Crematie Desi Bouterse op zaterdag 4 januari
PARAMARIBO (ANP) - De crematie van de Surinaamse oud-president Desi Bouterse is op zaterdag 4 januari in Paramaribo, heeft het hoofdbestuur van zijn Nationale Democratische Partij (NDP) bekendgemaakt. De avond ervoor staat de partij stil bij leven en werk van Bouterse tijdens een singineti, een herdenkingsavond waarbij volgens traditie zang en gebed een belangrijke rol vervullen.
Familie, vrienden en partijgenoten zijn welkom in het partijcentrum in de Surinaamse hoofdstad, staat in de bekendmaking. Daar staat de kist van Bouterse zaterdag en hebben mensen vier uur lang de tijd om eer te betuigen en afscheid te nemen. Daarna vertrekt de rouwstoet naar een crematorium op nog geen anderhalve kilometer afstand.
Bouterse is oprichter van de Nationale Democratische Partij en was voorzitter sinds 1996. In januari 2024 dook hij onder om te ontkomen aan een gevangenisstraf van twintig jaar voor zijn aandeel in de Decembermoorden die in 1982 het leven kostten aan vijftien politieke tegenstanders.
OM: doodsoorzaak leverfalen
Toen Jennifer Geerlings-Simons in juli 2024 werd gekozen tot voorzitter van de partij benoemde zij haar voortvluchtige voorganger direct tot erevoorzitter. "Een klap in het gezicht van iedereen die de rechtsstaat hoog in het vaandel heeft", luidde de reactie van de mensenrechtenorganisatie Stichting 8 december 1982. "De boodschap die hiermee wordt uitgedragen, is dat macht en invloed zwaarder wegen dan gerechtigheid en de wet."
Het stoffelijk overschot van Bouterse is volgens de politie op eerste kerstdag in de vroege ochtend bij zijn huis bezorgd door onbekenden. Het lichaam is die dag in beslag genomen en vrijgegeven nadat het autopsierapport was afgerond. Het Openbaar Ministerie maakte bekend dat Bouterse vermoedelijk op 23 of 24 december is overleden aan "een complicatie van leverfalen bij ernstige leverfibrose, veroorzaakt door chronisch alcoholgebruik".
Oproep weduwe Bouterse
De weduwe Ingrid Bouterse-Waldring en de NDP beschouwen dit als een respectloze aantasting van de privacy. Mevrouw Bouterse zei daarover zondagavond tijdens een ontmoeting met partijgenoten: "Het is ze niet gelukt om hem achter de tralies te krijgen, het is ze niet gelukt om hem te vernederen. Dus ze denken: dan gaan we het maar zo doen." Ze riep zijn aanhangers op om Bouterse groots te eren.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - Agressor Rusland mag niet worden beloond voor de invasie van Oekraïne, stellen EU-kopstukken Ursula von der Leyen en António Costa dinsdag in een gezamenlijke verklaring. "We zullen ervoor zorgen dat Rusland ter verantwoording wordt geroepen voor de gepleegde misdaden en de aangerichte schade", stellen de voorzitter van de Europese Commissie en de voorzitter van de EU-leiders.
3 minuten geledenKYIV (ANP/AFP/DPA) - Europese leiders zijn in Kyiv om te gedenken dat Rusland vier jaar geleden Oekraïne op grote schaal binnenviel. Onder hen zijn Europees Commissievoorzitter Ursula von der Leyen en raadsvoorzitter António Costa. Verder zijn er regeringsleiders uit meerdere Europese landen, zoals de Finse president Alexander Stubb, de Zweedse premier Ulf Kristersson en de Noorse premier Jonas Gahr Støre. De Noorse premier beloofde bij aankomst Oekraïne dit jaar weer met ruim 7,5 miljard euro bij te staan.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Een helikopter van het Iraanse leger is dinsdag neergestort op een fruitmarkt in de stad Khomeynishahr. Vier mensen zijn om het leven gekomen. De slachtoffers zijn de piloot, copiloot en twee fruitverkopers op de grond, meldt staatspersbureau IRNA.
1 uur geledenKYIV (ANP) - Rusland heeft na vier jaar oorlog zijn doelen niet bereikt, zegt Volodymyr Zelensky op X. Het is dinsdag precies vier jaar geleden dat Rusland met een grootschalige invasie Oekraïne binnenviel.
2 uur geledenKASARIA (ANP/AFP/RTR) - Bij het neerstorten van een gecharterde medische vlucht in India zijn zeven mensen om het leven gekomen. Dat melden functionarissen dinsdag. Het vliegtuig stortte neer in het gebied Kasaria in de oostelijke staat Jharkhand.
5 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse politie heeft de voormalige ambassadeur voor de Verenigde Staten Peter Mandelson op borgtocht vrijgelaten in afwachting van verder onderzoek.
6 uur geledenSEOUL (ANP) - De oud-president van Zuid-Korea, Yoon Suk-yeol, gaat in beroep tegen zijn veroordeling tot levenslange gevangenisstraf voor het leiden van een opstand.
7 uur geleden