CPB: te weinig huiswerkbegeleiders om lerarentekort op te lossen
DEN HAAG (ANP) - Zelfs als alle leerkrachten van bijlesinstituten, huiswerkbegeleiding, examentrainers en privéscholen overstappen naar het onderwijs, is dat geen oplossing voor het grote tekort aan leraren op basisscholen en middelbare scholen. Dat heeft het Centraal Planbureau (CPB) berekend.
Nederland telt 240.000 leerkrachten en onderwijsondersteunende medewerkers op scholen. Het onderwijs kampt met een tekort van ongeveer 13.600 voltijdsbanen.
In het aanvullend onderwijs werken zo'n 17.000 mensen. Ongeveer 3600 werknemers in het aanvullend onderwijs hebben een lerarendiploma, en die mensen werken vaak al in het onderwijs. De bijlessen doen ze er in de avonduren of in het weekend bij, bijvoorbeeld omdat ze het belangrijk vinden om vakken een-op-een met een leerling te bespreken, waar tijdens een schooldag meestal geen tijd voor is. Nog geen 2000 werknemers in het aanvullend onderwijs hebben wel een lerarendiploma, maar werken nog niet in het publieke onderwijs.
Studenten
De andere werknemers zijn studenten, die de bijlessen gebruiken als een bijbaan om ervaring op te doen en wat geld te verdienen. Zij hebben niet de bevoegdheid om voor de klas te staan, en vaak volgen ze ook een totaal andere opleiding. Ze willen geen leerkracht worden.
De bijlesinstituten leveren volgens het CPB dus weinig potentiële leerkrachten op, maar ze vormen ook geen concurrentie voor het onderwijs in de strijd om leerkrachten. Er zijn "geen aanwijzingen voor grootschalige verdringing op de arbeidsmarkt voor leraren", aldus de onderzoekers.
Privéscholen hebben naar verhouding wat meer potentiële leerkrachten voor reguliere scholen. Ongeveer de helft heeft in de afgelopen tien jaar in het publieke onderwijs gewerkt. Een op de tien werkt zowel op een privéschool als op een reguliere school. Het privéonderwijs is echter een kleine sector, de scholen hebben bij elkaar nog geen 1200 werknemers. "Vergeleken met het aantal werknemers in het publieke onderwijs, is de omvang minder dan 0,5 procent", aldus het CPB.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Ondanks verzet in de Tweede Kamer verlengt het kabinet begin volgende maand het contract met Solvinity, het bedrijf dat ervoor zorgt dat DigiD kan draaien. Dat schrijft verantwoordelijk staatssecretaris Eric van der Burg (Binnenlandse Zaken) op vragen van JA21 aan de Kamer.
13 minuten geledenUTRECHT (ANP) - De politie bereidt zich voor op het verwijderen van de demonstranten en op het opheffen van de blokkade op de A12. Dat meldt de gemeente Utrecht op X. Klimaatdemonstranten van XR zijn bij De Meern de snelweg opgelopen. De politie wist ze niet tegen te houden.
24 minuten geledenDE MEERN (ANP) - Een grote groep klimaatdemonstranten van XR is zaterdag de A12 opgelopen, ziet een ANP-verslaggever. Dat gebeurde ter hoogte van De Meern, vlakbij Utrecht. De politie probeerde hen tegen te houden, maar slaagde daar niet in.
1 uur geledenDE MEERN (ANP) - Klimaatdemonstranten van XR proberen zaterdag de A12 te betreden, ziet een ANP-verslaggever. Ze doen een poging ter hoogte van De Meern, vlakbij Utrecht. Maar de politie weet dit tot nu toe te voorkomen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het YouTube-kanaal van de zogeheten prankcaller - telefonische grappenmaker - Rouand is offline. De YouTuber gaf eerder deze week toe kort voor een fataal schietincident gebeld te hebben met Efe Y., die ervan wordt verdacht op nieuwjaarsdag twee tieners te hebben doodgeschoten in Amsterdam. Eerder ontkende Rouand nog dat hij met Efe Y. had gebeld.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Wie een rechtszaak verliest bij de Hoge Raad, hoort al jaren in de meeste gevallen niet waarom dat zo is. Dat blijkt uit cijfers van de hoogste rechter. In 2025 ontbrak een inhoudelijke motivering in 571 van de 976 gevallen waarin de Hoge Raad mensen geen gelijk gaf. Juristen zijn kritisch over de uitspraken zonder uitleg.
5 uur geledenIJSSELSTEIN (ANP) - In IJsselstein is het protest tegen een tijdelijke noodopvang voor asielzoekers afgelopen, meldt een ANP-verslaggever. Er is nog een kleine groep aanwezig bij het gemeentehuis. Aanleiding voor de demonstratie was de komst van een tijdelijke opvanglocatie op een veld van voetbalvereniging IJFC.
16 uur geleden