Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CPB: plannen CDA brengen weinig beweging in koopkracht

CPB: plannen CDA brengen weinig beweging in koopkracht

DEN HAAG (ANP) - De plannen waarmee het CDA de verkiezingen ingaat, hebben nauwelijks effect op de gemiddelde koopkracht. Wel gaan gezinnen met kinderen, met name eenverdieners, erop vooruit dankzij een hogere kinderbijslag en kindgebonden budget. Ook voor mensen met een uitkering is er een licht plusje.

Dat blijkt uit een doorrekening van het verkiezingsprogramma van de christendemocraten door het Centraal Planbureau (CPB). De voorstellen leiden tot een relatief bescheiden afname van de armoede, die met name te danken is aan een lager belastingtarief in de eerste schijf. Het CDA is een van de weinige partijen die geen plannen hebben om het minimumloon te verhogen.

Het CDA geeft ook geen extra geld uit, maar schuift wel in de uitgaven. Er gaat meer naar defensie en naar de zorg, onder meer door een bevriezing van het eigen risico in de zorgverzekering. De partij bezuinigt daarentegen op onderwijs en wil af van het Nationaal Groeifonds waarvan voormalig partijleider Wopke Hoekstra een van de geestelijke vaders was.

De lasten gaan bij het CDA per saldo met ruim 5 miljard euro omhoog. Zowel voor gezinnen als voor bedrijven leiden de plannen tot een beperkte lastenverzwaring. Vooral vermogen en winst worden zwaarder aangeslagen, de lasten op arbeid dalen juist. De partij wil de accijnzen op brandstof verlagen, maar verhoogt de kosten van autobezit door de invoering van een wegenvignet.

Meer uit Politiek

Vlak voor verkiezingen spoeddebat Zuid-Holland over windturbines

DEN HAAG (ANP) - De provincie Zuid-Holland houdt vlak voor de Tweede Kamerverkiezingen een spoeddebat over de mogelijke komst van windturbines in het Groene Hart. Elf leden van Provinciale Staten hebben verzocht om een extra vergadering, die komende maandagavond wordt gehouden.

2 uur geleden
Van der Plas: extraparlementair kabinet-Schoof werkte niet

DEN HAAG (ANP) - Het idee van een extraparlementair kabinet heeft niet geholpen om het kabinet-Schoof te laten functioneren, vindt BBB-leider Caroline van der Plas. In Trouw blikt ze terug: "Dat was een van de oorzaken dat het niet werkte."

4 uur geleden
Ouwehand zegt interview met Tubantia op Universiteit Twente af

DEN HAAG (ANP) - Lijsttrekker van Partij voor de Dieren Esther Ouwehand heeft een interview met De Twentsche Courant Tubantia op de Universiteit Twente in Enschede afgezegd. Zij zou daar vrijdag aanschuiven in een reeks waar veel lijsttrekkers langskomen.

6 uur geleden
Schoof noemt maatregel Nexperia gevolg 'wanbestuur CEO'

BRUSSEL (ANP) - De maatregelen die Nederland tegen chipmaker Nexperia heeft genomen, gaan over "het wanbestuur van de CEO, en zijn geen maatregelen tegen China", zei demissionair premier Dick Schoof voor de EU-top in Brussel.

7 uur geleden
Jetten wil alleen met VVD als niet wordt bezuinigd op onderwijs

DEN HAAG (ANP) - D66 gaat alleen samen met de VVD in een coalitie als er niet wordt bezuinigd op onderwijs, zegt partijleider Rob Jetten in RTL Nieuws. De VVD wil 1,5 miljard euro minder uitgeven aan onderwijs. Volgens het Centraal Planbureau (CPB) pakken de plannen van de VVD slecht uit voor leerlingen met een achterstand, mbo'ers en het "menselijk kapitaal" op de arbeidsmarkt.

7 uur geleden
Bontenbal 'baalt' van eigen uitspraak over homoseksuele leerlingen

DEN HAAG (ANP) - CDA-leider Henri Bontenbal "baalt" naar eigen zeggen van de uitspraken die hij deed in Nieuwsuur over homoseksuele leerlingen op reformatorische scholen. Te gast bij Nieuwsuur kreeg Bontenbal dinsdag een filmpje te zien van een oud-leerling van een reformatorische school die vertelde dat hij wel uit de kast mocht komen, maar dat eigenlijk niet in de praktijk mocht brengen.

19 uur geleden
Van Weel: tijd dringt voor fase 2 van Gaza-plan

AMMAN (ANP) - Er moet snel overeenstemming komen over fase twee van het Amerikaanse vredesplan voor Gaza. "Deze periode moet niet te lang duren", zei demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) na een bezoek aan een centrum in Jordaniƫ waar Palestijnse agenten worden getraind.

23 uur geleden