Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CPB: kind leert meest van leraar die langdurig bij school werkt

CPB: kind leert meest van leraar die langdurig bij school werkt

DEN HAAG (ANP) - Kinderen op de basisschool leren het meest wanneer hun leerkracht langdurig in dienst is van de school. Als er veel verloop is, is dat juist fnuikend voor de kinderen.

Om tot hun conclusie te komen, keken onderzoekers van het Centraal Planbureau (CPB) naar wat ze de leerwinst van kinderen noemen. Daarbij onderzochten ze niet alleen hoe kinderen presteren aan het einde van groep 7, een belangrijk ijkpunt, maar keken ze ook naar het niveau dat ze hadden in groep 3. In de periode ertussen meten leraren tien keer de vaardigheden van kinderen in rekenen, spelling en begrijpend lezen.

Die ontwikkeling zegt iets over wat een school een kind heeft kunnen bijbrengen. Er zijn namelijk ook scholen "waar leerlingen weliswaar voldoende scoren, maar waar weinig vooruitgang wordt geboekt".

Ouders

Uit het onderzoek komt naar voren dat de leerwinst lager is "als leraren of schoolleiders vaker van school wisselen". Op zulke scholen is "een groter deel van het personeel nieuw". Het onderzoek gaat verder niet in op verklaringen daarvoor.

Volgens het onderzoek is er ook een verband tussen het opleidingsniveau en inkomen van de ouders en de ontwikkeling van een kind op de basisschool. Als ouders hbo of universiteit hebben gedaan, komen hun kinderen vaker op goede scholen terecht. Bovendien krijgen die kinderen vaker ondersteuning, bijvoorbeeld bijles.

In Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Almere beginnen kinderen met een iets lagere score aan hun tijd op de basisschool. Tegen het einde is het verschil met basisscholieren in de rest van het land echter ingelopen. De leerwinst in de vijf steden is dus iets hoger.

Meer uit Binnenland

Geen Feyenoord-supporters bij NEC bij uitblijven aanhoudingen

NIJMEGEN (ANP) - Als er geen verdachten worden aangehouden voor het vuurwerkincident bij SC Cambuur, dan zijn Feyenoord-supporters niet welkom in Nijmegen wanneer de Rotterdamse club tegen NEC speelt. Dat heeft de burgemeester van Nijmegen Hubert Bruls gezegd bij WNL-talkshow Goedenavond Nederland.

8 uur geleden
XR niet van plan te stoppen met snelwegacties

DEN HAAG (ANP) - Milieuactiegroep Extinction Rebellion neemt de aankondiging dat snelwegblokkades voortaan mogelijk strafrechtelijk worden vervolgd voor kennisgeving aan. De organisatie zegt niet van plan te zijn om te stoppen met deze vorm van protest.

8 uur geleden
ON!: we hadden zorgvuldiger moeten omgaan met gevoeligheid Hitler

HILVERSUM (ANP) - Ongehoord Nederland stelt dat er "te weinig rekening gehouden was met de gevoeligheden" rond het fragment van Adolf Hitler in het onlineprogramma Let's Twist Again. Dat stelt algemeen directeur Peter Vlemmix. In het programma werd gezegd dat de Duitse dictator ook weleens gelijk had. De uitspraak werd gedaan in een discussie over zijn strijd tegen het globalisme.

11 uur geleden
Afspraak om strafrechtelijk op te treden bij snelwegblokkades

DEN HAAG (ANP) - Bij een blokkade van snelwegen of het spoor zal in de regel strafrechtelijk worden opgetreden. Dat hebben burgemeesters, het Openbaar Ministerie, de korpschef van de politie en justitieminister David van Weel met elkaar afgesproken naar aanleiding van recente acties met trekkers bij boerendemonstraties. Achterin de file door een van die acties gebeurde een dodelijk ongeluk. De afspraak gaat over al het "gevaarzettend gedrag", dus ook langzaam rijden.

12 uur geleden
Droogte na buien iets afgenomen, maatregelen langzaam afgebouwd

DEN HAAG (ANP) - De droogte in Nederland is door de regen van de afgelopen week iets afgenomen. Daardoor nemen de effecten zoals verzilting op een aantal plaatsen af en kunnen enkele maatregelen geleidelijk worden afgebouwd, staat in de wekelijkse droogtemonitor van Rijkswaterstaat. Het herstel van de waterstand kan wel nog weken tot maanden duren.

13 uur geleden
Klaas Otto moet ruim 1,6 miljoen betalen aan staat

BREDA (ANP) - De rechtbank in Breda heeft Klaas Otto, oprichter van motorclub No Surrender, in een ontnemingsprocedure veroordeeld tot het betalen van ruim 1,6 miljoen euro aan de staat. Volgens de rechtbank heeft de 58-jarige Otto dit bedrag niet op legale manier verdiend.

15 uur geleden
Politieonderzoek naar ongeluk A28 duurt 'weken tot maanden'

WEZEP (ANP) - Het is een dag na het ongeluk tussen een touringcar en een bestelbus op de A28 bij Wezep nog te vroeg om iets te zeggen over de toedracht van het ongeval. Het onderzoek daarnaar "kan weken tot maanden duren", meldt de politie.

15 uur geleden