
CPB: fiscale steun schiet doel voorbij en helpt mkb nauwelijks
DEN HAAG (ANP) - Het lage tarief in de vennootschapsbelasting (vpb) is niet geschikt om het midden- en kleinbedrijf (mkb) te ondersteunen en kan beter worden afgeschaft, concludeert het Centraal Planbureau (CPB) na onderzoek. De vennootschapsbelasting is de belasting die bv's, nv's en vergelijkbare bedrijven betalen over hun winst.
Volgens het CPB sluit de regeling niet aan bij problemen van het mkb en komt het voordeel voor een groot deel terecht bij bedrijven waarvoor dit niet bedoeld is. "Van de 3 miljard euro belastingvoordeel die het lage vpb-tarief dit jaar oplevert, belandt meer dan de helft bij andere soorten bedrijven, zoals beleggingsondernemingen en zelfstandigen zonder personeel. De regeling is dus weinig gericht en een inefficiënte manier om het mkb te stimuleren", stellen de onderzoekers vast.
Voor winsten tot 200.000 euro bestaat een lager vpb-tarief van 19 procent, daarboven wordt 25,8 procent afgedragen. In de periode 2007 tot en met 2021 is het aantal bedrijven dat gebruikmaakt van het lage tarief verdubbeld van 200.000 naar 400.000. "Jaarlijks profiteert zo'n 25 tot 45 procent van de mkb-bedrijven echter niet van het lage vpb-tarief", verklaart het CPB.
Het afschaffen van de regeling hoeft volgens het planbureau geen lastenverzwaring voor bedrijven te betekenen. "Het huidige budget kan namelijk ook op andere manieren voor het bedrijfsleven ingezet worden, zoals een lager algemeen tarief. Wanneer het doel is om specifieke economische activiteiten zoals investeringen en innovatie te bevorderen, vormen gerichte stimuleringsmaatregelen een beter alternatief."
Het onderzoek is uitgevoerd in opdracht van het ministerie van Financiën. Dat moet een regeling in principe afschaffen of aanpassen als een evaluatie ongunstig uitvalt, of ten minste uitleggen waarom het die toch wil doorzetten. Het kabinet reageert voor de zomer op het oordeel van het CPB.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Banken kampten donderdag met een grote storing waardoor girale betalingen zijn vertraagd. Daardoor kan het zijn dat mensen die bijvoorbeeld hun salarisstorting hadden verwacht, dit geld nog niet hebben binnengekregen, bevestigt de Betaalvereniging Nederland na berichtgeving door NU.nl.
9 minuten geledenAUSTIN (ANP/BLOOMBERG) - De kritiek op de megabeloning voor Elon Musk voor zijn werk als topman van Tesla lijkt te groeien. Beleggersadviseurs ISS en Glass Lewis hadden aandeelhouders al geadviseerd om tegen de beloning ter waarde van 1 biljoen dollar te stemmen. New York gaat die sowieso verwerpen, heeft een hoge functionaris van die Amerikaanse staat donderdag aan persbureau Bloomberg laten weten.
13 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Schiphol heeft de startdatum uitgesteld waarop de nieuwe contracten met beveiligingsbedrijven ingaan. Dat heeft een woordvoerster van de luchthaven bevestigd na berichtgeving door de Telegraaf. Aanleiding is een kort geding van twee beveiligingsbedrijven tegen de gunning door Schiphol.
58 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de beurs in Amsterdam is donderdag op het hoogste niveau ooit gesloten. De hoofdgraadmeter aan het Damrak werd vooral vooruitgetrokken door chipbedrijf Besi. De Duivense onderneming ging flink omhoog na een goed ontvangen kwartaalbericht. Ook andere chipbedrijven waren daardoor gewild bij beleggers.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Tesla stond donderdag bij de verliezers op de beurzen in New York. De elektrische autofabrikant zag de winst in het afgelopen kwartaal opnieuw dalen ondanks stijgende verkopen. Beleggers zetten het aandeel daarop zo'n 5 procent lager.
2 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Carlos Tavares, oud-topman van Stellantis, het moederbedrijf van automerken als Opel, Peugeot, Citroën, Alfa Romeo, Jeep en Fiat, vreest dat het autoconcern moet worden opgesplitst. De autogroep bestaat uit Franse, Italiaanse en Amerikaanse activiteiten. Tavares betwijfelt echter of deze constructie houdbaar is, gezien de druk van verschillende belanghebbenden in de thuismarkten.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Olie- en gasconcern TotalEnergies heeft consumenten misleid door het doen van bepaalde klimaatbeloften. Dat heeft de rechter in Frankrijk donderdag geoordeeld in een zaak die was aangespannen door milieuorganisaties.
5 uur geleden