CPB: universitaire studenten hebben vaakst een studieschuld
DEN HAAG (ANP) - Bijna driekwart van alle mensen die een universitaire opleiding hebben gedaan en na vier jaar afstudeerden, heeft een studieschuld. Dat is aanzienlijk meer dan bij andere richtingen. Bij het hbo gaat het om iets minder dan de helft en bij mbo's om een op de vijf oud-studenten. Het Centraal Planbureau (CPB) heeft dat uitgerekend.
De schuld is ook hoger bij universitaire oud-studenten. Zij moeten gemiddeld 12.500 euro betalen, ex-hbo'ers 6300 euro en mbo'ers 900 euro.
Volgens het onderzoek hebben studenten met ouders met een laag inkomen vaker een hogere studieschuld. Door de financiële positie van ouders hebben zij recht op een aanvullende beurs van maximaal 400 tot 500 euro per maand. Maar die moeten ze terugbetalen als het niet lukt om een diploma te behalen.
Studieschulden van studenten op hogescholen en universiteiten zijn groter geworden na de invoering van het leenstelsel in 2015. Studenten die in het laatste jaar ervoor begonnen en binnen vijf jaar een hbo-bachelor behaalden, moesten gemiddeld 13.500 euro terugbetalen. Precies dezelfde groep uit het eerste jaar van het leenstelsel had een gemiddelde schuld van 21.300 euro. Bovendien waren er naar verhouding veel meer studenten met een studieschuld. Het aandeel op het totale aantal studenten steeg van 49 procent naar 65 procent.
Meer uit Binnenland
BRUSSEL (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump gebruikt niet "de juiste taal" richting de Oekraïense president Volodymyr Zelensky, vindt premier Rob Jetten. "Want ook Trump heeft er belang bij om Oekraïne te steunen in deze oorlog", zei Jetten voor het begin van de tweede dag van de EU-top. Hij denkt dat Trump wel weer terugkomt in het Oekraïnekamp.
4 minuten geledenVLAARDINGEN (ANP) - Een kapperszaak aan het Liesveld in Vlaardingen is in de nacht van donderdag op vrijdag beschoten. Dat zegt de politie op X.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vorig jaar werden iets meer mensen slachtoffer van mensenhandel in Nederland dan het jaar ervoor. Dat meldt het jaarlijkse rapport van de Nationaal Rapporteur Mensenhandel en Seksueel Geweld tegen Kinderen. Seksuele uitbuiting staat nog altijd bovenaan qua meldingen. De uitbuiting van arbeid steeg ook flink en blijft een "hardnekkige vorm van mensenhandel in Nederland", aldus het rapport.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In een parkeergarage van een flat aan de Theodoor van Hoytemastraat in Amsterdam Nieuw-West woedde in de nacht van donderdag op vrijdag een zeer grote brand. Dat meldt de Veiligheidsregio Amsterdam-Amstelland.
5 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Bij een steekincident in Groningen is in de nacht van donderdag op vrijdag een man gewond geraakt. Dat meldt de politie op X.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De biografie van Willem Wilbrink, de 99-jarige verzetsheld die recent in opspraak kwam, wordt donderdagavond niet meer te koop aangeboden op grote verkoopsites als Bol.com, Bruna en Amazon. Volgens de NOS is dit gedaan op verzoek van de uitgever, nadat de verhalen over zijn oorlogsverleden en zijn tijd in Dachau onwaarheden leken te bevatten. Uitgever White Elephant Media was donderdagavond onbereikbaar voor commentaar.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het is nog altijd onrustig in Floradorp, een wijk in Amsterdam-Noord. De politie is daar sinds donderdagmiddag in en rond de Sneeuwbalweg aanwezig, omdat bewoners branden stichten op straat en de politie bekogelen. Rond 23.30 uur had de politie vijf mensen aangehouden voor verstoring van de openbare orde en openlijke geweldpleging. Vier van hen zijn minderjarig.
8 uur geleden