
CPB: nieuw kabinet moet bijsturen om tekort in toom te houden
DEN HAAG (ANP) - Een nieuw kabinet zal financieel moeten bijsturen om te voorkomen dat het begrotingstekort oploopt tot boven de Europese norm van 3 procent van het bruto binnenlands product (bbp). Zonder maatregelen komt het tekort daar al in 2026 boven en vanaf 2028 structureel, volgens de jongste ramingen van het Centraal Planbureau (CPB).
Door het uitbundige uitgavenpatroon van het demissionaire kabinet zullen de overheidsfinanciën al op korte termijn "sterk verslechteren". Tot dusver werd dit gecompenseerd door economische bloei, onderuitputting en eenmalige meevallers. Maar die tijd is voorbij, waarschuwt het CPB. En de uitgaven aan onder meer sociale zekerheid, zorg, asiel, defensie en klimaat blijven oplopen, net als de rentelasten.
Beter nieuws uit het Centraal Economisch Plan 2024 dat het CPB donderdag heeft gepubliceerd, is dat de koopkracht dit jaar fors herstelt. "Door een inhaalslag van de lonen en lagere inflatie krijgen huishoudens weer meer te besteden", zegt CPB-directeur Pieter Hasekamp. In doorsnee gaan huishoudens er 2,7 procent op vooruit. Zonder nieuw beleid komt daar evenwel in 2025 niets meer bij.
Energieprijzen
We zijn daarmee nog altijd gemiddeld 0,5 procent armer dan in 2021, voordat onder invloed van de Russische inval in Oekraïne de energieprijzen razendsnel omhoog schoten. De lagere inkomens zijn er sindsdien wél op vooruit gegaan. Dat komt door onder meer de verhoging van het minimumloon en de daaraan gekoppelde uitkeringen.
Het CPB stelt ook vast dat door "gericht" koopkrachtbeleid van het demissionaire kabinet de armoede structureel is afgenomen. In 2021 leefde nog 6,1 procent van de mensen onder de armoedegrens, dat is naar verwachting gedaald naar 4,7 procent dit jaar. De komende jaren neemt dat percentage wel weer iets toe, maar: "de armoede blijft op een permanent lager niveau".
De economie veert na de recessie van vorig jaar op en keert terug naar wat het CPB "een gematigd groeipad" noemt. De groei wordt dit jaar geraamd op 1,1 procent en voor volgend jaar op 1,6 procent. De inflatie daalt verder tot onder de 3 procent, maar blijft daarmee flink hoger dan waar de Europese Centrale Bank (ECB) met zijn rentebeleid op koerst.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - CDA-leider Henri Bontenbal verwijt Dilan Yeşilgöz van de VVD dat ze "de huidige tijdgeest niet meer aanvoelt" door vast te houden aan de hypotheekrenteaftrek. Daarmee is ze de "status quo aan het handhaven", zei de CDA'er tijdens het verkiezingsdebat van RTL Nieuws. "U oververhit de woningmarkt nog meer."
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het jaarlijks bijbouwen van 100.000 nieuwe woningen is een belofte die het CDA, de VVD en GroenLinks-PvdA niet durven te maken. Lange tijd gold voor het kabinet dit aantal als het jaarlijks te halen doel voor nieuwbouw, maar al jarenlang blijft de bouw achter. In het RTL-verkiezingsdebat zeggen de drie partijen dat het garanderen van jaarlijks 100.000 nieuwe huizen een valse belofte is.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - D66 staat tegenover GroenLinks-PvdA, VVD en CDA als het gaat om arbeidsmigratie. D66-leider Rob Jetten keerde zich in het RTL-verkiezingsdebat als enige tegen de stelling dat er minder arbeidsmigranten moeten worden toegelaten.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - CDA-leider Henri Bontenbal heeft zijn tegenstrever Frans Timmermans van GroenLinks-PvdA in het RTL-lijsttrekkersdebat opnieuw aangevallen op diens aarzeling om ook op nationaal niveau maatregelen te nemen om de asielinstroom in te dammen. Door alleen in Europees verband asielmaatregelen te willen nemen, verschuilt de linkse combinatie zich achter Brussel, is zijn verwijt.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten vindt dat de plannen van de VVD van Dilan Yeşilgöz steeds extremer worden. Tijdens het verkiezingsdebat van RTL Nieuws zei Jetten dat hij hoopte dat Yeşilgöz na de mislukte samenwerking met de PVV haar "lessen zou trekken". Maar op thema's als ontwikkelingssamenwerking werd de VVD "nog extremer dan daarvoor", vindt de D66'er.
3 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De deelnemers van het Rode Lijn-protest tegen het Israëlbeleid van het kabinet zijn "nuttige idioten die het werk doen van de Hamas-propaganda", zei Annabel Nanninga van JA21 in het verkiezingsdebat van WNL op Zondag. "Zo'n demonstratie is recht in de val van Hamas trippelen dat daar een genocide zou zijn."
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten is aangewezen als vervanger bij het RTL-verkiezingsdebat zondag. Hij vervangt Geert Wilders van de PVV die zijn campagne heeft opgeschort omdat hij mogelijk doelwit was van een Belgische terreurcel. De NCTV verwacht geen restdreiging.
1 dag geleden