CPB gaat in op effecten inflatie op de portemonnee
DEN HAAG (ANP) - Het Centraal Planbureau (CPB) maakt donderdagochtend zijn nieuwe ramingen over de economische ontwikkelingen dit en volgend jaar bekend. De belangrijke adviseur van de overheid gaat daarbij onder andere in op de mate waarin de prijzen blijven stijgen en de gevolgen hiervan voor onze portemonnee.
Vorig jaar werd getekend door de hoogste inflatie sinds de jaren zeventig van de vorige eeuw. Dat was voor een groot deel te wijten aan de sterke stijging van de prijzen voor gas, elektriciteit en brandstoffen. Maar de effecten van die hoge energieprijzen sijpelen nu ook door naar andere producten en diensten, die zo ook in hoog tempo duurder worden. Dat geldt met name voor levensmiddelen.
In december waarschuwde het CPB nog dat de koopkracht van Nederlanders, dus hoeveel je daadwerkelijk kun kopen met je inkomen, blijft dalen in 2023. Dat zou gebeuren ondanks de miljarden die het kabinet uitgeeft aan het prijsplafond voor elektriciteit en gas. De vraag is of het CPB nog steeds van een dalende koopkracht uitgaat, en hoezeer die dan verandert. Daarnaast geeft het planbureau nieuwe prognoses voor onder andere de werkloosheid, overheidsfinanciën en de economische groei.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met verliezen gesloten. Beleggers reageerden op de stijgende olieprijzen door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten en de aanvallen op energiefaciliteiten in die regio.
4 uur geledenDUBLIN (ANP) - De Ierse mediawaakhond is een onderzoek gestart naar X vanwege zorgen dat het socialemediaplatform de regels voor leeftijdsgrenzen en ouderlijk toezicht heeft overtreden. De toezichthouder kijkt onder meer of X doeltreffende maatregelen heeft genomen om de leeftijd te controleren, zodat video's die voor volwassenen bedoeld zijn, in de regel niet door kinderen kunnen worden bekeken.
4 uur geledenJAZAN (ANP/BLOOMBERG) - Saudi-Arabië heeft meerdere energie-installaties in het zuiden stilgelegd. De maatregel volgt nadat de door Iran gesteunde Houthi-rebellen uit Jemen nieuwe aanvallen op Saudi-Arabië, een bondgenoot van de Verenigde Staten, hebben uitgevoerd.
6 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Passagiers op Schiphol hebben last van een technisch probleem bij de Britse luchtverkeersleiding. Daardoor zijn 58 vluchten tussen de luchthaven en het Verenigd Koninkrijk sinds het begin van de storing dinsdagmiddag geschrapt, meldt een woordvoerder. Andere vluchten lopen vertraging op en hij sluit niet uit dat die later ook worden geannuleerd.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is dinsdag met kleine winst gesloten. Shell stond bij de winnaars op het Damrak dankzij de verder stijgende olieprijzen door het escalerende geweld in het Midden-Oosten. ASML boekte ook winst. De chipmachinemaker is begonnen aan de bouw van zijn nieuwe campus in Eindhoven.
8 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Grote Britse luchthavens kampen dinsdag met verstoringen door een technisch probleem bij de Britse luchtverkeersleiding National Air Traffic Service (NATS). Daardoor lopen vertrekkende vluchten op onder meer Londen Heathrow vertraging op. Dat geldt ook voor onder meer de Londense luchthavens Gatwick en Stansted en Manchester Airport.
8 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Binnen de EU ontbreekt een eensgezinde aanpak van de illegale tabaksproductie en -handel, concludeert de Europese Rekenkamer (ERK) dinsdag in een rapport. Wetgeving tegen illegale tabakshandel verschilt per lidstaat, waar criminele netwerken gebruik van maken. "Door de hoge winst, relatief lage risico's, vanouds milde straffen en kleine pakkans zijn illegale tabaksproducten bijzonder aantrekkelijk voor criminele organisaties", aldus de rekenkamer.
9 uur geleden