CPB: economie kan met 3,5 procent groeien in 2021
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse economie zal dit jaar naar verwachting met 5 procent krimpen door de coronacrisis, maar in 2021 kan weer een groei van 3,5 procent te zien zijn. Dat meldt het Centraal Planbureau (CPB) in zijn Macro Economische Verkenning (MEV). Het gaat hier om een basisraming die ervan uitgaat dat er geen grootschalige nieuwe contactbeperkingen nodig zijn, aldus het CPB.
Volgens het CPB zijn de economische cijfers iets beter dan de in augustus gepubliceerde voorlopige raming. Toen werd nog rekening gehouden met een krimp dit jaar van 5,1 procent en een groei met 3,2 procent volgend jaar. Dat komt volgens het bureau doordat de besluitvorming van het kabinet in de nieuwe ramingen is verwerkt, waaronder de verlenging van het steun- en herstelbeleid. Als er wel opnieuw grootschalige contactbeperkingen van kracht worden zal de economie in 2021 opnieuw krimpen, aldus de economen van het CPB.
Het begrotingstekort komt dit jaar naar verwachting uit op 7,6 procent van het bruto binnenlands product (bbp). In 2021 daalt het tekort dan waarschijnlijk naar 5,1 procent van het bbp. Daarnaast zal de staatsschuld dit jaar naar verwachting van het CPB stijgen naar bijna 60 procent van het Nederlandse bbp en naar 62 procent volgend jaar.
Vooruitzichten 2022-2025
Het CPB kwam ook met vooruitzichten voor de periode 2022-2025. Voor die jaren rekent het bureau in een basisraming op een gemiddelde jaarlijkse groei met 1,6 procent, met een staatsschuld van bijna 67 procent in 2025. Het CPB benadrukt dat voor de middellange termijn de onzekerheid over de economische ontwikkeling zeer groot is.
"Het steunpakket heeft de klap verzacht en heeft domino-effecten in de economie voorkomen, maar een toename van faillissementen en werkloosheid is onvermijdelijk wanneer bedrijven zich moeten aanpassen aan de veranderde vraag. De effectiviteit van het steunbeleid neemt dus wel geleidelijk af. Daarom is het verstandig dat het steunpakket voorzichtig wordt afgebouwd en meer gericht wordt op aanpassing en omscholing", schrijft CPB-directeur Pieter Hasekamp in een toelichting op de voorspellingen.
Het CPB verwacht verder dat pensioenfondsen de komende jaren moeten korten op de pensioenen. Dat geldt volgens het bureau met name bij de overheid en in de zorg.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De grote brand die sinds vrijdagmiddag woedt aan de Nieuwe Hemweg in Amsterdam, is onder controle. "De situatie is stabiel", meldt de veiligheidsregio. De brandweer is nog bezig met nablussen.
1 uur geledenNIEUWEGEIN (ANP) - Meerdere in opspraak geraakte kandidaten van Forum voor Democratie (FVD) komen in verschillende gemeenteraden. NRC en de Volkskrant onderzochten hoe FVD'ers actief waren bij extreemrechtse organisaties als de Geuzenbond en de nationaalsocialistische Nederlandse Volks-Unie (NVU). De landelijke partij bleef achter hen staan en door verschillende zetelwinsten voor de FVD komt een aantal onderzochte kandidaten in de raden.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - De gedetineerde die vrijdag in Utrecht met een vuurwapen op de vlucht sloeg, is uren later door de politie in de buurt van het Diakonessenhuis aangehouden. De politie laat weten dat bij de aanhouding waarschuwingsschoten zijn gelost. Niemand raakte gewond. Bij de man is een vuurwapen aangetroffen.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - De politie in Utrecht heeft meldingen binnengekregen van een schietincident in de omgeving van het Diakonessenhuis, waar eerder op de dag een gevangene met een vuurwapen is ontsnapt. Een woordvoerder van de politie weet niet of er daadwerkelijk is geschoten en of er een verband is met de voortvluchtige man.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft twee minderjarige verdachten aangehouden voor een explosie bij een portiekwoning in Rotterdam-Delfshaven begin deze maand. Het gaat om twee 15-jarige jongens uit Rozenburg en Spijkenisse. De politie heeft de aanhoudingen vrijdag bekendgemaakt.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Willemijn Aerdts (Digitale Economie en Soevereiniteit, D66) vindt het een risico dat de overheid afhankelijk is van buitenlandse berichtenapps als WhatsApp en Signal (beiden uit de Verenigde Staten). Daarom is ze op haar ministerie een kleinschalig experiment gestart met een Europees alternatief. Dat ziet ze als een tussenstap. Uiteindelijk wil ze dat de rijksoverheid gebruikmaakt van een berichtendienst die in eigen beheer is.
6 uur geledenARNHEM (ANP) - De provincie Gelderland wil rond 2035 een kleine, modulaire kernreactor openen. De provincie heeft eerder al laten uitzoeken wat de meest geschikte locaties in Gelderland zijn voor een zogeheten Small Modular Reactor (SMR). Na twee aanvullende onderzoeken dit voorjaar wil Gelderland eind dit jaar twee potentiƫle locaties aanwijzen.
6 uur geleden