Coupleider Mali beëdigd als interim-president
BAMAKO (ANP/AFP/RTR) - De Malinese kolonel Assimi Goita, die in negen maanden twee staatsgrepen leidde, is maandag ingezworen als interim-president van het Afrikaanse land. Goita is de leider van de junta die het land regeert sinds de militaire staatsgreep van augustus. De burgerpresident en -premier die daarna werden aangesteld werden vorige maand afgezet omdat ze nieuwe ministers hadden benoemd zonder met Goita te overleggen.
Zijn inhuldigingsceremonie in de hoofdstad Bamako volgde op een recente uitspraak van het constitutionele hof van Mali dat Goita interim-president wordt. Hij zei eerder dat de voor volgend jaar geplande verkiezingen gewoon doorgaan. Maandag bezwoer hij - in vol militair ornaat - dat hij de democratie een warm hart toedraagt.
Het interim-staatshoofd stelde kort na zijn beëdiging de politieke veteraan Choguel Maïga (63) aan als premier. Hij speelde een belangrijke rol bij het afzetten van de vorige president Ibrahim Keita in augustus en krijgt de taak een regering te vormen die rust kan brengen.
De acties van Goita kregen internationaal veel kritiek. De Afrikaanse Unie heeft het lidmaatschap van Mali geschorst, evenals de Economische Gemeenschap van West-Afrikaanse Staten (ECOWAS). Frankrijk, dat duizenden militairen heeft gestationeerd in Mali, heeft de gezamenlijke militaire operaties met de voormalige kolonie tijdelijk stopgezet.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De winnende combinatie van het loterijspel EuroMillions is dinsdag geraden door een speler in België. De winnaar ontvangt een kleine 175 miljoen euro - 174.984.088 euro om precies te zijn. Dat staat op de website van de Belgische Nationale Loterij. Het is volgens die website het hoogste bedrag dat in België ooit werd gewonnen met EuroMillions.
40 minuten geledenTEHERAN (ANP) - Volgens de Iraanse staatsomroep IRIB zijn de Amerikaanse aanvallen langs de Iraanse zuidkust, nabij de Straat van Hormuz, opgehouden. "De situatie is nu naar verluidt rustig", aldus IRIB op Telegram.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft met een nipte meerderheid een wetsvoorstel goedgekeurd dat de financiering van het immigratiebeleid van president Donald Trump regelt. De 70 miljard dollar (ruim 60 miljard euro) gaat onder meer naar migratiedienst ICE en de Border Patrol. Hier was de afgelopen maanden veel kritiek op vanwege het hardhandige optreden van de diensten, onder meer in de staat Minnesota.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het centrale commando van het Amerikaanse leger (CENTCOM) meldt dat zijn strijdkrachten begonnen zijn met aanvallen "uit zelfverdediging" op Iran, als reactie op het neerhalen van een Apache-helikopter van het Amerikaanse leger.
1 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/RTR) - Komende donderdag, de dag van de opening van het WK voetbal, moeten alle ambtenaren in Mexico-Stad thuiswerken en blijven alle scholen dicht. Dat heeft president Claudia Sheinbaum besloten uit angst voor verkeerschaos in de Mexicaanse hoofdstad.
10 uur geledenTALLINN (ANP/RTR) - Oekraïne en Letland hebben een dronedeal getekend tijdens een top in Tallinn. Op X deelt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky beelden van het tekenmoment in de Estse hoofdstad.
10 uur geledenPARIJS (ANP) - Een groep westerse landen zegt maatregelen te nemen tegen extremistische kolonisten op de bezette Westelijke Jordaanoever. Frankrijk, Canada, Australië, Noorwegen, Nieuw-Zeeland en het Verenigd Koninkrijk hebben sancties ingesteld tegen mensen en organisaties die bijdragen aan het geweld tegen Palestijnen.
12 uur geleden