CPB: plannen CDA brengen weinig beweging in koopkracht
DEN HAAG (ANP) - De plannen waarmee het CDA de verkiezingen ingaat, hebben nauwelijks effect op de gemiddelde koopkracht. Wel gaan gezinnen met kinderen, met name eenverdieners, erop vooruit dankzij een hogere kinderbijslag en kindgebonden budget. Ook voor mensen met een uitkering is er een licht plusje.
Dat blijkt uit een doorrekening van het verkiezingsprogramma van de christendemocraten door het Centraal Planbureau (CPB). De voorstellen leiden tot een relatief bescheiden afname van de armoede, die met name te danken is aan een lager belastingtarief in de eerste schijf. Het CDA is een van de weinige partijen die geen plannen hebben om het minimumloon te verhogen.
Het CDA geeft ook geen extra geld uit, maar schuift wel in de uitgaven. Er gaat meer naar defensie en naar de zorg, onder meer door een bevriezing van het eigen risico in de zorgverzekering. De partij bezuinigt daarentegen op onderwijs en wil af van het Nationaal Groeifonds waarvan voormalig partijleider Wopke Hoekstra een van de geestelijke vaders was.
De lasten gaan bij het CDA per saldo met ruim 5 miljard euro omhoog. Zowel voor gezinnen als voor bedrijven leiden de plannen tot een beperkte lastenverzwaring. Vooral vermogen en winst worden zwaarder aangeslagen, de lasten op arbeid dalen juist. De partij wil de accijnzen op brandstof verlagen, maar verhoogt de kosten van autobezit door de invoering van een wegenvignet.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Lokale lijsttrekkers zien de kwaliteit van de gemeenteraad achteruitgaan. Dat werd duidelijk tijdens een debat met zes lijsttrekkers in Nieuwspoort, in aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen van 18 maart. "If you pay peanuts, you get monkeys", zei Richard de Mos van Hart voor Den Haag daarover.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat voorlopig geen wetgeving uitwerken om de pensioenleeftijd sneller te laten oplopen. Ministers hebben maandag in een gesprek met vakbonden FNV, CNV en VCP aangeboden om dit voorstel "in de ijskast" te zetten, zeiden de bonden na afloop.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat in op de uitnodiging van Frankrijk om te praten over nauwere samenwerking op het gebied van nucleaire bewapening. Dat schrijven de ministers Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) en Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) aan de Tweede Kamer.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is op dit moment niet mogelijk om Nederlanders die het Midden-Oosten willen verlaten wegens de oorlog in Iran te repatriëren, meldde minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) maandagmiddag. Het luchtruim is namelijk gesloten. "Als je mensen naar huis wil brengen, wil je dat wel op een veilige manier doen. Op dit moment zijn die opties er nog niet en we kijken hoe snel we dat voor elkaar kunnen krijgen", aldus de CDA-bewindsman.
5 uur geledenNIEUWEGEIN (ANP) - Politieke partijen die bereid zijn om samen te werken met het minderheidskabinet zijn 'lichtpuntjes' voor Rob Jetten. Dat zegt de nieuwbakken premier en D66-leider zaterdag op een partijcongres in Nieuwegein. Hij schetst dit als contrast met de afgelopen jaren van veel geruzie in de politiek.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De veiligheid van Nederlandse militairen in het Midden-Oosten heeft de "hoogste prioriteit", laat minister Dilan Yeşilgöz van Defensie weten. Het aantal Nederlandse militairen in de regio is beperkt. Ze zijn onder meer voor missies in Irak, Israël en de Golfstaten.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Voor partijen in de Tweede Kamer komt de aanval op Iran niet als een verrassing, blijkt uit de eerste reacties. Wel vragen verschillende politici zich af of de oorlog het einde zal betekenen voor het onderdrukkende regime.
2 dagen geleden