
CPB waarschuwt dat onze technologie steeds meer achterloopt op VS
DEN HAAG (ANP) - Het Centraal Planbureau (CPB) waarschuwt dat Europa met technologie steeds verder achterloopt op de Verenigde Staten. Volgens de belangrijke adviseur van het kabinet kennen we al jaren een nauwe verwevenheid met de Amerikaanse economie. "Maar de laatste tien jaar zijn we hier veel afhankelijker geworden van de Amerikanen, dan andersom", stelt CPB-onderzoeker Debby Lanser na nieuw onderzoek.
De aandacht gaat de laatste tijd veel naar de Amerikaanse presidentsverkiezingen en de mogelijke gevolgen van door presidentskandidaat Donald Trump aangekondigde importheffingen. Maar de impact daarvan is "nog te overzien", aldus Lanser. Zelfs als de handel met de VS straks volledig stil zou vallen, zou dat niet meer dan 1 procent van ons bruto binnenlands product (bbp) kosten, heeft het CPB uitgerekend. Dit komt doordat de handel met andere landen dan juist aantrekt.
Lanser wijst op "kwetsbaarheden" die veel verder gaan dan het handelsbeleid en ook los staan van wie er straks in het Witte Huis zit. Europa heeft bijvoorbeeld geen enkel techconcern van wereldformaat, terwijl de VS dit wel hebben met bijvoorbeeld bedrijven als Microsoft, Apple, Meta, Google en Amazon. "De wereldwijde cloudmarkt wordt gedomineerd door de Amerikanen, terwijl 70 procent van de AI-modellen zijn ontwikkeld door de VS."
Gevaar beperkingen vanuit VS
De nauwe banden met de VS bieden Nederlandse bedrijven volgens Lanser veel kansen. Maar er is ook een keerzijde, waarschuwt ze. Beleidswijzigingen in de VS kunnen de toegang tot cruciale technologieën beperken, wat grote gevolgen kan hebben. "Wat als de VS ons de toegang tot de cloud ontzeggen? Dan ligt ons hele systeem plat."
Europa heeft op het gebied van cloudcomputing eigenlijk al "de boot gemist", schat Lanser in. Om de balans niet verder te laten doorslaan, raadt ze aan om de overheidsuitgaven in onderzoek en innovatie (R&D) op te voeren. Dat zou helpen Europese technologie verder tot ontwikkeling te laten komen. "De VS gaven in 2021 3,5 procent van het bbp uit aan R&D. De R&D-uitgaven van Nederland als percentage van het bbp variëren al tientallen jaren tussen de 1,6 en 2,3 procent", becijfert ze. "De EU heeft een 3 procentnorm, maar deze wordt niet gehaald."
Defensie
Ook op het gebied van defensietechnologie loopt Europa ver achter. "66 procent van onze wapens komen uit de VS. Wat als de Amerikanen zeggen dat wij die wapens niet meer mogen gebruiken?" Ook hier is sprake van een groot financieel gat. In 2023 gaven de VS volgens het CPB bijna drie keer zoveel uit aan defensie dan de EU.
Meer uit Financieel
TEL AVIV (ANP/BLOOMBERG) - De Israëlische economie is in het afgelopen kwartaal onverwacht gekrompen, vooral doordat de twaalfdaagse oorlog met Iran in juni het bedrijfsleven vrijwel volledig tot stilstand bracht.
1 uur geledenMONTREAL (ANP/AFP) - Luchtvaartmaatschappij Air Canada hervat zijn vluchten later op de dag, na aanwijzing van de Canadese overheid om een staking te beëindigen. Alle stakende cabinebemanningsleden moeten uiterlijk om 20.00 uur Nederlandse tijd het werk hervatten.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - Brussel is van plan om biljoenen euro's aan spaargeld van Europese huishoudens vrij te maken door mensen te stimuleren om te beleggen in aandelen. De Europese Unie ziet daarbij Zweden als voorbeeld.
6 uur geledenMONTREAL (ANP/AFP) - Door een driedaagse staking van het cabinepersoneel van Air Canada worden ook zondag veel vluchten van de Canadese luchtvaartmaatschappij geannuleerd. Hierdoor gaan ook enkele vluchten tussen Schiphol en de Canadese steden Montreal en Toronto niet door, blijkt uit vluchtinformatie van Schiphol.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Een senator in de Verenigde Staten heeft een onderzoek aangekondigd naar chatbots van Meta, het moederbedrijf van Facebook, Instagram en WhatsApp. Hij wil opheldering over gesprekken tussen kinderen en chatbots die werken met geavanceerde kunstmatige intelligentie. Meta zou zijn AI-chatbots expliciet hebben toegestaan om "romantische of sensuele" gesprekken te voeren met kinderen, berichtte persbureau Reuters deze week.
1 dag geledenMONTREAL (ANP/AFP) - Stewards en stewardessen van de Canadese luchtvaartmaatschappij Air Canada zijn in staking gegaan naar aanleiding van een geschil over hun loon. Het gaat om 10.000 werknemers die volgens de vakbond Canadian Union of Public Employees (CUPE) hogere lonen willen en ook betaling voor werk buiten de cabine, zoals bij het in- of uitchecken van passagiers. De staking duurt naar verwachting 72 uur.
1 dag geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol wil zijn natuurvergunning terug zolang het hoger beroep loopt tegen een vonnis uit juni, waarin een rechter een streep zette door die vergunning. Na die uitspraak hoefde Schiphol het vliegverkeer niet direct te staken. Maar de luchthaven durft handhavingsverzoeken en juridische procedures, die grote impact kunnen hebben, op de langere termijn niet uit te sluiten.
1 dag geleden