Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CPB: iedereen compenseren voor hoge inflatie lukt niet

CPB: iedereen compenseren voor hoge inflatie lukt niet

DEN HAAG (ANP) - Het gaat het kabinet waarschijnlijk niet lukken om iedereen te compenseren voor de enorme stijgingen van de energierekeningen en brandstofprijzen. En dat lijkt ook niet nodig, zegt het Centraal Planbureau (CPB). Mede door de oorlog in Oekraïne zakt de koopkracht dit jaar waarschijnlijk het sterkst in decennia. Maar hoeveel je de hoge inflatie precies voelt in je portemonnee kan sterk van persoon tot persoon verschillen.

Heb je een vast of variabel energiecontract? Is je huis goed of slecht geïsoleerd? En moet je dagelijks veel of weinig met de auto rijden? "De ramingen van de inflatie verhullen, meer dan anders, de grote verschillen die huishoudens ervaren rond kostenstijgingen", stelt het CPB er zelf over in zijn nieuwe rapport met economische voorspellingen. Ook is de oorlog in Oekraïne nog niet voorbij. Mocht de gastoevoer uit Rusland beperkt worden, dan zal dit vrijwel zeker grote gevolgen hebben.

Het CPB heeft al die onzekerheid ondervangen door meerdere scenario's op te stellen. In het zwaarste onderzochte scenario zakt de koopkracht dit jaar met gemiddeld 3,4 procent. "Maar daarvoor zijn we uitgegaan van de prijzen op de gas en oliemarkt van net na de inval van Oekraïne. Wat er bijvoorbeeld gisteren en eergisteren is gebeurd, zit daar nog niet bij", geeft CPB-directeur Pieter Hasekamp aan.

Er zijn volgens hem nog veel somberder scenario's denkbaar. Bijvoorbeeld als de wereldhandel ook flinke klappen zou krijgen als gevolg van het conflict. In zo'n geval zouden de prijsstijgingen en daarmee ook het koopkrachtverlies nog veel groter kunnen uitpakken. Vooralsnog is het niettemin de prognose dat de inflatie nog langere tijd redelijk hoog zal blijven, maar op een gegeven moment wel weer omlaag gaat. Wanneer wordt gekeken naar de gehele huidige kabinetsperiode dan zou de koopkracht nog steeds licht in de plus uit kunnen komen, en voor gepensioneerden stabiel blijven.

Hasekamp zegt dat hij zich nu wel zorgen maakt over mensen met lagere inkomens. Over hoe het kabinet mensen die in de knel dreigen te komen het beste zou kunnen helpen, laat het CPB zich evenwel niet uit. Wel geeft Hasekamp aan dat een generieke reparatie stuit op begrotingsbezwaren. De prijsstijgingen liggen vooral buiten Nederland en al dat geld dat we extra aan bijvoorbeeld gas kwijt zijn, lekt dus weg het land uit. Als het kabinet wel iedereen zou willen compenseren zou de rekening volgens het CPB doorgeschoven worden naar volgende generaties, of er zou een lastenverzwaring tegenover moeten staan.

Meer uit Financieel

ING verwacht hogere prijzen en veel faillissementen in horeca

AMSTERDAM (ANP) - De prijzen in de horeca stijgen dit jaar naar verwachting gemiddeld met 5 procent, meldt ING in een nieuw rapport over de sector. De prijsstijging is lager dan de drie voorgaande jaren, maar is nog altijd hoger dan de inflatie in Nederland. Dat komt volgens de economen van de bank vooral door stijgende voedingsprijzen en oplopende personeelskosten.

44 minuten geleden
Verkoop nieuwe Tesla's in mei opnieuw hard gedaald in EU

BRUSSEL (ANP) - De verkopen van nieuwe Tesla's in de Europese Unie zijn in mei opnieuw hard gedaald. De Europese autobrancheorganisatie ACEA meldt dat de verkoop van elektrische auto's van het merk van Elon Musk is gekelderd met ruim 40 procent in vergelijking met dezelfde periode een jaar eerder.

1 uur geleden
Forse winsten op Wall Street na afkoeling spanning Midden-Oosten

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag flink hoger geëindigd. Beleggers reageerden verheugd op de wapenstilstand tussen Israël en Iran. Ook hadden ze aandacht voor uitspraken van Jerome Powell, de voorzitter van de Federal Reserve. Hij verscheen voor het Amerikaanse Congres om verklaringen af te leggen over het rentebeleid, iets wat de voorzitter van de Amerikaanse centrale bank twee keer per jaar doet.

9 uur geleden
Frankrijk breidt rijverbod voor auto's met Takata-airbags uit

PARIJS (ANP/AFP) - In Frankrijk moeten nog eens 800.000 voertuigen met airbags van het merk Takata aan de kant worden gezet. Dat heeft het Franse ministerie van Transport dinsdag opgedragen aan autofabrikanten van verschillende merken.

12 uur geleden
Belgische investeerder stapt in gehoorbeschermingsbedrijf Alpine

ANTWERPEN (ANP) - De Belgische investeringsmaatschappij Gimv neemt een meerderheidsbelang in het Nederlandse Alpine, bekend van zijn oordoppen voor festivals, concerten en motorrijders. Het belang wordt overgenomen van investeerder Vendis Capital, de oprichters en het managementteam, werd dinsdag bekend.

12 uur geleden
Werkgevers uitzendbranche vinden staking onverantwoord

LIJNDEN (ANP) - De werkgeversorganisatie voor de uitzendbranche ABU vindt de aangekondigde staking van FNV bij distributiecentra van Albert Heijn "onverantwoord en onbegrijpelijk". Honderden uitzendkrachten leggen vanaf woensdag het werk neer omdat ze een goede eigen cao willen, meldde de vakbond dinsdag.

13 uur geleden
AEX stijgt verder na bestand Israël-Iran, Shell daalt

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index, met daarin de 25 meest verhandelde aandelen in Amsterdam, is dinsdag opnieuw hoger geëindigd. Beleggers haalden opgelucht adem na het staakt-het-vuren tussen Israël en Iran dat werd aangekondigd door de Amerikaanse president Donald Trump. Ze leken zich daarbij weinig aan te trekken van wat Trump beschreef als schendingen van datzelfde bestand.

13 uur geleden