CPB: D66 zorgt voor iets meer koopkracht, flink minder armoede
DEN HAAG (ANP) - De plannen van D66 zorgen voor een bescheiden extra toename van de koopkracht voor met name de lage- en middeninkomens. De partij wil af van veel toeslagen en kindregelingen en wil in plaats daarvan de lasten voor de meeste werkenden fors verlagen. Topinkomens en grote vermogens worden in het verkiezingsprogramma van de sociaal-liberalen wel zwaarder aangeslagen. Ook gaan bedrijven meer winstbelasting betalen.
Al met al leiden deze voorstellen tot een extra plusje op de koopkracht van gemiddeld 0,6 procent. Het effect op de armoede is groter. Waar met het huidige beleid ruim 6 procent van de Nederlanders in armoede leeft, daalt dit aandeel dankzij de plannen van D66 met onder meer het minimumloon en de uitkeringen met 2,7 procentpunt.
D66 wil de overheidsuitgaven de komende jaren flink opvoeren, met dik 15 miljard euro. Behalve aan sociale zekerheid gaat dat geld op aan onder meer onderwijs, defensie en bereikbaarheid. De lasten stijgen met meer dan 17 miljard euro, waarbij vooral bedrijven het gelag betalen. In tegenstelling tot bijvoorbeeld de linkse partijen verhoogt D66 het lage tarief in de vennootschapsbelasting, waardoor alle bedrijven meer gaan bijdragen en niet alleen die met de hoogste winsten. Ook vervuilende activiteiten worden meer belast.
De overheidsfinanciën gaan er ook bij D66 op vooruit vergeleken met het huidige beleid. Het begrotingstekort komt in 2028 uit op 2,9 procent, ook de staatsschuld als percentage van de omvang van de economie neemt af.
Meer uit Politiek
LELYSTAD (ANP) - De fractievoorzitter van de BBB in de provincie Flevoland, Anja Keuter, heeft haar zetel ingeleverd. Ze verlaat de provinciale politiek omdat ze van de rechter een taakstraf heeft gekregen voor illegale praktijken bij haar visserijbedrijf. "Ik wil voorkomen dat de fractie, zowel provinciaal als landelijk, wordt belast met de (negatieve) aandacht die deze uitspraak en een eventueel vervolgtraject met zich kunnen meebrengen", aldus Keuter in een schriftelijke reactie.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Wouter Koolmees vindt zijn taak als verkenner "een interessante puzzel" die "ingewikkeld" is, omdat verschillende partijen blokkades opwerpen. Daarmee doelt hij op de VVD, die een coalitie met GroenLinks-PvdA uitsluit, maar ook op de partijen die samenwerking met Forum voor Democratie of de PVV uitsluiten. Dinsdagavond brengt hij verslag uit aan Kamervoorzitter Martin Bosma. Daarover debatteert de Tweede Kamer donderdag.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Senaatsvoorzitter Mei Li Vos (GroenLinks-PvdA) is op gesprek geweest bij verkenner Wouter Koolmees en gaf toe dat het vooral om een formaliteit ging. "Kan, maar formaliteiten zijn ook goed", antwoordde ze toen een journalist dit vermoeden uitsprak. "Het is ook niet mijn rol om een voorkeur te geven, dat is echt aan de partijen in de Tweede Kamer", zei ze voor het gesprek. De politica heeft alleen de positie van de Eerste Kamer toegelicht.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet heeft 2,5 miljard euro klaargezet voor wegen, fietspaden en tramlijnen van en naar nieuwe woonwijken. Het geld was al afgesproken in het regeerakkoord door de toenmalige coalitiepartijen PVV, VVD, NSC en BBB en wordt nu door de drie betrokken bewindslieden verdeeld.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dilan Yeşilgöz ziet een formatie met in eerste instantie alleen D66, CDA en VVD als een mogelijke optie. "Dat zou kunnen", liet de VVD-leider desgevraagd weten na afloop van een gesprek met verkenner Wouter Koolmees. Al voegde ze eraan toe dat een formatie van vier of vijf partijen haar voorkeur heeft.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De grenscontroles die de Koninklijke Marechaussee (KMar) uitvoert om migranten zonder geldige papieren tegen te houden, worden met een half jaar verlengd, schrijft asielminister David van Weel (VVD) in een Kamerbrief. Volgens de demissionaire bewindsman is dat nodig "gezien de voortdurende dreiging voor de openbare orde", zonder toe te lichten wat die dreiging precies inhoudt.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Klaas Verschuure, die in het verleden wethouder was in Utrecht, is maandag voorgedragen om wethouder in Den Haag te worden. De Haagse afdeling van D66 wil dat hij de plek overneemt van Robert van Asten, die lid van de Tweede Kamer wordt.
20 uur geleden