Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CPB: economische groei valt terug

CPB: economische groei valt terug

DEN HAAG (ANP) - De economische groei in Nederland valt volgend jaar terug. Dat komt voornamelijk door de afzwakking van de wereldwijde groei. In het binnenland zorgen problemen rond PFAS en stikstof er in mindere mate voor dat de groei een tandje terugschakelt, stelt het Centraal Planbureau (CPB) in zijn decemberraming. Het Amerikaanse handelsbeleid van importheffingen en handelsbarrières blijven samen met de brexit de grootste risico's voor de economie.

Voor dit jaar voorspelt de belangrijke adviseur van de regering dat het bruto binnenlands product (bbp) met 1,7 procent groeit, tegenover 2,6 procent in 2018. In eerdere ramingen ging het CPB nog uit van 1,8 procent groei. Voor volgend jaar wordt verwacht dat de economie met 1,3 procent uitdijt, terwijl in september nog groei van 1,5 procent werd voorzien.

Nederland doet het ondanks het lagere groeitempo nog altijd goed vergeleken met andere eurolanden, stelt CPB-directeur Laura van Geest. De problemen rond stikstof en de chemische stoffengroep PFAS raken weliswaar sectoren als de bouw en landbouw, maar voor Nederland als geheel verwacht ze dat de effecten op de korte termijn beperkt blijven.

Stijging koopkracht

Het CPB verwacht dat de cao-lonen harder zullen stijgen dan voorheen. Waar de lonen in 2018 gemiddeld met 2 procent omhoog gingen, leidt krapte op de arbeidsmarkt ertoe dat ze dit jaar 2,5 procent en volgend jaar 2,8 procent stijgen. In combinatie met lastenverlichtingen zorgt dit in 2020 voor een stijging van de koopkracht. De inflatie is volgend jaar met 1,4 procent lager dan de 2,7 procent inflatie dit jaar.

Het CPB raamt dat het begrotingsoverschot van de overheid kleiner wordt. Dat komt aan de ene kant doordat de regering de budgettaire teugels iets meer laat vieren, in de vorm van extra uitgaven of lastenverlichtingen. Aan de andere kant speelt hier ook de zwakkere economische groei. Desondanks geeft de overheid dit en volgend jaar minder uit dan begroot. Dit jaar gaat het naar verwachting om een bedrag van 4 miljard euro en volgend jaar 3 miljard euro.

Meer uit Financieel

Indiase toezichthouder eist uitleg Elbers voor chaos bij IndiGo

NEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - De Indiase toezichthouder voor burgerluchtvaart heeft de Nederlandse topman van IndiGo, Pieter Elbers, 24 uur de tijd gegeven om met een verklaring te komen voor de grote chaos bij die luchtvaartmaatschappij. IndiGo schrapte de afgelopen dagen duizenden vluchten in India door roosterproblemen. Die gaten in de planning ontstonden nadat de wettelijk verplichte rusttijden voor piloten waren verruimd.

3 uur geleden
Musk pleit voor afschaffing van EU na hoge boete voor X

SAN FRANCISCO (ANP/DPA) - De Amerikaanse miljardair Elon Musk vindt dat de EU moet worden opgeheven, schreef hij op zijn socialemediaplatform X. Musk reageerde hiermee op de miljoenenboete van de EU tegen zijn berichtendienst.

20 uur geleden
India grijpt in na chaos op luchthavens door problemen IndiGo

MUMBAI (AFN/BLOOMBERG) - India heeft zaterdag ingegrepen door maximumprijzen van vliegtickets in te stellen en extra treinen in te zetten, nadat duizenden reizigers waren gestrand door geannuleerde vluchten. De regering heeft prijsrestricties opgelegd om te voorkomen dat "buitensporig hoge vliegtarieven door bepaalde luchtvaartmaatschappijen in rekening worden gebracht." De maatregelen blijven van kracht "tot de situatie volledig is gestabiliseerd", staat in een verklaring.

21 uur geleden
Koperprijs stijgt naar recordhoogte door hamsteringen in VS

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De koperprijs is deze week tot een recordhoogte gestegen, aangedreven door vrees voor een wereldwijd tekort aan het industriële metaal. Grondstoffenhandelaren verwachten een tekort als gevolg van het hamsteren van koper in de Verenigde Staten. Ook werd de vraag aangewakkerd door een rapport van de invloedrijke zakenbank Citigroup, waarin wordt voorspeld dat de koperprijs verder zal stijgen.

23 uur geleden
Schrijversvakbond: blokkeer overname Warner Bros. door Netflix

LOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG) - Een grote vakbond van schrijvers voor film en televisie in de Verenigde Staten vindt dat de overname van de film- en tv-studio's en het streamingplatform HBO Max van Warner Bros. Discovery door Netflix "moet worden geblokkeerd". Volgens de Writers Guild of America (WGA) vormt de overname een bedreiging voor scenaristen, producenten, regisseurs en bioscoopeigenaren.

1 dag geleden
Zaterdag topdrukte in kerstbomenverkoop direct na Sinterklaas

HAREN (ANP) - Kerstboomverkopers houden zaterdag rekening met topdrukte. Of dat de opmaat is naar betere verkopen dan vorig jaar, is nog wel afwachten. Daarover lijken grote spelers in de kerstbomenmarkt van mening te verschillen.

1 dag geleden
Netflix lager op Wall Street na megaovername Warner Bros.

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met kleine winsten gesloten. Netflix stond echter bij de verliezers op Wall Street. De streamingdienst neemt de film- en tv-studio's en het streamingplatform HBO Max over van Warner Bros. Discovery. Netflix krijgt daarmee een van de oudste en bekendste studio's van Hollywood in handen.

1 dag geleden