Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CPB iets positiever over groei, maar waakt voor corona-effect

CPB iets positiever over groei, maar waakt voor corona-effect

DEN HAAG (ANP) - Het Centraal Planbureau (CPB) verwacht dat de economische groei dit jaar iets harder groeit dan aanvankelijk gedacht, maar de effecten van het nieuwe coronavirus zijn onzeker. Als die virusuitbraak niet snel onder controle is, valt die groei aanzienlijk lager uit.

Het CPB gaat er nu nog vanuit dat de virusuitbraak snel onder controle komt. In dat scenario zou de economische groei dit jaar op 1,4 procent uitkomen, tegenover de 1,3 procent groei die de overheidsinstantie in december raamde. Voor 2021 wordt een groei van 1,6 procent verwacht.

Onderzoekers van het CPB hanteerden ook een andere scenario voor het coronavirus, waarbij de epidemie wereldwijd pas in het derde kwartaal dit jaar uitdooft. Doordat de export, investeringen en consumptie in dat geval zouden afnemen, zou de stijging van het Nederlandse bruto binnenlands product over dit en volgend jaar 0,8 procentpunt lager uitvallen.

Opwaarts

Dat de raming voor de economische groei in 2020 opwaarts is bijgesteld, komt onder meer doordat het CPB positiever is geworden over de wereldhandel. Toch blijven er risico's op dit vlak. Zo is een chaotische brexit afgewend, maar blijft het onzeker of het Verenigd Koninkrijk en de Europese Unie voor het einde van dit jaar een handelsakkoord sluiten. Ook de Amerikaanse handelspolitiek blijft onvoorspelbaar, aldus het CPB

In Nederland hebben problemen rond stikstof- en PFAS-regelgeving in de bouw een negatief economisch effect, waarover het CPB iets pessimistischer is geworden. Projecten liggen stil of er komen minder nieuwe projecten bij. Doordat bouwers ook nog met personeelstekorten kampen, kunnen ze niet voldoende bouwen om de krapte op de woningmarkt te verhelpen.De koopkracht stijgt dit jaar met 2,1 procent dankzij lastenverlichtingen.

Volgens het CPB houdt Nederland dit jaar een begrotingsoverschot, maar dit daalt wel naar 1,1 procent tegenover 1,7 procent in 2019. Volgend jaar bedraagt het overschot naar verwachting 0,1 procent.

Meer uit Financieel

Bloomberg: Royal Air Maroc gaat grote vliegtuigorders plaatsen

RABAT (ANP/BLOOMBERG) - Royal Air Maroc is van plan grote orders te gaan plaatsen bij Boeing en Airbus, aldus persbureau Bloomberg op basis van bronnen. De nationale luchtvaartmaatschappij van Marokko wil haar vloot uitbreiden, mede omdat Marokko in 2030 een van de gastlanden voor het WK voetbal is en dan veel bezoekers worden verwacht.

28 minuten geleden
TNO bouwt vernieuwende chipfabriek in Eindhoven

EINDHOVEN (ANP) - Onderzoeksorganisatie TNO heeft definitief besloten om in Eindhoven een fabriek te bouwen voor fotonische chips. Deze chips versturen data via licht in plaats van elektriciteit en vormen een veelbelovende technologie. De Eindhovense vestiging wordt een proeffabriek, die moet uitwijzen hoe fotonische chips op industriële schaal te maken zijn.

1 uur geleden
TNO bouwt vernieuwende chipfabriek in Eindhoven

EINDHOVEN (ANP) - Onderzoeksorganisatie TNO heeft definitief besloten om in Eindhoven een fabriek te bouwen voor fotonische chips. Deze chips versturen data via licht in plaats van elektriciteit en vormen een veelbelovende technologie. De Eindhovense vestiging wordt een proeffabriek, die moet uitwijzen hoe fotonische chips op industriële schaal te maken zijn.

1 uur geleden
AEX-index licht hoger na nieuwe handelsafspraken China-VS

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index in Amsterdam is woensdag licht hoger geopend na nieuwe afspraken tussen de Verenigde Staten en China om de handelsspanningen te verminderen. Verder wordt uitgekeken naar nieuwe Amerikaanse inflatiecijfers die later op de dag naar buiten worden gebracht.

4 uur geleden
Zara-moederbedrijf Inditex verkoopt meer kleding

ARTEIXO (ANP) - Het Spaanse Inditex, moederbedrijf van kledingwinkelketens als Zara, Pull&Bear, Bershka, Stradivarius en Massimo Dutti, heeft in zijn eerste kwartaal meer verkocht en zegt dat klanten ook de lente- en zomercollecties goed ontvangen.

4 uur geleden
Hof verwijst stichting die miljoenen wil van Airbnb naar Ierland

DEN HAAG (ANP) - Een Nederlandse claimstichting die op miljoenen euro's van Airbnb jaagt, heeft een tegenvaller te verwerken gekregen. Het gerechtshof in Den Haag oordeelde in hoger beroep dat een rechtbank in Ierland moet oordelen over de zaak die Stichting Massaschade & Consument aanspande over vermeend onterechte bemiddelingskosten die het verhuurplatform in rekening brengt.

4 uur geleden
Opnieuw verzet tegen beursgang koper De Vegetarische Slager

NEW YORK (ANP) - Milieubeweging Mighty Earth roept de New York Stock Exchange op om de Braziliaanse vleesverwerker JBS alsnog niet toe te laten tot de Amerikaanse aandelenbeurs. Volgens een klachtenbrief van de organisatie blijft JBS vee kopen dat is grootgebracht op illegaal ontbost land in Brazilië. Daarmee zou het concern, dat ook de nieuwe eigenaar is van De Vegetarische Slager, zich schuldig maken aan criminele praktijken. Het gaat om een laatste poging om een Amerikaanse beursgang van het omstreden bedrijf te voorkomen.

7 uur geleden

Oh Oh...
Zo te zien gebruik je een adblocker.

We begrijpen je voorkeur om ZeelandNet bannervrij te bekijken. Maar ja, we zijn wel afhankelijk van advertenties om onze website rendabel te houden. Zo kun je o.a. nieuwsartikelen gratis blijven lezen.

Zou je willen overwegen ons te whitelisten, zodat we de content kunnen blijven bieden waarvoor je vandaag naar ZeelandNet kwam?

Dank je wel!