CPB: gevolgen importheffingen Trump voor Nederland beperkt
DEN HAAG (ANP) - De importtarieven die de aankomende Amerikaanse president Donald Trump wil invoeren, hebben maar beperkte gevolgen voor Nederland. Volgens het Centraal Planbureau (CPB) gaat slechts 4 tot 5 procent van de Nederlandse export naar de Verenigde Staten. Het CPB stelt dat door de heffingen de Nederlandse handel met circa 1 procent daalt.
Volgens het bureau is voor sommige bedrijfstakken in Nederland het effect van de importtarieven wel groter omdat ze relatief veel exporteren naar de VS. Zo zal de productie afnemen van machines en apparaten (min 6 procent), elektronische en optische producten (min 5,7 procent) en voertuigen (min 5,3 procent), aldus het CPB.
Daar staat tegenover dat Nederlandse dienstverleners in de telecommunicatie, luchtvaart en verhuur en lease van machines en apparatuur juist profiteren omdat Amerikaanse diensten duurder worden. De productie van die diensten stijgt volgens het CPB rond de 3 procent, al zullen er op korte termijn wel aanpassingskosten zijn, waaronder investeringen in capaciteit.
Voertuigen en elektrische apparaten
Het bureau stelt verder dat de Amerikaanse heffingen de productie in de VS zelf van bijvoorbeeld voertuigen en elektrische apparaten stimuleren, omdat minder uit het buitenland wordt geïmporteerd. Maar door de duurdere import van andere consumptiegoederen zullen de consumentenprijzen in de VS stijgen. Ook krijgen Amerikaanse bedrijven te maken met duurdere import van materialen, wat hun concurrentiepositie verslechtert.
Het CPB keek ook naar mogelijke vergeldingsacties waarbij de Europese Unie eigen heffingen oplegt op Amerikaanse producten. Volgens het bureau zijn er in Nederland en Europa dan kleine extra dalingen bij import en export. Europese landen gaan dan ook meer handelen met landen elders in de wereld.
Meer uit Financieel
HILVERSUM (ANP) - BOVAG-voorzitter Christianne van der Wal vindt het verstandig dat het kabinet maandag met maatregelen komt om de pijn van de prijsstijgingen aan de pomp voor burgers en bedrijven te verzachten. De belangenbehartiger van de autobranche in Nederland snapt wel dat het kabinet niet kiest voor een generieke accijnskorting, zei ze zondag in televisieprogramma WNL Op Zondag.
54 minuten geledenGENÈVE (ANP/DPA) - In Zwitserland merken toerismeorganisaties een terugloop in het aantal buitenlandse gasten door de Iranoorlog. Volgens Schweiz Tourismus annuleerden veel toeristen uit Azië in maart hun reizen, deels omdat vluchten via knooppunten in het Midden-Oosten zoals Dubai werden geschrapt.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - In Duitsland worden dit jaar meer dan duizend treinstations gemoderniseerd en tot 2030 krijgen nog eens honderden stations een opknapbeurt. Dat heeft topvrouw Evelyn Palla van Deutsche Bahn (DB) dit weekend gezegd in Duitse media.
3 uur geledenWENEN (ANP/DPA/AFP) - In Oostenrijk zijn potjes babyvoeding van het merk HiPP vermengd met rattengif. Het gaat vermoedelijk om een afpersingspoging, meldt voedselwaakhond AGES.
13 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De overname van de voormalige Philips-lampendochter Lumileds door het Chinese San'an Optoelectronics gaat niet door. De Amerikaanse waakhond (CFIUS) wilde geen goedkeuring geven om risico's voor de nationale veiligheid van de VS. Vervolgens hebben San'an en diens Maleisische samenwerkingspartner Inari Amertron Berhad laten weten de deal te schrappen.
21 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Door de ontwikkelingen van zaterdag lijkt de situatie in de Straat van Hormuz weer terug bij die van vrijdag vóór 15.00 uur. Dat constateert een woordvoerder van de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) nadat Iran had aangekondigd de Straat van Hormuz weer voor de scheepvaart te sluiten. Ook werd zaterdag duidelijk dat er weer schepen zijn beschoten in de voor de olie- en gasleveringen belangrijke zeestraat.
21 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Tanken is zaterdag weer iets goedkoper geworden. De vraag is wel wat de prijzen aan de pomp na het weekend gaan doen, omdat Iran heeft aangekondigd de Straat van Hormuz weer voor de scheepvaart te sluiten.
1 dag geleden