
CPB: nieuw kabinet moet bijsturen om tekort in toom te houden
DEN HAAG (ANP) - Een nieuw kabinet zal financieel moeten bijsturen om te voorkomen dat het begrotingstekort oploopt tot boven de Europese norm van 3 procent van het bruto binnenlands product (bbp). Zonder maatregelen komt het tekort daar al in 2026 boven en vanaf 2028 structureel, volgens de jongste ramingen van het Centraal Planbureau (CPB).
Door het uitbundige uitgavenpatroon van het demissionaire kabinet zullen de overheidsfinanciën al op korte termijn "sterk verslechteren". Tot dusver werd dit gecompenseerd door economische bloei, onderuitputting en eenmalige meevallers. Maar die tijd is voorbij, waarschuwt het CPB. En de uitgaven aan onder meer sociale zekerheid, zorg, asiel, defensie en klimaat blijven oplopen, net als de rentelasten.
Beter nieuws uit het Centraal Economisch Plan 2024 dat het CPB donderdag heeft gepubliceerd, is dat de koopkracht dit jaar fors herstelt. "Door een inhaalslag van de lonen en lagere inflatie krijgen huishoudens weer meer te besteden", zegt CPB-directeur Pieter Hasekamp. In doorsnee gaan huishoudens er 2,7 procent op vooruit. Zonder nieuw beleid komt daar evenwel in 2025 niets meer bij.
Energieprijzen
We zijn daarmee nog altijd gemiddeld 0,5 procent armer dan in 2021, voordat onder invloed van de Russische inval in Oekraïne de energieprijzen razendsnel omhoog schoten. De lagere inkomens zijn er sindsdien wél op vooruit gegaan. Dat komt door onder meer de verhoging van het minimumloon en de daaraan gekoppelde uitkeringen.
Het CPB stelt ook vast dat door "gericht" koopkrachtbeleid van het demissionaire kabinet de armoede structureel is afgenomen. In 2021 leefde nog 6,1 procent van de mensen onder de armoedegrens, dat is naar verwachting gedaald naar 4,7 procent dit jaar. De komende jaren neemt dat percentage wel weer iets toe, maar: "de armoede blijft op een permanent lager niveau".
De economie veert na de recessie van vorig jaar op en keert terug naar wat het CPB "een gematigd groeipad" noemt. De groei wordt dit jaar geraamd op 1,1 procent en voor volgend jaar op 1,6 procent. De inflatie daalt verder tot onder de 3 procent, maar blijft daarmee flink hoger dan waar de Europese Centrale Bank (ECB) met zijn rentebeleid op koerst.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Volt wil bij het lijsttrekkersdebat van de NOS op Radio 1 niet een een-op-een debat voeren met Forum voor Democratie (FVD). Ook in de Tweede Kamer wil de pro-Europese partij "in principe" niet meer het debat aangaan met FVD, laat een woordvoerder weten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Cees van de Sanden stapt uit de fractie van de VVD in de Eerste Kamer. "De VVD is de afgelopen jaren steeds verder weggedreven van haar eigen liberale kernwaarden", laat hij al reden in een verklaring weten. Hij neemt zijn zetel mee en gaat verder als onafhankelijk senator.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Veel Friezen hebben zich kandidaat gesteld voor een zetel in de Tweede Kamer. Op de stembiljetten staan in totaal 73 mensen uit de provincie. Dat is 6,3 procent van het totale aantal kandidaten, terwijl Friesland maar 3,7 procent van het totale aantal Nederlanders vertegenwoordigt. Bij de vorige verkiezingen, in 2023, kwam 4,5 procent van de kandidaten uit Friesland.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Mei Li Vos is dinsdag gekozen tot voorzitter van de Eerste Kamer. De senator van GroenLinks-PvdA kreeg met 39 stemmen de voorkeur boven Tanja Klip-Martin (VVD), die 33 stemmen kreeg. Drie senatoren stemden blanco.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zes internationale gezondheidsorganisaties krijgen vanaf volgend jaar 31 miljoen euro minder van het kabinet. Alleen in de bijdrage aan de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) wordt niet gesneden, schrijft demissionair staatssecretaris Aukje de Vries (Ontwikkelingshulp, VVD) dinsdag aan de Tweede Kamer.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland is een goede markt voor vastgoedinvesteerders. Die boodschap heeft demissionair minister Mona Keijzer (Volkshuisvesting, BBB) maandag verkondigd op vastgoedbeurs Expo Real in München. "We moeten 1,6 miljoen woningen bouwen. Daarvoor hebben we buitenlandse investeerders nodig."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het CDA en de VVD sluiten bezuinigingen op het onderwijs niet uit. Dat zeiden CDA-kandidaat-Kamerlid André Poortman en VVD-Kamerlid Martin de Beer tijdens het Nationaal Funderend Onderwijsdebat.
1 dag geleden