Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CPB: economie kan met 3,5 procent groeien in 2021

CPB: economie kan met 3,5 procent groeien in 2021

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse economie zal dit jaar naar verwachting met 5 procent krimpen door de coronacrisis, maar in 2021 kan weer een groei van 3,5 procent te zien zijn. Dat meldt het Centraal Planbureau (CPB) in zijn Macro Economische Verkenning (MEV). Het gaat hier om een basisraming die ervan uitgaat dat er geen grootschalige nieuwe contactbeperkingen nodig zijn, aldus het CPB.

Volgens het CPB zijn de economische cijfers iets beter dan de in augustus gepubliceerde voorlopige raming. Toen werd nog rekening gehouden met een krimp dit jaar van 5,1 procent en een groei met 3,2 procent volgend jaar. Dat komt volgens het bureau doordat de besluitvorming van het kabinet in de nieuwe ramingen is verwerkt, waaronder de verlenging van het steun- en herstelbeleid. Als er wel opnieuw grootschalige contactbeperkingen van kracht worden zal de economie in 2021 opnieuw krimpen, aldus de economen van het CPB.

Het begrotingstekort komt dit jaar naar verwachting uit op 7,6 procent van het bruto binnenlands product (bbp). In 2021 daalt het tekort dan waarschijnlijk naar 5,1 procent van het bbp. Daarnaast zal de staatsschuld dit jaar naar verwachting van het CPB stijgen naar bijna 60 procent van het Nederlandse bbp en naar 62 procent volgend jaar.

Vooruitzichten 2022-2025

Het CPB kwam ook met vooruitzichten voor de periode 2022-2025. Voor die jaren rekent het bureau in een basisraming op een gemiddelde jaarlijkse groei met 1,6 procent, met een staatsschuld van bijna 67 procent in 2025. Het CPB benadrukt dat voor de middellange termijn de onzekerheid over de economische ontwikkeling zeer groot is.

"Het steunpakket heeft de klap verzacht en heeft domino-effecten in de economie voorkomen, maar een toename van faillissementen en werkloosheid is onvermijdelijk wanneer bedrijven zich moeten aanpassen aan de veranderde vraag. De effectiviteit van het steunbeleid neemt dus wel geleidelijk af. Daarom is het verstandig dat het steunpakket voorzichtig wordt afgebouwd en meer gericht wordt op aanpassing en omscholing", schrijft CPB-directeur Pieter Hasekamp in een toelichting op de voorspellingen.

Het CPB verwacht verder dat pensioenfondsen de komende jaren moeten korten op de pensioenen. Dat geldt volgens het bureau met name bij de overheid en in de zorg.

Meer uit Binnenland

Slachtoffer verkrachting 1994: jij zou mij niet klein krijgen

ARNHEM (ANP) - "Ik kan je eindelijk vertellen wat je mij hebt aangedaan", zei het slachtoffer van een gewelddadige verkrachting in 1994 in Nijmegen dinsdag in de rechtbank in Arnhem tegen Angelo L. De 60-jarige man uit Heerlen zou haar meer dan dertig jaar geleden hebben verkracht. L. zegt zich de verkrachting niet te kunnen herinneren.

34 minuten geleden
Gevangene overleden in PI Dordrecht na brand in eenpersoonscel

DORDRECHT (ANP) - In de penitentiaire inrichting in Dordrecht is een gevangene overleden na een brand in een eenpersoonscel. Dat bevestigt de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) na berichtgeving van Rijnmond.

1 uur geleden
62 procent jongeren voelt dat mening niet meetelt bij gemeenten

DEN HAAG (ANP) - Van kinderen en jongeren tussen de 10 en 18 jaar heeft 62 procent het gevoel dat hun mening niet meetelt bij de gemeente, wijst een peiling van UNICEF Nederland onder meer dan duizend kinderen uit. Dit terwijl 72 procent van de kinderen graag hun mening zou willen inbrengen bij de gemeente.

6 uur geleden
Meer meldingen van vermoedelijke misstanden op werkvloer in 2025

DEN HAAG (ANP) - Meer mensen deden vorig jaar melding van vermoedens van misstanden op de werkvloer, meldt het Huis voor Klokkenluiders (HvK). Er werden bijna 700 aanvragen voor advies ingediend, het hoogste aantal sinds de oprichting van het adviespunt in 2016. In 2024 waren het er nog 467. Bijna alle klokkenluiders zeggen dat ze na melding benadeeld worden, hoewel dat wettelijk verboden is.

11 uur geleden
Tweede vlucht met gestrande Nederlanders geland op Schiphol

SCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol is maandagavond een tweede groep gestrande Nederlanders uit het Midden-Oosten aangekomen. De vlucht van TUI uit Hurghada (Egypte) landde even na 22.20 uur. De reizigers aan boord waren eerst met een vliegtuig van Defensie opgehaald uit Muscat, de hoofdstad van Oman.

12 uur geleden
Arts Rijnstate verwekte zeker 16 donorkinderen met eigen zaad

ARNHEM (ANP) - De gynaecoloog van het Rijnstate die in de jaren zeventig en tachtig zijn eigen sperma gebruikte als donorzaad heeft zeker zestien donorkinderen verwekt. Dat meldt het Arnhemse ziekenhuis maandag op basis van onafhankelijk onderzoek naar de manier waarop in het verleden met donorzaad is omgegaan. De bekentenis van de voormalige arts was daarvoor de aanleiding. De man, die werkte in de kliniek van het Elisabeth Gasthuis dat later samen met twee andere ziekenhuizen Rijnstate werd, heeft een erfelijke ziekte.

13 uur geleden
Claudia de Breij doet Oudejaarsconference 2026

HILVERSUM (ANP) - Claudia de Breij doet in 2026 opnieuw de Oudejaarsconference. Het wordt de vierde keer dat de cabaretière op oudejaarsavond op NPO 1 terugblikt op het voorbije jaar.

13 uur geleden