Crematie Desi Bouterse op zaterdag 4 januari
PARAMARIBO (ANP) - De crematie van de Surinaamse oud-president Desi Bouterse is op zaterdag 4 januari in Paramaribo, heeft het hoofdbestuur van zijn Nationale Democratische Partij (NDP) bekendgemaakt. De avond ervoor staat de partij stil bij leven en werk van Bouterse tijdens een singineti, een herdenkingsavond waarbij volgens traditie zang en gebed een belangrijke rol vervullen.
Familie, vrienden en partijgenoten zijn welkom in het partijcentrum in de Surinaamse hoofdstad, staat in de bekendmaking. Daar staat de kist van Bouterse zaterdag en hebben mensen vier uur lang de tijd om eer te betuigen en afscheid te nemen. Daarna vertrekt de rouwstoet naar een crematorium op nog geen anderhalve kilometer afstand.
Bouterse is oprichter van de Nationale Democratische Partij en was voorzitter sinds 1996. In januari 2024 dook hij onder om te ontkomen aan een gevangenisstraf van twintig jaar voor zijn aandeel in de Decembermoorden die in 1982 het leven kostten aan vijftien politieke tegenstanders.
OM: doodsoorzaak leverfalen
Toen Jennifer Geerlings-Simons in juli 2024 werd gekozen tot voorzitter van de partij benoemde zij haar voortvluchtige voorganger direct tot erevoorzitter. "Een klap in het gezicht van iedereen die de rechtsstaat hoog in het vaandel heeft", luidde de reactie van de mensenrechtenorganisatie Stichting 8 december 1982. "De boodschap die hiermee wordt uitgedragen, is dat macht en invloed zwaarder wegen dan gerechtigheid en de wet."
Het stoffelijk overschot van Bouterse is volgens de politie op eerste kerstdag in de vroege ochtend bij zijn huis bezorgd door onbekenden. Het lichaam is die dag in beslag genomen en vrijgegeven nadat het autopsierapport was afgerond. Het Openbaar Ministerie maakte bekend dat Bouterse vermoedelijk op 23 of 24 december is overleden aan "een complicatie van leverfalen bij ernstige leverfibrose, veroorzaakt door chronisch alcoholgebruik".
Oproep weduwe Bouterse
De weduwe Ingrid Bouterse-Waldring en de NDP beschouwen dit als een respectloze aantasting van de privacy. Mevrouw Bouterse zei daarover zondagavond tijdens een ontmoeting met partijgenoten: "Het is ze niet gelukt om hem achter de tralies te krijgen, het is ze niet gelukt om hem te vernederen. Dus ze denken: dan gaan we het maar zo doen." Ze riep zijn aanhangers op om Bouterse groots te eren.
Meer uit Buitenland
MIAMI (ANP/RTR) - De Braziliaanse oud-presidentskandidaat Flávio Bolsonaro noemt zichzelf 'de werkelijk gekozen president van Brazilië', zo schrijft hij in een statement. Hij verloor zondag de presidentsverkiezingen in zijn land en weigerde gehoor te geven aan het rechterlijk bevel om in Brazilië te blijven. Eerder op woensdag landde hij in de Amerikaanse staat Florida.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump eist dat de Democratische kandidaat voor de Senaat in Alaska, Mary Peltola, zich terugtrekt uit de verkiezingen. Dat schrijft hij op Truth Social. Dat doet Trump na een artikel van de New York Times waarin staat dat haar medewerkers maandenlang bezig zijn geweest met het werven van kandidaten om de Republikeinse kandidaat Dan S. Sullivan dwars te zitten. Ze zouden ook betrokken zijn geweest bij het kandidaat stellen van iemand met dezelfde naam: Dan J. Sullivan.
1 uur geledenMADRID (ANP) - De verkeersleider die betrokken was bij het dodelijke treinongeluk woensdagochtend in Spanje, is ondervraagd door de Guardia Civil. Dat schrijft de Spaanse nieuwssite Demócrata. Bij die treincrash ten zuiden van Madrid kwamen voor zover bekend 68 mensen om het leven. Tientallen inzittenden raakten gewond, sommige van hen ernstig.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - Alvin Hellerstein, de rechter die de zaak tegen de door de VS gevangengenomen Venezolaanse president Nicolás Maduro overziet, is overleden. Dat meldt onder meer The New York Times. Hellerstein werd 92 jaar. Volgens de krant is niet duidelijk wat Hellersteins dood voor invloed zal hebben op het verloop van de zaak-Maduro.
3 uur geledenCAMBRIDGE (ANP) - Dat er op aarde leven mogelijk is, is niet te danken aan kometen. Dat concludeert een groep wetenschappers van de Britse Universiteit van Cambridge. Ze zijn het niet eens met de gangbare theorie in de wetenschap, namelijk dat kometen die miljarden jaren geleden insloegen op aarde daarbij de bouwstenen voor het leven hebben achtergelaten. Dit zijn onder meer koolstof, stikstof en waterstofcyanide.
3 uur geledenMADRID (ANP) - De Spaanse Federatie van Gemeenten en Provincies heeft gemeentebesturen opgeroepen woensdagavond om 20.00 uur een minuut stilte te houden ter nagedachtenis aan de slachtoffers van het dodelijke treinongeluk eerder op woensdag. Dit meldt nieuwswebsite Demócrata.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Het is de Verenigde Staten gelukt om meer landen tegen een VN-resolutie te laten stemmen waarin wordt opgeroepen de Amerikaanse blokkade van Cuba te beëindigen. Deze stemming wordt al tientallen jaren gehouden. Cuba beschuldigde de VS van tevoren van het uitoefenen van druk op landen die Cuba steunen.
3 uur geleden