CPB komt met politiek belangrijk economisch vooruitzicht
DEN HAAG (ANP) - Het Centraal Planbureau (CPB) presenteert donderdag de zogenoemde augustusraming. Deze economische vooruitblik vormt de basis waarop het kabinet onderhandelingen voert over de begroting van volgend jaar. Hoewel het kabinet na de val vorige maand demissionair is, zijn de ramingen van het planbureau belangrijk: de Tweede Kamer wil dat het kabinet wel maatregelen neemt tegen armoede.
Het CBS meldde woensdag al dat de economie in het tweede kwartaal beperkt is gekrompen, waardoor Nederland technisch gezien in een recessie zit. Ook die cijfers zullen invloed hebben op de begrotingsplannen die het kabinet op Prinsjesdag bekendmaakt. "Stabiliteit en voorspelbaarheid zijn nu nodig, dus we moeten oppassen met het verstoren van de economie en ook met lastenverzwaringen", aldus economieminister Micky Adriaansens.
Het kabinet zal wel moeten zorgen voor voldoende koopkracht, stelt de bewindsvrouw. Een aantal maatregelen dat het kabinet had genomen in reactie op de stijgende prijzen, loopt vanaf 1 januari 2024 af. Er zullen naar verwachting nieuwe ingrepen komen, maar het kabinet zal mogelijk ook moeten bezuinigen. In het voorjaar lukte het niet om in de coalitie overeenstemming te bereiken over enkele grote besparingsmaatregelen.
Volgende week beginnen de begrotingsonderhandelingen in politiek Den Haag. Het kabinet zal een balans moeten vinden tussen nodige ingrepen en de bescheidenheid die bij een demissionair kabinet past. Daarnaast zal ook de politieke situatie meespelen: de naderende verkiezingen maken het nog minder aantrekkelijk om impopulaire maatregelen te nemen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft ingestemd met een wet die regelt dat mensen die dat nodig hebben, in het stemhokje hulp kunnen krijgen van een stembureaumedewerker. Mensen met een fysieke beperking mogen momenteel al geholpen worden bij het stemmen door een bekende.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Claudia van Bruggen van Rechtsbescherming heeft geen nieuwe onterechte straffen door foute namen in de justitieketen gevonden. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft ze dat er wel 99 nieuwe gevallen van foutieve namen bij zijn gekomen.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Pieter Heerma van Binnenlandse Zaken laat onderzoek doen naar het systeem van stemmen per volmacht. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft de CDA-minister dat internationale waarnemers kritisch waren op de volmachten en dat nader onderzoek daarom nodig is.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet voert vanaf de Europese parlementsverkiezingen van 2029 een kleiner stembiljet in, meldt minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken, CDA) donderdag aan de Tweede Kamer. Bij de laatste drie verkiezingen zijn er al proeven geweest met zo'n kleiner stembiljet en die zijn overwegend positief verlopen.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Landbouw moet mogelijk blijven in de zones rond natuurgebieden waar de stikstofuitstoot harder omlaag moet dan elders. Dat zei minister Jaimi van Essen (Landbouw, D66) in het debat over zijn stikstofmaatregelen. "We vragen in de zones het maximale wat wij verantwoord vinden om landbouwkundig gebruik mogelijk te houden."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Stikstofminister Jaimi van Essen (D66) hoopt nog steeds op steun van ongeveer 100 van de 150 zetels in de Tweede Kamer voor zijn stikstofplannen. Eerder sprak premier Rob Jetten ook al die hoop uit. Toch bleken de verschillende opvattingen in de Kamer groot en lijkt brede steun nu nog ver weg.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - JA21 zegt ervoor open te staan de stikstofplannen van het kabinet te steunen. "Wij steken onze hand uit", zei Kamerlid Maarten Goudzwaard in het debat over de maatregelen. "Niet uit enthousiasme voor dit pakket, maar omdat stilstand schadelijker is. Ik vraag het kabinet dan ook die hand aan te pakken en te laten zien dat het echt bereid is zijn plannen aan te passen."
1 dag geleden