
CPB: miljoenentoelage voor achterstandsscholen helpt nog niet
DEN HAAG (ANP) - De miljoenentoelage waarmee het werken op 'achterstandsscholen' aantrekkelijker moet worden voor leerkrachten, heeft tot nog toe niet veel opgeleverd. De maatregel had althans in het eerste schooljaar (2021/2022) "geen groot effect op de instroom, uitstroom en het behoud van leraren op deze scholen. Ook zijn ze niet meer uren gaan werken", concludeert het Centraal Planbureau (CPB). Alleen al voor de eerste twee schooljaren werd 375 miljoen euro uitgetrokken door het kabinet.
Het bureau noemt het nog wel "te vroeg om harde conclusies te trekken over de daadwerkelijke effectiviteit". "De maatregel werd namelijk zeer kort voor de inwerkingtreding aangekondigd. Scholen en leraren hadden misschien anders op de maatregel gereageerd als die eerder was aangekondigd. Ook het tijdelijke karakter van de maatregel kan invloed hebben op de effectiviteit", aldus het bureau.
De toelage, die bedoeld is om de kansenongelijkheid tussen schoolkinderen en ook achterstanden door corona te verkleinen, leverde de leerkrachten op de scholen in kwestie wel iets meer geld op. Hun gemiddelde uurloon steeg met ongeveer 6,5 procentpunt meer dan dat van hun collega's op scholen zonder de zogenoemde arbeidsmarkttoelage, zag het CPB.
Voor het najaar van 2023 werd nog eens 68 miljoen euro uitgetrokken en voor het kalenderjaar 2024 een bedrag van 165 miljoen euro. Achterstandsscholen lijden nog meer onder het lerarentekort dan scholen met minder problemen.
Volgend jaar, als de benodigde gegevens beschikbaar zijn, brengt het CPB de effecten na afloop van de eerste twee schooljaren in kaart. "Dit vervolgonderzoek zal een vollediger beeld geven van de effecten", aldus het bureau.
Meer uit Binnenland
HOUTEN (ANP) - Op de eerste dag van SAIL in Amsterdam wordt zomers weer verwacht, maar volgens Weeronline wordt het daarna wat frisser. Vanaf donderdag daalt de temperatuur een paar graden en in combinatie met de noordenwind kan het - zeker aan het water - wat kouder aanvoelen.
48 minuten geledenMUIDEN (ANP) - Twee bestelbusjes zijn maandagochtend de kiosk van een tankstation langs de A1 bij Muiden binnengereden nadat ze werden aangetikt door een vrachtwagen. De vrachtwagenchauffeur was vermoedelijk buiten bewustzijn geraakt, meldt de politie. De schade is groot.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Advocaten mogen in de toekomst niet langer een laptop, mobiele telefoon of USB-stick meenemen tijdens het bezoeken van hun cliënt in een penitentiaire inrichting, tenzij de directie van de PI daar toestemming voor heeft gegeven. Dat heeft de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) laten weten aan de Nederlandse orde van advocaten (NOvA). Volgens de DJI draagt het nieuwe toegangsbeleid bij aan "veiligheid binnen en buiten de inrichting". Het is nog niet bekend wanneer het ingaat.
5 uur geledenVAL BUËCH-MÉOUGE (ANP/AFP) - Een ongeluk met een deltavlieger in de Franse Alpen heeft een Nederlander van 65 jaar het leven gekost. De man deed met zijn deltavlieger mee aan een wedstrijd waarbij de deelnemers afdaalden van de berg Chabre.
12 uur geledenZEIST (ANP) - De politie heeft tientallen tips binnengekregen over het zedenmisdrijf in het bos bij Zeist, bevestigt een woordvoerster na berichtgeving van RTV Utrecht. Daar werd vrijdag een vrouw slachtoffer van ernstig seksueel geweld. Alle tips worden onderzocht, aldus de woordvoerster.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij het landelijk dekenberaad hebben zich "enkele strafrechtadvocaten" gemeld die de verdediging van topcrimineel Ridouan Taghi op zich willen nemen. Dat bevestigt een woordvoerder van de toezichthouder na berichtgeving in Het Financieele Dagblad.
15 uur geledenMAARN (ANP) - In Maarn (Utrecht) hebben enkele tientallen mensen gedemonstreerd voor het welzijn van wolf GW3237m, ook wel wolf Bram genoemd. Vorige maand bepaalde een rechter dat deze wolf mag worden afgeschoten, nadat hij in mei tot twee keer toe een wandelaarster in haar been had gebeten.
18 uur geleden