek zei vorig jaar in een vragenlijst dat ze in de voorafgaande twaalf maanden MDMA hadden gebruikt. Ecstasypillen zijn in de regel "zeer zuiver", maar bevatten gemiddeld wel te veel van de werkzame stof. Als MDMA voor gezondheidsproblemen zorgt, zijn die "in de overgrote meerderheid mild". Regelmatig, maar lang niet altijd, komen die problemen voor als mensen MDMA combineren met andere drugs. Andere gevaren zijn oververhitting of te veel water drinken.
"Gebruik van MDMA kán leiden tot een fataal incident", schrijft de Staatscommissie, maar hoe vaak dat voorkomt, is niet bekend. Het verslavingsrisico is "minimaal".
'Nóg aantrekkelijker'
Als het puur om de gezondheidsrisico's gaat, vinden de adviseurs het dus niet per se nodig om MDMA als harddrug te bestempelen. Maar zo'n verplaatsing naar 'lijst II' van de Opiumwet is "onwenselijk" door de schade die de handel en productie van de drug veroorzaken. Het debat wordt zo "in zekere zin gegijzeld door de criminaliteit".
Van MDMA een softdrug maken, zou ervoor zorgen dat de straffen op handel en productie lager worden, en daarmee kan de industrie "nóg aantrekkelijker worden", ook voor buitenlandse criminelen. Mogelijk maken politie en OM dan ook minder geld vrij voor de bestrijding van de illegale industrie.
'Tussenstappen'
De Staatscommissie wil meer debat over een nieuw drugsbeleid, maar dan wel een debat gebaseerd op wetenschappelijk onderbouwde ideeën. Daar schort het nu aan: in het debat worden vaak "oneigenlijke argumenten" gebruikt en blijft veel kennis buiten beschouwing.
"Ik denk dat het een heel realistische conclusie is", zegt demissionair zorgminister Pia Dijkstra tegenover ANP. Haar partij D66 pleit al langer voor regulering van verschillende soorten drugs in plaats van een verbod. Dijkstra wil desgevraagd niet op het standpunt van haar partij ingaan.
"We zien ons gesterkt door de opmerkingen over de relatief beperkte schadelijkheid en erkenning dat er voordelen zijn aan reguleren", reageert D66-Kamerlid Joost Sneller via een woordvoerder. "Maar daar zijn zeker nog veel tussenstappen voor nodig, dat was al duidelijk."
Meer uit Gezond
UTRECHT (ANP) - Als mensen met een zorgverlener praten, zijn ze helemaal niet zo mondig en zelfverzekerd als vaak wordt gedacht. Dat concluderen onderzoekers van het instituut Nivel. Ze stellen dat mensen tegenwoordig wel beter geïnformeerd zijn dan vroeger, maar ze "nemen lang niet altijd zelf het initiatief, stellen relatief weinig vragen en brengen niet vanzelf al hun zorgen of voorkeuren naar voren".
4 dagen geledenROTTERDAM (ANP) - Let op de ogen van jonge kinderen en jongeren bij de zonsverduistering van woensdagavond. Dat zegt Alberta Thiadens, oogarts en onderzoeker bij het Erasmus MC. "Hun ooglenzen zijn heel helder en zij lopen dus meer risico op schade. Verder zijn de risico's voor netvliesschade precies hetzelfde bij volwassenen."
5 dagen geledenDÜSSELDORF (ANP) - Parfumerie- en cosmeticawinkelketen Douglas heeft last van scherpe concurrentie in vooral Nederland, Duitsland en Frankrijk. Om de zwakke marktomstandigheden het hoofd te bieden, wil het van oorsprong Duitse bedrijf sterker inzetten op exclusieve producten en meer investeren in het verbeteren van het onlineaanbod.
5 dagen geledenAKEN (ANP/DPA) - Een Duitse oud-verpleger wordt door aanklagers mogelijk gelinkt aan meer dan 120 andere verdachte sterfgevallen. De man kreeg vorig jaar een levenslange gevangenisstraf voor de moord op tien patiënten en 27 pogingen tot moord.
1 week geledenNIZJNEKAMSK (ANP/RTR/AFP) - Door een Oekraïense droneaanval op de Russische stad Nizjnekamsk zijn zeker 12 doden gevallen, meldt de burgemeester van de stad. 39 mensen raakten gewond. Nizjnekamsk ligt in de regio Tatarstan, ruim duizend kilometer van de Oekraïense grens.
1 week geledenROTTERDAM (ANP) - Het Erasmus MC in Rotterdam gaat vanaf maandag bij te vroeg geboren baby's op de intensive care een DNA-test uitvoeren om doofheid door antibiotica te voorkomen. De test moet uitwijzen welke kinderen een genetische mutatie hebben waardoor ze gehoorschade kunnen ontwikkelen door het medicijn gentamicine. Een op de drie- tot vierhonderd kinderen heeft de mutatie en kan blijvende doofheid ontwikkelen nadat ze gentamicine hebben gekregen.
2 weken geledenNIJMEGEN (ANP) - De wekenlange quarantaine van twaalf Radboudumc-medewerkers omdat zij mogelijk waren blootgesteld aan het hantavirus, was vermijdbaar. Dat concludeert een onderzoeksteam in een rapport dat het ziekenhuis vrijdag publiceerde.
2 weken geleden