Coupleider Guinee beëdigd als interim-president
CONAKRY (ANP) - De leider van de militaire coup die een maand geleden plaatsvond in Guinee is vrijdag beëdigd als interim-president van het West-Afrikaanse land. Luitenant-kolonel Mamady Doumbouya, die de omverwerping van president Alpha Condé afgelopen maand leidde, stelde dat hij waarnemend staatshoofd blijft totdat er verkiezingen kunnen plaatsvinden.
Over hoe lang die overgangsperiode gaat duren en wanneer de inwoners van Guinee dan naar de stembus kunnen, deed Doumbouya geen uitspraken. Wel stelde de 41-jarige militair dat een premier en overgangsregering binnenkort benoemd zullen worden en dat het zijn doel is "de staat opnieuw te stichten" door middel van een nieuwe grondwet en "vrije en transparante" verkiezingen. Ook zei Doumbouya corruptie aan te willen pakken en dat zowel hij als andere leden van de militaire junta zich niet verkiesbaar zullen stellen.
De staatsgreep van september is het gevolg van wanbestuur door de regering, stellen de militairen. De vastgezette president Condé werd in 2010 de eerst democratisch verkozen president van Guinee. Zijn besluit om de grondwet te herzien zodat hij op kon gaan voor een derde termijn zorgde echter voor grote protesten in het straatarme land, waarbij tientallen doden vielen.
De coup is internationaal scherp veroordeeld, onder meer door de Verenigde Staten en de Verenigde Naties. De Economische Gemeenschap van West-Afrikaanse Staten (ECOWAS) eist dat Condé wordt vrijgelaten en dat er binnen zes maanden verkiezingen worden gehouden in Guinee, dat 's werelds grootste voorraden bauxiet bezit, de grondstof voor aluminium.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft luchtvaartmaatschappijen en passagiers gewaarschuwd dat het Russische luchtruim "totaal onveilig" is zolang de oorlog voortduurt. Volgens hem is dat geen dreigement, maar een vaststelling.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Het Iraanse leger zegt begonnen te zijn met een "beslissende operatie" tegen doelen van de Verenigde Staten in de regio. Daarmee reageert Iran op nieuwe Amerikaanse aanvallen op Iraanse doelen rond de Straat van Hormuz.
3 uur geledenMOSKOU (ANP) - De Amerikaanse, Russische en Chinese presidenten zullen elkaar mogelijk later dit jaar ontmoeten. Donald Trump, Vladimir Poetin en Xi Jinping worden volgens het Kremlin allemaal verwacht op een economische top in november en zouden elkaar daar spreken. Het Witte Huis heeft nog niet gereageerd op het idee.
4 uur geledenNICOSIA (ANP) - Zoekteams zijn het voor de kust van Cyprus gezonken hogesnelheidsveer op het spoor. Dat meldt Cyprus Mail op gezag van de president van de zelfverklaarde Republiek Noord-Cyprus, Tufan Erhurman.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zijn begonnen met nieuwe aanvallen op Iran, melden de Amerikaanse strijdkrachten op X. Volgens het leger worden doelen van de Iraanse Revolutionaire Garde bestookt. Dit als reactie op eerdere Iraanse aanvallen op schepen in de Straat van Hormuz en op landen waar Amerikaanse militairen gestationeerd zijn.
5 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/DPA) - Het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken blijft volhouden niets te maken te hebben met de drones met explosieven die vorige maand gevonden werden op en rond het vliegveld van Leipzig. De Duitse regering houdt het Kremlin verantwoordelijk voor die aanval, maar Rusland doet die beschuldiging af als een "anti-Russisch" verzinsel, meldt het Russische persbureau Interfax.
5 uur geledenBERLIJN (ANP) - EU-Commissievoorzitter Ursula von der Leyen zegt contact te hebben gehad met de Duitse bondskanselier Friedrich Merz over het drone-incident op de luchthaven van Leipzig begin augustus. Duitsland wees daarvoor dinsdag de beschuldigende vinger naar Rusland en kwam met een reeks maatregelen tegen het Kremlin. Zo zal onder meer het consulaat in Bonn worden gesloten. In haar bericht spreekt ze van "sterke maatregelen" in reactie op "escalerende en serieuze daden".
6 uur geleden