CPB gaat in op effecten inflatie op de portemonnee
DEN HAAG (ANP) - Het Centraal Planbureau (CPB) maakt donderdagochtend zijn nieuwe ramingen over de economische ontwikkelingen dit en volgend jaar bekend. De belangrijke adviseur van de overheid gaat daarbij onder andere in op de mate waarin de prijzen blijven stijgen en de gevolgen hiervan voor onze portemonnee.
Vorig jaar werd getekend door de hoogste inflatie sinds de jaren zeventig van de vorige eeuw. Dat was voor een groot deel te wijten aan de sterke stijging van de prijzen voor gas, elektriciteit en brandstoffen. Maar de effecten van die hoge energieprijzen sijpelen nu ook door naar andere producten en diensten, die zo ook in hoog tempo duurder worden. Dat geldt met name voor levensmiddelen.
In december waarschuwde het CPB nog dat de koopkracht van Nederlanders, dus hoeveel je daadwerkelijk kun kopen met je inkomen, blijft dalen in 2023. Dat zou gebeuren ondanks de miljarden die het kabinet uitgeeft aan het prijsplafond voor elektriciteit en gas. De vraag is of het CPB nog steeds van een dalende koopkracht uitgaat, en hoezeer die dan verandert. Daarnaast geeft het planbureau nieuwe prognoses voor onder andere de werkloosheid, overheidsfinanciën en de economische groei.
Meer uit Financieel
NORWALK (ANP) - Booking Holdings, het Amerikaanse moederbedrijf van onder meer Booking.com, heeft minder omzet en winst geboekt in het afgelopen kwartaal. De vraag naar reizen zwakte volgens het reisbedrijf tegen het einde van het afgelopen kwartaal wat af. Dat kwam volgens Booking Holdings onder andere door onrust in enkele Europese steden, zoals in Parijs en door het aanhoudende conflict in het Midden-Oosten.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Wall Street is dinsdag overwegend hoger gesloten. Nadat techaandelen maandag flink onder druk stonden, toonden de grote bedrijven dinsdag weer herstel. Beleggers deden het verder rustig aan in aanloop naar de uitslagen van midterms in de Verenigde Staten. Bij de verkiezingen dreigt de Republikeinse Partij van president Donald Trump de meerderheid in beide huizen van het Congres te verliezen. Een meerderheid van de Democraten in beide huizen zou kunnen leiden tot strenger toezicht op AI, maatregelen tegen datacenters en meer regulering van het bedrijfsleven.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Minstens elf landen in Europa zijn geraakt door de cyberaanvallen op koelsystemen. Dinsdag werd bekend dat ook koelinstallaties in Duitsland, Roemenië en het Verenigd Koninkrijk getroffen zijn. Nog geen enkele groep heeft de aanvallen opgeëist.
1 uur geledenMÜNCHEN (ANP/BLOOMBERG/AFP) - BMW heeft zijn winstverwachting voor de tweede keer in vijf maanden verlaagd. Dat meldt de Duitse autofabrikant, die woensdag met kwartaalcijfers komt. De autobouwer versnelt zijn herstructurering, terwijl het kampt met een tegenvallende vraag uit China naar zijn auto's.
3 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) zal de rente in december waarschijnlijk verhogen, zegt de Duitse centralebankpresident Joachim Nagel. Nagel, die ook lid is van de raad van bestuur van de ECB, stelt dat op basis van de huidige inflatievooruitzichten een renteverhoging onvermijdelijk is.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet trekt 150 miljoen euro extra uit om de stroomkosten voor industriebedrijven te verlagen. Dat melden minister Stientje van Veldhoven en staatssecretaris Jo-Annes de Bat (Klimaat en Groene Groei) aan de Tweede Kamer. Het bedrag komt bovenop het geld dat daarvoor in het coalitieakkoord al was gereserveerd.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is dinsdag met verlies gesloten. Philips behoorde tot de winnaars bij de hoofdfondsen na kwartaalcijfers. De omzet van het zorgtechnologieconcern is gestegen dankzij de verkopen van medische apparatuur, tandenborstels en scheerapparaten. Het aandeel klom bijna 5 procent.
5 uur geleden