Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CPB: te weinig huiswerkbegeleiders om lerarentekort op te lossen

CPB: te weinig huiswerkbegeleiders om lerarentekort op te lossen

DEN HAAG (ANP) - Zelfs als alle leerkrachten van bijlesinstituten, huiswerkbegeleiding, examentrainers en privéscholen overstappen naar het onderwijs, is dat geen oplossing voor het grote tekort aan leraren op basisscholen en middelbare scholen. Dat heeft het Centraal Planbureau (CPB) berekend.

Nederland telt 240.000 leerkrachten en onderwijsondersteunende medewerkers op scholen. Het onderwijs kampt met een tekort van ongeveer 13.600 voltijdsbanen.

In het aanvullend onderwijs werken zo'n 17.000 mensen. Ongeveer 3600 werknemers in het aanvullend onderwijs hebben een lerarendiploma, en die mensen werken vaak al in het onderwijs. De bijlessen doen ze er in de avonduren of in het weekend bij, bijvoorbeeld omdat ze het belangrijk vinden om vakken een-op-een met een leerling te bespreken, waar tijdens een schooldag meestal geen tijd voor is. Nog geen 2000 werknemers in het aanvullend onderwijs hebben wel een lerarendiploma, maar werken nog niet in het publieke onderwijs.

Studenten

De andere werknemers zijn studenten, die de bijlessen gebruiken als een bijbaan om ervaring op te doen en wat geld te verdienen. Zij hebben niet de bevoegdheid om voor de klas te staan, en vaak volgen ze ook een totaal andere opleiding. Ze willen geen leerkracht worden.

De bijlesinstituten leveren volgens het CPB dus weinig potentiële leerkrachten op, maar ze vormen ook geen concurrentie voor het onderwijs in de strijd om leerkrachten. Er zijn "geen aanwijzingen voor grootschalige verdringing op de arbeidsmarkt voor leraren", aldus de onderzoekers.

Privéscholen hebben naar verhouding wat meer potentiële leerkrachten voor reguliere scholen. Ongeveer de helft heeft in de afgelopen tien jaar in het publieke onderwijs gewerkt. Een op de tien werkt zowel op een privéschool als op een reguliere school. Het privéonderwijs is echter een kleine sector, de scholen hebben bij elkaar nog geen 1200 werknemers. "Vergeleken met het aantal werknemers in het publieke onderwijs, is de omvang minder dan 0,5 procent", aldus het CPB.

Meer uit Binnenland

Burgemeester Gorinchem wil dat ministerie kijkt naar volmachtstem

GORINCHEM (ANP) - Burgemeester Reinie Melissant van Gorinchem heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken gevraagd te kijken naar de fraudegevoeligheid van volmachtstemmen. Dat zei ze bij aanvang van de gemeenteraadsvergadering in de Zuid-Hollandse stad, waar maandagavond wordt besloten of er een herstemming nodig is na mogelijke stemfraude bij de gemeenteraadsverkiezingen.

9 minuten geleden
41-jarige tbs'er spoorloos na ontsnapping Groningen

GRONINGEN (ANP) - De politie is op zoek naar een ontsnapte tbs'er. De 41-jarige man is ontsnapt aan zijn toezicht tijdens begeleide werkzaamheden in Groningen. Hij is in 2011 veroordeeld tot tbs met dwangverpleging voor een aantal zedenmisdrijven, meldt de politie. Hij zat vast in het forensisch-psychiatrisch centrum Mesdag in Groningen.

3 uur geleden
Verkenner adviseert coalitie PRO en D66 in Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - PRO Amsterdam en D66 moeten zo snel mogelijk beginnen met onderhandelingen voor een coalitie voor het Amsterdamse stadsbestuur. Dat adviseert verkenner Hendrik Jan Biemond maandag in een verslag van de twee gespreksrondes die hij vorige week met verschillende partijen heeft gevoerd.

3 uur geleden
Ali B in laatste woord: ik heb nooit iemand gedwongen

AMSTERDAM (ANP) - Rapper Ali B heeft op de laatste dag van zijn zedenzaak aan het gerechtshof gevraagd hem vrij te spreken van verkrachting en aanranding. In zijn laatste woord stelde de rapper met klem dat hij "nooit iemand heeft gedwongen" of iets zonder toestemming heeft gedaan.

3 uur geleden
Breda schiet COA te hulp met tijdelijke noodopvang 500 mensen

BREDA (ANP) - Breda schiet opvanginstantie COA te hulp met een tijdelijke noodopvang voor maximaal vijfhonderd asielzoekers. De opvang wordt ingericht in evenementenlocatie Breepark, aan de rand van de Brabantse stad.

4 uur geleden
Kamil E. wil via rechter af van risicostatus om familiecontact

DEN HAAG (ANP) - Kamil E. heeft een kort geding aangespannen tegen de Staat. Hij wil weer contact kunnen hebben met zijn familie in Polen. Dat gaat nu moeilijk, omdat E. is aangemerkt als risicogedetineerde. De 40-jarige Pool wil van deze status af en probeert dat af te dwingen via de rechter.

4 uur geleden
Twee minderjarigen en een 18-jarige vast na dodelijk geweld Hoorn

HOORN (ANP) - De verdachten die zijn aangehouden na de geweldsuitbarsting in Hoorn van zaterdagavond, waarbij een 29-jarige man om het leven kwam, zijn twee minderjarigen en een 18-jarige. De politie laat weten dat ze woensdag worden voorgeleid aan de rechter-commissaris. De drie zitten in volledige beperkingen, wat inhoudt dat ze alleen contact mogen hebben met hun advocaat.

5 uur geleden