
CPB: afbouw hypotheekrenteaftrek 'doet iets voor woningmarkt'
DEN HAAG (ANP) - Verdere afbouw van de hypotheekrenteaftrek, een maatregel die in meerdere verkiezingsprogramma's terugkomt, "doet iets voor de woningmarkt", zegt CPB-directeur Pieter Hasekamp. Het zal de prijsstijgingen van koopwoningen op zijn minst afremmen, is de verwachting. Het effect op de koopkracht van huizenbezitters hangt af van de invulling, die per partij sterk verschilt.
Volt stelt de hardste ingreep voor. De pro-Europese partij wil de hypotheekrenteaftrek al binnen de komende kabinetsperiode naar nul afbouwen en daarnaast de eigen woning als vermogen gaan belasten. Het is onderdeel van een ingrijpende verbouwing van het belasting- en toeslagenstelsel, die uiteindelijk wel voor alle groepen tot een koopkrachtstijging leidt.
GroenLinks-PvdA en D66 nemen voor de afbouw twaalf jaar de tijd. Zij volgen daarmee grofweg het tempo waarmee het kabinet-Rutte III dit fiscale voordeel voor huizenbezitters verminderde. De ChristenUnie wil de pijn voor huizenbezitters over vijftien jaar uitsmeren, het CDA over dertig jaar.
Pijn verzachten
Het CPB stelt vast dat de woonlasten voor huizenbezitters hierdoor stijgen, terwijl niet altijd duidelijk is of en zo ja, hoe zij daarvoor worden gecompenseerd. Veel partijen noemen een algemene verlaging van de loonbelasting als middel om de pijn te verzachten, maar zij moeten dat voordeel dan wel delen met werkenden die geen eigen woning hebben.
De overige partijen die hun plannen lieten doorrekenen, kiezen ervoor de hypotheekrenteaftrek in stand te houden. Onder de partijen die de doorrekening aan zich voorbij lieten gaan, zijn er nog drie die voor een beperkte afbouw pleiten. SP, Partij voor de Dieren en DENK willen de aftrek voorlopig blijven toestaan, maar niet meer voor heel dure woningen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Leg de NAVO-rekening niet bij gezinnen, zei Dilan Yeşilgöz (VVD) in het NOS-radiodebat tegen CDA-leider Henri Bontenbal. Yeşilgöz bekritiseerde Bontenbal om de keuzes die zijn partij maakt om hogere uitgaven voor defensie te betalen, zoals een spitsheffing en een lichte verhoging van de btw.
57 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Frans Timmermans, leider van GroenLinks-PvdA, ziet in het NOS-Radiodebat veel gelijkenissen in het beoogde asielbeleid van zijn partij en de ChristenUnie. Tijdens een opvallend mild asieldebat benadrukte hij voornamelijk de overeenkomsten tussen zijn standpunten en die van Mirjam Bikker (ChristenUnie).
59 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA wil net als andere partijen de uitgaven aan defensie opvoeren tot minimaal 3,5 procent van de omvang van de economie in 2035, verzekert partijleider Frans Timmermans. Hij kreeg tijdens het eerste grote lijsttrekkersdebat op Radio 1 kritiek omdat zijn partij slechts tot 2030 financiering heeft bedacht voor de hogere NAVO-norm. Waar de rest van moet worden betaald "is aan het kabinet-Timmermans II", zei hij.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De wens van Forum voor Democratie om tien nieuwe kerncentrales te bouwen, is volgens SP-leider Jimmy Dijk een "ontzettend domme, dure en ook onmogelijke opgave". Volgens Dijk zou dat 200 miljard euro kosten, genoeg geld om tien keer alle huizen in Nederland te isoleren, zei hij vrijdag in het debat op Radio 1 tussen lijsttrekkers.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - BBB doet volgens D66-leider Rob Jetten te weinig om voor meer nieuwbouwwoningen te zorgen. In een NOS-verkiezingsdebat op NPO Radio 1 vrijdag bekritiseerde Jetten de plattelandspartij. "'BBB levert' is de slogan, maar ze leveren eigenlijk niets. Dit jaar is er een diepterecord in het opleveren van nieuwe woningen."
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij slechts vier van de partijen die hun verkiezingsplannen hebben laten doorrekenen, blijven de doelen uit de Klimaatwet in zicht, zegt directeur Marko Hekkert van het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL). GroenLinks-PvdA, D66, ChristenUnie en Volt doen het op dat vlak beduidend beter dan de rest.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PVV-leider Geert Wilders doet voorlopig nog niet mee aan het NOS-Radiodebat. Hij zou daar vanaf 14.00 uur aanwezig zijn, maar de Belgische zender VTM meldde op basis van bronnen dat hij net als de Belgische premier Bart De Wever doelwit zou zijn van een Antwerpse terreurcel.
2 uur geleden