Coupleider Guinee beëdigd als interim-president
CONAKRY (ANP) - De leider van de militaire coup die een maand geleden plaatsvond in Guinee is vrijdag beëdigd als interim-president van het West-Afrikaanse land. Luitenant-kolonel Mamady Doumbouya, die de omverwerping van president Alpha Condé afgelopen maand leidde, stelde dat hij waarnemend staatshoofd blijft totdat er verkiezingen kunnen plaatsvinden.
Over hoe lang die overgangsperiode gaat duren en wanneer de inwoners van Guinee dan naar de stembus kunnen, deed Doumbouya geen uitspraken. Wel stelde de 41-jarige militair dat een premier en overgangsregering binnenkort benoemd zullen worden en dat het zijn doel is "de staat opnieuw te stichten" door middel van een nieuwe grondwet en "vrije en transparante" verkiezingen. Ook zei Doumbouya corruptie aan te willen pakken en dat zowel hij als andere leden van de militaire junta zich niet verkiesbaar zullen stellen.
De staatsgreep van september is het gevolg van wanbestuur door de regering, stellen de militairen. De vastgezette president Condé werd in 2010 de eerst democratisch verkozen president van Guinee. Zijn besluit om de grondwet te herzien zodat hij op kon gaan voor een derde termijn zorgde echter voor grote protesten in het straatarme land, waarbij tientallen doden vielen.
De coup is internationaal scherp veroordeeld, onder meer door de Verenigde Staten en de Verenigde Naties. De Economische Gemeenschap van West-Afrikaanse Staten (ECOWAS) eist dat Condé wordt vrijgelaten en dat er binnen zes maanden verkiezingen worden gehouden in Guinee, dat 's werelds grootste voorraden bauxiet bezit, de grondstof voor aluminium.
Meer uit Buitenland
MINNEAPOLIS (ANP/RTR) - De familie van de door de Amerikaanse immigratiedienst ICE doodgeschoten Renée Good spant een rechtszaak aan tegen de regering-Trump. De 37-jarige Good werd in januari in Minneapolis neergeschoten, wat bijdroeg aan de grote protesten tegen ICE. De dood van Good kwam in de VS symbool te staan voor de harde aanpak van de immigratiedienst, aangestuurd door het migratiebeleid van president Donald Trump.
1 uur geledenGENÈVE (ANP) - De mensenrechtenchef van de Verenigde Naties, Volker Türk, ziet de mislukte executie van Christa Pike als een teken van de wreedheid van de doodstraf. Hij roept op de doodstraf af te schaffen. Ook zouden de autoriteiten in Tennessee volgens hem niet moeten proberen Pike alsnog te executeren.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De piloot die woensdag zijn collega-piloot aanviel tijdens een vlucht van Dubai naar Tel Aviv is een Omaans staatsburger. Dat zegt de Israëlische premier Benjamin Netanyahu tegen het Amerikaanse Fox News.
1 uur geledenHELSINKI (ANP/AFP) - De Finse politie is een vooronderzoek gestart naar een reeks vermoedelijke inbraken bij parlementariërs. Premier Petteri Orpo zegt niet uit te sluiten dat een buitenlandse mogendheid achter deze incidenten zit.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse regering van premier Sébastien Lecornu hoopt 43 miljard euro te kunnen besparen om het begrotingstekort te beperken tot een waarde van 5 procent van het bruto binnenlands product (bbp) in 2027.
2 uur geledenPARIJS (ANP/DPA) - De Franse premier Sébastien Lecornu houdt donderdag een crisisberaad met zijn ministers over de escalerende onderwijsprotesten in Frankrijk.
3 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Een Frans marineschip heeft vorige week ongeveer tien schepen door de Bab al-Mandeb begeleid, aldus een legerwoordvoerder. De Jemenitische Houthi's kregen vorige maand het volledige kustgebied aan de belangrijke zeestraat onder controle.
3 uur geleden