Crematie Desi Bouterse op zaterdag 4 januari
PARAMARIBO (ANP) - De crematie van de Surinaamse oud-president Desi Bouterse is op zaterdag 4 januari in Paramaribo, heeft het hoofdbestuur van zijn Nationale Democratische Partij (NDP) bekendgemaakt. De avond ervoor staat de partij stil bij leven en werk van Bouterse tijdens een singineti, een herdenkingsavond waarbij volgens traditie zang en gebed een belangrijke rol vervullen.
Familie, vrienden en partijgenoten zijn welkom in het partijcentrum in de Surinaamse hoofdstad, staat in de bekendmaking. Daar staat de kist van Bouterse zaterdag en hebben mensen vier uur lang de tijd om eer te betuigen en afscheid te nemen. Daarna vertrekt de rouwstoet naar een crematorium op nog geen anderhalve kilometer afstand.
Bouterse is oprichter van de Nationale Democratische Partij en was voorzitter sinds 1996. In januari 2024 dook hij onder om te ontkomen aan een gevangenisstraf van twintig jaar voor zijn aandeel in de Decembermoorden die in 1982 het leven kostten aan vijftien politieke tegenstanders.
OM: doodsoorzaak leverfalen
Toen Jennifer Geerlings-Simons in juli 2024 werd gekozen tot voorzitter van de partij benoemde zij haar voortvluchtige voorganger direct tot erevoorzitter. "Een klap in het gezicht van iedereen die de rechtsstaat hoog in het vaandel heeft", luidde de reactie van de mensenrechtenorganisatie Stichting 8 december 1982. "De boodschap die hiermee wordt uitgedragen, is dat macht en invloed zwaarder wegen dan gerechtigheid en de wet."
Het stoffelijk overschot van Bouterse is volgens de politie op eerste kerstdag in de vroege ochtend bij zijn huis bezorgd door onbekenden. Het lichaam is die dag in beslag genomen en vrijgegeven nadat het autopsierapport was afgerond. Het Openbaar Ministerie maakte bekend dat Bouterse vermoedelijk op 23 of 24 december is overleden aan "een complicatie van leverfalen bij ernstige leverfibrose, veroorzaakt door chronisch alcoholgebruik".
Oproep weduwe Bouterse
De weduwe Ingrid Bouterse-Waldring en de NDP beschouwen dit als een respectloze aantasting van de privacy. Mevrouw Bouterse zei daarover zondagavond tijdens een ontmoeting met partijgenoten: "Het is ze niet gelukt om hem achter de tralies te krijgen, het is ze niet gelukt om hem te vernederen. Dus ze denken: dan gaan we het maar zo doen." Ze riep zijn aanhangers op om Bouterse groots te eren.
Meer uit Buitenland
WARSCHAU (ANP/AFP) - Duizenden mensen in verschillende steden in Polen zijn de straat op gegaan voor abortusrechten. Het is zes jaar geleden dat de regering van de conservatief-nationalistische partij PiS abortus zo goed als verboden maakte in Polen. Enkel in uitzonderlijke gevallen, zoals na een verkrachting of incest, is het nog toegestaan om een abortus te ondergaan.
4 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - In Frankrijk zijn na de rellen van afgelopen zaterdag 217 mensen veroordeeld tot celstraffen na spoedprocedures, maakte justitieminister Gérald Darmanin donderdag bekend. Zo'n 2700 mensen zijn opgepakt vanwege de rellen.
1 uur geledenANKARA (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Canada en Turkije gaan meer met elkaar samenwerken, vooral op het gebied van handel, energie en defensie. De Canadese premier Mark Carney was op bezoek bij de Turkse president Recep Tayyip Erdogan om de nauwere samenwerking te bezegelen.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - Een studentenprotest in de binnenstad van Parijs mag donderdag toch doorgaan. Een rechter heeft het verbod opgeschort, schrijven Franse media. Het protest moest om 14.00 uur van start gaan, maar werd rond dat tijdstip goedgekeurd. Volgens Le Parisien is de mars van de studentenbeweging Interfac inmiddels begonnen.
5 uur geledenKYIV (ANP) - Bij de nachtelijke Russische aanvallen op Oekraïne zijn drie ballistische raketten met clustermunitie ingezet. Dat schrijft de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op X. Dergelijke munitie springt open voordat ze inslaat, om uiteen te vallen in meerdere kleinere springkoppen en zo meer schade aan te richten.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie presenteert komende week haar nieuwe voorstel voor versterking van de EU-grensbewakingsdienst Frontex. De Groenen maken zich grote zorgen over wat er tot nu toe over bekend is, onder wie de Nederlandse Europarlementariër Tineke Strik (PRO). Zij waarschuwt op voorhand voor de schending van het EU-recht en de mensenrechten als Frontex een stevigere rol krijgt bij het uitzetten van afgewezen asielzoekers naar landen buiten de EU.
5 uur geledenBENGHAZI (ANP/AFP) - Een Zwitserse en Oostenrijkse vrouw die meer dan anderhalf jaar geleden werden ontvoerd in Niger, zijn vrijgelaten. Dit meldden de Zwitserse en Oostenrijkse autoriteiten. De 69-jarige Zwitserse Claudia Abbt en de 76-jarige Oostenrijkse Eva Gretzmacher zouden in de Libische stad Benghazi zijn aangekomen.
6 uur geleden