Coupleider Guinee beëdigd als interim-president
CONAKRY (ANP) - De leider van de militaire coup die een maand geleden plaatsvond in Guinee is vrijdag beëdigd als interim-president van het West-Afrikaanse land. Luitenant-kolonel Mamady Doumbouya, die de omverwerping van president Alpha Condé afgelopen maand leidde, stelde dat hij waarnemend staatshoofd blijft totdat er verkiezingen kunnen plaatsvinden.
Over hoe lang die overgangsperiode gaat duren en wanneer de inwoners van Guinee dan naar de stembus kunnen, deed Doumbouya geen uitspraken. Wel stelde de 41-jarige militair dat een premier en overgangsregering binnenkort benoemd zullen worden en dat het zijn doel is "de staat opnieuw te stichten" door middel van een nieuwe grondwet en "vrije en transparante" verkiezingen. Ook zei Doumbouya corruptie aan te willen pakken en dat zowel hij als andere leden van de militaire junta zich niet verkiesbaar zullen stellen.
De staatsgreep van september is het gevolg van wanbestuur door de regering, stellen de militairen. De vastgezette president Condé werd in 2010 de eerst democratisch verkozen president van Guinee. Zijn besluit om de grondwet te herzien zodat hij op kon gaan voor een derde termijn zorgde echter voor grote protesten in het straatarme land, waarbij tientallen doden vielen.
De coup is internationaal scherp veroordeeld, onder meer door de Verenigde Staten en de Verenigde Naties. De Economische Gemeenschap van West-Afrikaanse Staten (ECOWAS) eist dat Condé wordt vrijgelaten en dat er binnen zes maanden verkiezingen worden gehouden in Guinee, dat 's werelds grootste voorraden bauxiet bezit, de grondstof voor aluminium.
Meer uit Buitenland
LAS VEGAS (ANP/RTR) - Duane Davis, het oud-bendelid dat terechtstaat voor de moord op de beroemde Amerikaanse rapper Tupac Shakur in 1996, krijgt in totaal veertig jaar cel opgelegd. Dat heeft de rechter in Las Vegas bepaald. In augustus werd de nu 63-jarige Davis al schuldig bevonden aan moord met voorbedachte rade.
2 minuten geledenWARSCHAU (ANP/AFP) - De Poolse autoriteiten hebben zelfgemaakte explosieven gevonden in de woning van een 66-jarige man. Hij wordt verdacht van het beramen van een aanslag op de Poolse premier Donald Tusk en defensieminister Władysław Kosiniak-Kamysz.
5 minuten geledenROME (ANP/AFP) - De longoperatie van paus Leo XIV is succesvol verlopen, laat het Vaticaan weten. Hij werd dinsdagmiddag geopereerd aan een knobbeltje in zijn long.
35 minuten geledenITHACA (ANP/AFP) - De Cornell-universiteit in de Amerikaanse staat New York heeft evenementen van studentenkorpsen voor dit academisch jaar opgeschort. Dit na forse kritiek op de universiteit vanwege uitblijvend handelen na een vermeende groepsverkrachting binnen een van de studentenkorpsen in 2024. De belangrijkste aanklager in de staat nam begin oktober het onderzoek naar dat voorval over, om te wegen of dat wel goed was afgehandeld.
1 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De Ierse minister Thomas Byrne (Europese Zaken) ontkent dat een paar landen een heel nieuw voorstel voor een nieuwe EU-meerjarenbegroting willen. De ministers van een aantal landen, waaronder buitenlandminister Tom Berendsen, hebben dat dinsdag tegen de pers gezegd. Die geluiden heeft Byrne in de vergaderzaal niet gehoord, zei de Ier na afloop van de vergadering.
2 uur geledenCEUTA (ANP) - De Spaanse koning Felipe en koningin Letizia vinden dat ze met hun bezoek aan de Spaanse exclave Ceuta een schuld inlossen. Het koningspaar noemt het bezoek "iets waar al lange tijd naar werd uitgekeken en dat hard nodig" is. Dat schreef het koningspaar in het gastenboek van het gemeentehuis in Ceuta, meldt de Spaanse omroep RTVE.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - In Parijs zijn de aanhoudende onderwijsprotesten dinsdag uitgelopen op opstootjes met de ordediensten. Dat melden Franse media. Volgens een van de deelnemende vakbonden zijn in Frankrijk dinsdag circa 480.000 mensen op de been. De autoriteiten schatten dat aantal op circa 160.000, van wie circa 41.000 in Parijs.
2 uur geleden