Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Credit Suisse betaalt miljoenenboete om corruptie in Mozambique

Credit Suisse betaalt miljoenenboete om corruptie in Mozambique

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Credit Suisse betaalt boetes van bijna 475 miljoen dollar (408 miljoen euro) wegens corruptie en fraude bij het binnenhalen van forse leningen voor Mozambique. Het krediet was formeel bestemd om de tonijnvisserij van het Oost-Afrikaanse land te laten groeien, maar volgens Amerikaanse en Britse toezichthouders werd een deel gebruikt voor steekpenningen aan Mozambikaanse ambtenaren en bankiers van Credit Suisse. Het schandaal stortte het land in een economische crisis.

De Zwitserse bank hielp staatsbedrijven in Mozambique rond 2013 met het ophalen van ruim 1 miljard dollar aan krediet, schrijven de Amerikaanse financieel toezichthouder SEC en de Britse evenknie FCA. Beleggers kregen daarbij te horen dat het geld zou worden geïnvesteerd in de kustwacht en vissersboten. Maar een groot deel van het geld was later onvindbaar.

De SEC spreekt van zeker 200 miljoen dollar aan omkopingen en andere dubieuze betalingen aan medewerkers van Credit Suisse en ambtenaren in Mozambique. De bank heeft volgens de toezichthouder zo beleggers misleid en moet daarom een boete betalen. De FCA neemt het Credit Suisse kwalijk dat duidelijke signalen van corruptie werden genegeerd.

Schuldenlast

In totaal staan leningen van in totaal 2 miljard dollar aan Mozambikaanse staatsbedrijven in een kwaad daglicht. Naast de corruptie waarvoor een groot deel van het geld werd gebruikt, hielden betrokkenen de leningen ook verborgen voor het Internationaal Monetair Fonds (IMF). Daardoor had het fonds geen goed zicht op de totale schuldenlast van het land. Nadat die wel aan het licht was gekomen, bevroor het IMF in 2016 zijn financiële hulp aan het land. Een groep donorlanden stopte ook met het overmaken van ontwikkelingsgeld, waardoor Mozambique in 2017 niet meer aan zijn financiële verplichtingen kon voldoen. De nationale munt, de Mozambikaanse metical, kelderde vervolgens waardoor Mozambikanen te maken kregen met gigantische inflatie.

Twee jaar geleden bekenden drie voormalige zakenbankiers van Credit Suisse al schuldig te zijn aan het overtredingen van Amerikaanse anticorruptiewetten. Mozambique heeft in Londen ook een aanklacht lopen tegen de bank.

Meer uit Financieel

Werknemers DHL Express opnieuw in staking

DEN HAAG (ANP) - Werknemers van DHL Express gaan dinsdag opnieuw staken, melden vakbonden FNV en CNV. Dit keer wordt er gestaakt bij vestigingen in Noord-Nederland. Het is de vierde staking in korte tijd als gevolg van een cao-conflict. De staking duurt de hele dag.

41 minuten geleden
Woningcorporaties bouwden in 2025 meeste huizen in jaren

DEN HAAG (ANP) - Woningcorporaties hebben het afgelopen jaar het hoogste aantal nieuwe huizen gebouwd sinds in ieder geval 2012, het jaar dat het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) begon met de meting. Het waren er 21.500, dat zijn er 2000 meer dan in 2024.

1 uur geleden
EU en Australië akkoord over vrijhandel en defensiesamenwerking

CANBERRA (ANP/AFP/RTR) - De Europese Unie en Australië hebben een akkoord bereikt over meer vrijhandel en defensiesamenwerking, melden de voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen en de Australische premier Anthony Albanese in de nacht van maandag op dinsdag.

4 uur geleden
Nederland blijft innovatiekoploper bij Europese octrooiaanvragen

DEN HAAG (ANP) - Nederland was ook vorig jaar een van de innovatiekoplopers als het gaat om octrooiaanvragen in Europa. Dat meldt het Europees Octrooibureau (EOB). Nederlandse bedrijven en uitvinders hebben 7006 Europese octrooien aangevraagd. Dat komt neer op 388 aanvragen per miljoen inwoners. Daarmee staat Nederland per inwoner wereldwijd in de top vijf.

6 uur geleden
Nederland blijft innovatiekoploper bij Europese octrooiaanvragen

DEN HAAG (ANP) - Nederland was ook vorig jaar een van de innovatiekoplopers als het gaat om octrooiaanvragen in Europa. Dat meldt het Europees Octrooibureau (EOB). Nederlandse bedrijven en uitvinders hebben 7006 Europese octrooien aangevraagd. Dat komt neer op 388 aanvragen per miljoen inwoners. Daarmee staat Nederland per inwoner wereldwijd in de top vijf.

7 uur geleden
Hoop op einde oorlog in Midden-Oosten stuwt Wall Street

NEW YORK (ANP) - De beursgraadmeters op Wall Street lieten maandag herstel zien, al moesten ze bij het slot een deel van de eerdere winsten weer inleveren. Beleggers reageerden positief op de opmerkingen van de Amerikaanse president Donald Trump over een pauze van de aanvallen door de Verenigde Staten op Iraanse energiefaciliteiten de komende vijf dagen om ruimte te bieden voor onderhandelingen. Dat gaf handelaren hoop op een naderend einde van het conflict in het Midden-Oosten. Dat heeft de olieprijzen opgedreven en de vrees voor een wereldwijde recessie aangewakkerd.

10 uur geleden
Werkgevers vragen leaserijders vaker goedkopere pomp op te zoeken

AMSTERDAM (ANP) - Vanwege de sterk gestegen brandstofprijzen vragen werkgevers steeds vaker aan leaserijders om bij goedkope tankstations te tanken in plaats van langs de snelweg. "Dat deden ze al, maar nu gebeurt dit nog vaker. Momenteel is het extra relevant", zegt een woordvoerster van Ayvens, de grootste leasemaatschappij van Nederland.

11 uur geleden