CPB: plannen CDA brengen weinig beweging in koopkracht
DEN HAAG (ANP) - De plannen waarmee het CDA de verkiezingen ingaat, hebben nauwelijks effect op de gemiddelde koopkracht. Wel gaan gezinnen met kinderen, met name eenverdieners, erop vooruit dankzij een hogere kinderbijslag en kindgebonden budget. Ook voor mensen met een uitkering is er een licht plusje.
Dat blijkt uit een doorrekening van het verkiezingsprogramma van de christendemocraten door het Centraal Planbureau (CPB). De voorstellen leiden tot een relatief bescheiden afname van de armoede, die met name te danken is aan een lager belastingtarief in de eerste schijf. Het CDA is een van de weinige partijen die geen plannen hebben om het minimumloon te verhogen.
Het CDA geeft ook geen extra geld uit, maar schuift wel in de uitgaven. Er gaat meer naar defensie en naar de zorg, onder meer door een bevriezing van het eigen risico in de zorgverzekering. De partij bezuinigt daarentegen op onderwijs en wil af van het Nationaal Groeifonds waarvan voormalig partijleider Wopke Hoekstra een van de geestelijke vaders was.
De lasten gaan bij het CDA per saldo met ruim 5 miljard euro omhoog. Zowel voor gezinnen als voor bedrijven leiden de plannen tot een beperkte lastenverzwaring. Vooral vermogen en winst worden zwaarder aangeslagen, de lasten op arbeid dalen juist. De partij wil de accijnzen op brandstof verlagen, maar verhoogt de kosten van autobezit door de invoering van een wegenvignet.
Meer uit Politiek
RIJKHOVEN (ANP) - De Europese Commissie zal in maart met een actieplan komen met concrete maatregelen voor 2026 en 2027 om de Europese concurrentiekracht vooruit te helpen. Dat zei demissionair premier Dick Schoof na afloop van zijn laatste EU-evenement. Op de heidag op een kasteel in Alden Biesen concludeerden de EU-leiders dat ze op korte termijn meer plannen willen zien om Europa economisch vooruit te helpen.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet ziet weinig ruimte om in te grijpen bij Selibon Lagun, de vuilstort op Bonaire waar recent opnieuw branden uitbraken. De Nationale ombudsman heeft de landelijke overheid gevraagd in te grijpen, en donderdag schaarde een groot deel van de Tweede Kamer zich in een debat achter hem. Tot frustratie van Kamerleden lijkt snelle actie er niet in te zitten.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De dreigende aansluitstop op het stroomnet voor woningen en kleine bedrijven in drie provincies moet worden voorkomen, vindt een ruime meerderheid in de Tweede Kamer. Veel partijen zijn onaangenaam verrast door de waarschuwing van netbeheerder TenneT dat de krapte op het net zo nijpend is geworden dat die ingreep mogelijk nodig is.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Strengere voorwaarden voor buitenlands donorsperma moeten voorkomen dat in Nederland kinderen worden geboren van massadonoren, schrijft demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Volksgezondheid, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer. Ze noemt drie opties, waarvan de belangrijkste is om donorzaad alleen in Nederland toe te staan als er een maximum op het gebruik zit.
16 uur geledenRIJKHOVEN (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof denkt dat de huidige geopolitieke situatie zorgt voor een gevoel van urgentie bij EU-leiders om stappen te zetten voor de Europese economie. Dat zei hij voorafgaand aan een informeel overleg met EU-leiders in het Vlaamse kasteel Alden Biesen.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een ruime Kamermeerderheid wil dat het kabinet de overname van het bedrijf achter DigiD tegenhoudt. Het Amerikaanse Kyndryl wil Solvinity kopen. Demissionair staatssecretaris Eddie van Marum (digitalisering, BBB) zei in reactie hierop dat hij eerst onderzoeken naar de overname wil afwachten.
1 dag geledenASSEN (ANP) - De BBB in Drenthe gaat op zoek naar een vervanger voor de woensdag opgestapte gedeputeerde Gert-Jan Schuinder. "Drenthe moet bestuurd worden en we moeten het vertrouwen terugwinnen", zei BBB-fractievoorzitter Willem Vossebeld. CDA, VVD en PvdA willen in de coalitie verder met BBB om goede dingen voor Drenthe te doen.
1 dag geleden