CPB: economie kan met 3,5 procent groeien in 2021
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse economie zal dit jaar naar verwachting met 5 procent krimpen door de coronacrisis, maar in 2021 kan weer een groei van 3,5 procent te zien zijn. Dat meldt het Centraal Planbureau (CPB) in zijn Macro Economische Verkenning (MEV). Het gaat hier om een basisraming die ervan uitgaat dat er geen grootschalige nieuwe contactbeperkingen nodig zijn, aldus het CPB.
Volgens het CPB zijn de economische cijfers iets beter dan de in augustus gepubliceerde voorlopige raming. Toen werd nog rekening gehouden met een krimp dit jaar van 5,1 procent en een groei met 3,2 procent volgend jaar. Dat komt volgens het bureau doordat de besluitvorming van het kabinet in de nieuwe ramingen is verwerkt, waaronder de verlenging van het steun- en herstelbeleid. Als er wel opnieuw grootschalige contactbeperkingen van kracht worden zal de economie in 2021 opnieuw krimpen, aldus de economen van het CPB.
Het begrotingstekort komt dit jaar naar verwachting uit op 7,6 procent van het bruto binnenlands product (bbp). In 2021 daalt het tekort dan waarschijnlijk naar 5,1 procent van het bbp. Daarnaast zal de staatsschuld dit jaar naar verwachting van het CPB stijgen naar bijna 60 procent van het Nederlandse bbp en naar 62 procent volgend jaar.
Vooruitzichten 2022-2025
Het CPB kwam ook met vooruitzichten voor de periode 2022-2025. Voor die jaren rekent het bureau in een basisraming op een gemiddelde jaarlijkse groei met 1,6 procent, met een staatsschuld van bijna 67 procent in 2025. Het CPB benadrukt dat voor de middellange termijn de onzekerheid over de economische ontwikkeling zeer groot is.
"Het steunpakket heeft de klap verzacht en heeft domino-effecten in de economie voorkomen, maar een toename van faillissementen en werkloosheid is onvermijdelijk wanneer bedrijven zich moeten aanpassen aan de veranderde vraag. De effectiviteit van het steunbeleid neemt dus wel geleidelijk af. Daarom is het verstandig dat het steunpakket voorzichtig wordt afgebouwd en meer gericht wordt op aanpassing en omscholing", schrijft CPB-directeur Pieter Hasekamp in een toelichting op de voorspellingen.
Het CPB verwacht verder dat pensioenfondsen de komende jaren moeten korten op de pensioenen. Dat geldt volgens het bureau met name bij de overheid en in de zorg.
Meer uit Binnenland
WEESP (ANP) - Het explosief dat woensdagmiddag bij graafwerkzaamheden op de Lange Muiderweg in Weesp werd gevonden, is een 500-ponder, een vliegtuigbom uit de Tweede Wereldoorlog. Dat meldt een woordvoerder van de Explosieven Opruimingsdienst Defensie (EOD). Het gebied eromheen is afgezet en wordt naar verwachting rond 17.15 uur weer vrijgegeven.
43 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Onder meer Tilburg University, Maastricht University (UM) en de Universiteit van Amsterdam (UvA) zijn geraakt door een cyberaanval op Instructure, het bedrijf achter onderwijssoftware Canvas. De universiteiten zeggen woensdag dat Instructure hen heeft laten weten dat hun Canvas-omgevingen zijn getroffen.
59 minuten geledenWEESP (ANP) - Bij graafwerkzaamheden op de Lange Muiderweg in Weesp is een explosief gevonden. Het gebied eromheen is afgezet, zegt een woordvoerder van de Veiligheidsregio Amsterdam-Amstelland. NS meldt dat het gaat om een bom uit de Tweede Wereldoorlog die onschadelijk moet worden gemaakt.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechter heeft woensdag besloten dat de overheid de overeenkomst met IT-dienstverlener Solvinity mag verlengen. Drie burgers waren naar de rechter gestapt om verlenging te voorkomen, omdat zij zich zorgen maken over de voorgenomen overname van het Nederlandse bedrijf Solvinity door een Amerikaans bedrijf.
1 uur geledenZWOLLE (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft woensdag bij de rechtbank in Zwolle vier jaar geëist tegen de 35-jarige Sana C., waarvan een jaar voorwaardelijk. De uit Woerden afkomstige vrouw heeft bekend dat zij als medewerkster van de rechtbank in Amsterdam gegevens uit de systemen voor geld heeft verkocht. Daarnaast zou ze een man voor bijna een ton hebben afgeperst, over een periode van twee jaar.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Arbeidsinspectie heeft woensdag vier mensen uit Den Haag aangehouden, omdat ze mogelijk hebben gesjoemeld met 8 miljoen euro aan coronasteun. Tijdens de coronacrisis konden werkgevers met wie het slecht ging geld krijgen van de overheid om salarissen door te betalen.
2 uur geledenMADRID (ANP) - De opvarenden van het cruiseschip waarop het hantavirus uitbrak, zullen na aankomst op het Spaanse eiland Tenerife worden overgebracht naar hun thuisland als zij geen symptomen hebben. Dat meldt de Spaanse minister van Volksgezondheid.
2 uur geleden