Crematie Desi Bouterse op zaterdag 4 januari
PARAMARIBO (ANP) - De crematie van de Surinaamse oud-president Desi Bouterse is op zaterdag 4 januari in Paramaribo, heeft het hoofdbestuur van zijn Nationale Democratische Partij (NDP) bekendgemaakt. De avond ervoor staat de partij stil bij leven en werk van Bouterse tijdens een singineti, een herdenkingsavond waarbij volgens traditie zang en gebed een belangrijke rol vervullen.
Familie, vrienden en partijgenoten zijn welkom in het partijcentrum in de Surinaamse hoofdstad, staat in de bekendmaking. Daar staat de kist van Bouterse zaterdag en hebben mensen vier uur lang de tijd om eer te betuigen en afscheid te nemen. Daarna vertrekt de rouwstoet naar een crematorium op nog geen anderhalve kilometer afstand.
Bouterse is oprichter van de Nationale Democratische Partij en was voorzitter sinds 1996. In januari 2024 dook hij onder om te ontkomen aan een gevangenisstraf van twintig jaar voor zijn aandeel in de Decembermoorden die in 1982 het leven kostten aan vijftien politieke tegenstanders.
OM: doodsoorzaak leverfalen
Toen Jennifer Geerlings-Simons in juli 2024 werd gekozen tot voorzitter van de partij benoemde zij haar voortvluchtige voorganger direct tot erevoorzitter. "Een klap in het gezicht van iedereen die de rechtsstaat hoog in het vaandel heeft", luidde de reactie van de mensenrechtenorganisatie Stichting 8 december 1982. "De boodschap die hiermee wordt uitgedragen, is dat macht en invloed zwaarder wegen dan gerechtigheid en de wet."
Het stoffelijk overschot van Bouterse is volgens de politie op eerste kerstdag in de vroege ochtend bij zijn huis bezorgd door onbekenden. Het lichaam is die dag in beslag genomen en vrijgegeven nadat het autopsierapport was afgerond. Het Openbaar Ministerie maakte bekend dat Bouterse vermoedelijk op 23 of 24 december is overleden aan "een complicatie van leverfalen bij ernstige leverfibrose, veroorzaakt door chronisch alcoholgebruik".
Oproep weduwe Bouterse
De weduwe Ingrid Bouterse-Waldring en de NDP beschouwen dit als een respectloze aantasting van de privacy. Mevrouw Bouterse zei daarover zondagavond tijdens een ontmoeting met partijgenoten: "Het is ze niet gelukt om hem achter de tralies te krijgen, het is ze niet gelukt om hem te vernederen. Dus ze denken: dan gaan we het maar zo doen." Ze riep zijn aanhangers op om Bouterse groots te eren.
Meer uit Buitenland
GENÈVE (ANP) - De gesprekken in Genève om een eind te maken aan de oorlog tussen Rusland en Oekraïne "boeken goede vooruitgang", verklaarde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio zondag in een persconferentie. Volgens hem gaat het om "waarschijnlijk de beste bijeenkomst" tot nu toe. In Genève bespreken vertegenwoordigers van de VS, Oekraïne en Europese bondgenoten het Amerikaanse 28-puntenplan.
4 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/DPA) - De Libanese president Joseph Aoun heeft de internationale gemeenschap opgeroepen krachtig in te grijpen en de Israëlische aanvallen op het land en zijn bevolking te stoppen. Aanleiding voor Aouns verklaring was een dodelijke Israëlische luchtaanval op de zuidelijke buitenwijken van Beiroet eerder op zondag.
4 uur geledenJOHANNESBURG (ANP/AFP) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva is "erg bezorgd" over de toename van het aantal Amerikaanse militairen bij Venezuela en is van plan dit met president Donald Trump te bespreken. Dat verklaarde hij na de G20-top in Zuid-Afrika.
4 uur geledenABUJA (ANP/AFP) - Van de meer dan driehonderd scholieren van een katholieke school in Nigeria die vrijdag zijn ontvoerd, zijn er vijftig ontsnapt, meldt een christelijke organisatie (CAN) in het land. Zij zijn weer herenigd met hun ouders. In totaal werden 303 leerlingen en twaalf leraren van de school meegenomen, waarmee het een van de grootste ontvoeringen in Nigeria is.
7 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/RTR) - Israël heeft een aanval uitgevoerd op de stafchef van Hezbollah in de Libanese hoofdstad Beiroet, meldt het kantoor van premier Benjamin Netanyahu. Dat verklaart dat het doelwit "de opbouw en herbewapening van de terroristische organisatie leidde".
7 uur geledenJOHANNESBURG (ANP/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz is sceptisch of er vóór donderdag een akkoord kan worden bereikt over het 28-puntenplan voor een einde aan de oorlog tussen Oekraïne en Rusland. De Amerikaanse president Donald Trump kwam met deze deadline.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De grenzen van Oekraïne kunnen niet met geweld worden gewijzigd en de Oekraïense krijgsmacht mag niet zodanig worden beperkt dat het land kwetsbaar wordt voor een toekomstige aanval, stelt Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen. Ze vindt ook dat de Europese Unie een centrale rol moet spelen in een vredesakkoord voor Oekraïne.
9 uur geleden