Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CPB: universitaire studenten hebben vaakst een studieschuld

CPB: universitaire studenten hebben vaakst een studieschuld

DEN HAAG (ANP) - Bijna driekwart van alle mensen die een universitaire opleiding hebben gedaan en na vier jaar afstudeerden, heeft een studieschuld. Dat is aanzienlijk meer dan bij andere richtingen. Bij het hbo gaat het om iets minder dan de helft en bij mbo's om een op de vijf oud-studenten. Het Centraal Planbureau (CPB) heeft dat uitgerekend.

De schuld is ook hoger bij universitaire oud-studenten. Zij moeten gemiddeld 12.500 euro betalen, ex-hbo'ers 6300 euro en mbo'ers 900 euro.

Volgens het onderzoek hebben studenten met ouders met een laag inkomen vaker een hogere studieschuld. Door de financiële positie van ouders hebben zij recht op een aanvullende beurs van maximaal 400 tot 500 euro per maand. Maar die moeten ze terugbetalen als het niet lukt om een diploma te behalen.

Studieschulden van studenten op hogescholen en universiteiten zijn groter geworden na de invoering van het leenstelsel in 2015. Studenten die in het laatste jaar ervoor begonnen en binnen vijf jaar een hbo-bachelor behaalden, moesten gemiddeld 13.500 euro terugbetalen. Precies dezelfde groep uit het eerste jaar van het leenstelsel had een gemiddelde schuld van 21.300 euro. Bovendien waren er naar verhouding veel meer studenten met een studieschuld. Het aandeel op het totale aantal studenten steeg van 49 procent naar 65 procent.

Meer uit Binnenland

Code geel om dichte mist in hele land

DE BILT (ANP) - Het KNMI waarschuwt voor dichte mist. Het weerinstituut heeft code geel afgegeven voor het hele land. Eerder gold dat alleen voor het noorden.

2 uur geleden
KNMI waarschuwt voor dichte mist in noorden van Nederland

DE BILT (ANP) - In grote delen van Nederland komt dichte mist voor, waarschuwt het Koninklijk Nederlands Meteorologisch Instituut (KNMI). Deze mist kan "zeer plaatselijk en verraderlijk" zijn.

6 uur geleden
Ameland blijft even bereikbaar als nu, belooft minister

DEN HAAG (ANP) - De bereikbaarheid van Ameland gaat niet achteruit, ook al heeft het kabinet een kwart miljard euro weggehaald uit een pot voor de vaarverbinding van en naar het eiland. Dat beloofde minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) in het debat over zijn begroting. "We blijven gewoon baggeren."

6 uur geleden
PO-Raad verbaasd over gewenst verbod op generatieve AI

DEN HAAG (ANP) - De koepelorganisatie voor het primair onderwijs (PO-Raad) snapt de zorgen van politici over generatieve AI voor leerlingen op basisscholen, maar is verrast door een Kamermeerderheid voor een totaalverbod. Volgens een woordvoerder komt de beslissing "uit de lucht vallen".

10 uur geleden
Boerenclubs ontevreden na gesprek over stikstofplannen

DEN HAAG (ANP) - Boerenorganisaties LTO en NAJK zijn ontevreden over de verdere uitwerking van de stikstofplannen van landbouwminister Jaimi van Essen. Dat zeggen de voormannen na hun gesprek met de landbouwminister donderdagmiddag. "Op dit moment zien we onvoldoende beweging," zegt Gerben Boom namens de jonge boeren. LTO-voorman Ger Koopmans noemde het een "moeilijk" gesprek.

10 uur geleden
Nog zeker vijf gemeenten onder toezicht om te weinig asielopvang

DEN HAAG (ANP) - Zeker vijf gemeenten komen volgende week onder toezicht van de overheid te staan, omdat ze te weinig doen voor de opvang van asielzoekers. De gemeenten Best in Noord-Brabant, Dantumadiel in Friesland, Neder-Betuwe en West Betuwe in Gelderland en Roerdalen in Limburg hebben bekendgemaakt dat ze op de lijst staan. Asielminister Bart van den Brink brengt maandag het volledige overzicht naar buiten.

10 uur geleden
OM vervolgt zeven agenten voor dood van arrestant in Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie vervolgt zeven agenten voor hun rol tijdens de arrestatie van een 32-jarige man op vrijdag 9 juni 2023 in Rotterdam. De man overleed nadat hij werd getaserd en vervolgens langdurig in bedwang werd gehouden tijdens een aanhouding. De zaak tegen een achtste agent is geseponeerd, meldt het OM donderdag.

11 uur geleden