Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CPB: economische groei valt terug

CPB: economische groei valt terug

DEN HAAG (ANP) - De economische groei in Nederland valt volgend jaar terug. Dat komt voornamelijk door de afzwakking van de wereldwijde groei. In het binnenland zorgen problemen rond PFAS en stikstof er in mindere mate voor dat de groei een tandje terugschakelt, stelt het Centraal Planbureau (CPB) in zijn decemberraming. Het Amerikaanse handelsbeleid van importheffingen en handelsbarrières blijven samen met de brexit de grootste risico's voor de economie.

Voor dit jaar voorspelt de belangrijke adviseur van de regering dat het bruto binnenlands product (bbp) met 1,7 procent groeit, tegenover 2,6 procent in 2018. In eerdere ramingen ging het CPB nog uit van 1,8 procent groei. Voor volgend jaar wordt verwacht dat de economie met 1,3 procent uitdijt, terwijl in september nog groei van 1,5 procent werd voorzien.

Nederland doet het ondanks het lagere groeitempo nog altijd goed vergeleken met andere eurolanden, stelt CPB-directeur Laura van Geest. De problemen rond stikstof en de chemische stoffengroep PFAS raken weliswaar sectoren als de bouw en landbouw, maar voor Nederland als geheel verwacht ze dat de effecten op de korte termijn beperkt blijven.

Stijging koopkracht

Het CPB verwacht dat de cao-lonen harder zullen stijgen dan voorheen. Waar de lonen in 2018 gemiddeld met 2 procent omhoog gingen, leidt krapte op de arbeidsmarkt ertoe dat ze dit jaar 2,5 procent en volgend jaar 2,8 procent stijgen. In combinatie met lastenverlichtingen zorgt dit in 2020 voor een stijging van de koopkracht. De inflatie is volgend jaar met 1,4 procent lager dan de 2,7 procent inflatie dit jaar.

Het CPB raamt dat het begrotingsoverschot van de overheid kleiner wordt. Dat komt aan de ene kant doordat de regering de budgettaire teugels iets meer laat vieren, in de vorm van extra uitgaven of lastenverlichtingen. Aan de andere kant speelt hier ook de zwakkere economische groei. Desondanks geeft de overheid dit en volgend jaar minder uit dan begroot. Dit jaar gaat het naar verwachting om een bedrag van 4 miljard euro en volgend jaar 3 miljard euro.

Meer uit Financieel

Albert Heijn bezorgt tot en met zondag nog geen boodschappen

ZAANDAM (ANP) - Albert Heijn bezorgt tot en met zondag nog geen online bestelde boodschappen. De supermarktketen zegt zijn systemen stap voor stap weer op orde te brengen na het cybersecurityincident, waardoor er al dagen problemen zijn. De winkels worden inmiddels wel weer volledig bevoorraad. "Dit leidt landelijk tot gevulde schappen", stelt Albert Heijn donderdagavond.

1 uur geleden
IEA geeft gehoor aan oproep G7 voor snelle vrijgave oliereserves

PARIJS (ANP) - Het Internationaal Energieagentschap (IEA) heeft donderdag aangekondigd de vrijgave van strategische oliereserves te versnellen vanwege de sterk stijgende brandstofprijzen. Daarmee geeft de organisatie gehoor aan oproepen van de G7, de groep van grote industrielanden waaronder Duitsland en Frankrijk.

1 uur geleden
Chipbedrijven in uitverkoop op beurs door zorgen AI-investeringen

AMSTERDAM (ANP) - Chipbedrijven ASML, ASMI en Besi waren donderdag de grote verliezers op de beurs in Amsterdam. Wereldwijd zijn chipbedrijven in de uitverkoop gedaan, door zorgen of de enorme investeringen in kunstmatige intelligentie de hoge waarderingen wel rechtvaardigen. Beleggers zochten daardoor hun heil in de veiligheid van obligaties.

2 uur geleden
Curatoren Accell verkopen fietsmerk Sparta aan e-bikebedrijf

AMSTERDAM (ANP) - Het bekende fietsenmerk Sparta, dat onder de failliete fietsenfabrikant Accell valt, maakt een doorstart. De curatoren van Accell melden donderdag dat Sparta is verkocht aan het in Amsterdam gevestigde e-bikebedrijf Tenways. Daarmee krijgt Sparta een nieuwe eigenaar en blijft het merk volgens de curatoren behouden.

2 uur geleden
Britse minister bezorgd om overname omroep ITV, overweegt ingreep

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Britse minister van Cultuur is bezorgd over de overname van de media- en entertainmenttak van omroep ITV door Sky. De deal werd in juli bekend, maar minister Lisa Nandy zei donderdag zich zorgen te maken over de vrijheid van meningsuiting en de inhoudelijke diversiteit van de media in het Verenigd Koninkrijk. Ze verklaarde dat ze neigt naar ingrijpen op grond van het algemeen belang.

3 uur geleden
AH kijkt of het donaties aan voedselbanken kan uitbreiden

ZAANDAM (ANP) - Albert Heijn kijkt of het mogelijk is om meer niet-verkochte producten aan voedselbanken te doneren. Door alle chaos van de afgelopen dagen zijn winkels een tijd niet bevoorraad met versproducten. Veel van die producten zijn niet meer te verkopen en zouden anders bederven.

3 uur geleden
Fusiebedrijf AkzoNobel en Axalta gaat Axanzo heten

AMSTERDAM (ANP) - Het nieuwe fusiebedrijf van het Nederlandse verf- en coatingconcern AkzoNobel en het Amerikaanse Axalta gaat Axanzo heten. Klanten zullen hier echter weinig van merken. Volgens het bedrijf achter verfmerken als Flexa en Sikkens blijven de merknamen gewoon hetzelfde.

3 uur geleden