
Coupleider Mali beëdigd als interim-president
BAMAKO (ANP/AFP/RTR) - De Malinese kolonel Assimi Goita, die in negen maanden twee staatsgrepen leidde, is maandag ingezworen als interim-president van het Afrikaanse land. Goita is de leider van de junta die het land regeert sinds de militaire staatsgreep van augustus. De burgerpresident en -premier die daarna werden aangesteld werden vorige maand afgezet omdat ze nieuwe ministers hadden benoemd zonder met Goita te overleggen.
Zijn inhuldigingsceremonie in de hoofdstad Bamako volgde op een recente uitspraak van het constitutionele hof van Mali dat Goita interim-president wordt. Hij zei eerder dat de voor volgend jaar geplande verkiezingen gewoon doorgaan. Maandag bezwoer hij - in vol militair ornaat - dat hij de democratie een warm hart toedraagt.
Het interim-staatshoofd stelde kort na zijn beëdiging de politieke veteraan Choguel Maïga (63) aan als premier. Hij speelde een belangrijke rol bij het afzetten van de vorige president Ibrahim Keita in augustus en krijgt de taak een regering te vormen die rust kan brengen.
De acties van Goita kregen internationaal veel kritiek. De Afrikaanse Unie heeft het lidmaatschap van Mali geschorst, evenals de Economische Gemeenschap van West-Afrikaanse Staten (ECOWAS). Frankrijk, dat duizenden militairen heeft gestationeerd in Mali, heeft de gezamenlijke militaire operaties met de voormalige kolonie tijdelijk stopgezet.
Meer uit Buitenland
ATHENE (ANP/RTR) - Reddingswerkers hebben zeven opvarenden gered van een vrachtschip dat na een aanval zonk op de Rode Zee. Zij brachten meer dan 24 uur in het water door, zeggen bronnen bij veiligheidsbedrijven die zijn betrokken bij een reddingsoperatie. Vier mensen zouden zijn omgekomen en veertien personen worden nog vermist.
33 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De NAVO blijft voorlopig leunen op haar 'traditionele' luchtmacht en ruilt niet al haar gevechtsvliegtuigen in voor drones, denkt de baas van de Duitse luchtmacht. Zeker sinds de oorlog in Oekraïne voorspellen sommige experts een spoedig einde voor het bemande gevechtsvliegtuig.
36 minuten geledenHAMBURG (ANP/AFP) - De verdachte van een aanval vorige week in een hogesnelheidstrein in Duitsland is naar een psychiatrische kliniek gebracht. De 20-jarige Syriër wordt ervan beschuldigd passagiers te hebben aangevallen met een bijl en hamer. Er vielen vier gewonden.
43 minuten geledenKYIV (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Oekraïne heeft twee Chinese burgers opgepakt op verdenking van spionage. Ze probeerden volgens de autoriteiten informatie te bemachtigen over kruisraketten van het type Neptune.
1 uur geledenVILNIUS (ANP/RTR) - Litouwen en Finland willen tegen mensen gerichte landmijnen gaan maken om zich tegen Rusland te beschermen. De productie kan beginnen zodra de beide NAVO-landen de opzegging van het verdrag hebben afgerond dat de mijnen verbiedt, zeggen bestuurders en andere betrokkenen.
1 uur geledenROME (ANP) - Paus Leo heeft het Vaticaan opnieuw aangeboden als locatie voor onderhandelingen tussen Rusland en Oekraïne. Dat deed hij tijdens een ontmoeting met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky.
1 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - Volgens Kyiv zijn woensdag acht burgers gedood door Russische droneaanvallen en luchtbombardementen. De slachtoffers vielen in de regio Donetsk, in het oosten van het land.
2 uur geleden