Coupleider en vicepresident Mali zet president en premier af
BAMAKO (ANP/AFP/RTR) - Vicepresident en leider van de staatsgreep in augustus Assimi Goita zegt dat hij de president en premier van Mali heeft afgezet, omdat ze nieuwe ministers hadden aangesteld zonder dat met hem te overleggen. Legerkolonel Goita zegt dat de geplande verkiezingen in 2022 nog gewoon doorgaan.
President Bah Ndaw en minister-president Moctar Ouane moesten het land na de militaire coup van vorig jaar in anderhalf jaar klaarmaken voor nieuwe verkiezingen, waarna er weer een burgerregering aan de macht zou kunnen komen. Ook moesten ze zorgen voor een nieuwe grondwet.
Ndaw en Ouane zijn afgelopen nacht gevangen genomen en naar een militaire basis gebracht. De Europese Unie en de Verenigde Naties hebben de nieuwe staatsgreep ook al veroordeeld.
Mali wordt al jaren geteisterd door jihadistische opstandelingen die aanvallen plegen op dorpen en legerbases. In augustus pleegde het leger een staatsgreep in een poging de stabiliteit in het land te herstellen. In 2022 moet een gekozen regering de macht weer overnemen.
Meer uit Buitenland
AMSTERDAM (ANP) - Chipmachineproducent ASML steeg woensdag fors op de beurs in Amsterdam na de bekendmaking van sterke kwartaalcijfers en gunstige vooruitzichten, die de verwachtingen overtroffen. Het orderboek bereikte in het vierde kwartaal een recordhoogte, vooral dankzij een aanhoudende groei in de vraag naar geavanceerde chipmachines. Deze zijn nodig omdat steeds krachtigere chips essentieel zijn voor AI-toepassingen en datacenters.
44 minuten geledenSEOUL (ANP/AFP) - De voormalige presidentsvrouw van Zuid-Korea Kim Keon-hee is veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf. Ze heeft volgens de rechter dure cadeaus aangenomen van de omstreden Verenigingskerk en is schuldig bevonden aan corruptie. Van andere misdrijven is ze vrijgesproken. Nu zit zowel Kim als haar echtgenoot Yoon Suk-yeol vast.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De botsing tussen een vliegtuig en een helikopter in de buurt van Washington in januari vorig jaar was het gevolg van een systeemfout en was 100 procent te voorkomen. Dat zei Jennifer Homendy, voorzitter van de Amerikaanse onderzoeksraad voor vervoersveiligheid NTSB, bij een hoorzitting over het ongeluk tegen journalisten, aldus The Washington Post.
3 uur geledenGENÈVE (ANP) - De humanitaire crisis in de Centraal-Afrikaanse Republiek is de meest onderbelichte ramp van 2025, meldt hulporganisatie CARE na onderzoek. In het Afrikaanse land is een op de vijf mensen ontheemd, maar daar wordt in de media nauwelijks over geschreven. "Als crises onzichtbaar blijven, blijft hulp uit", zegt Jojanneke Spoor, hoofd humanitaire hulp bij CARE Nederland.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Twee agenten hebben in Amerikaanse stad Minneapolis geschoten op verpleegkundige Alex Pretti, die daarbij om het leven kwam. Dat staat in een rapport van de Amerikaanse regering dat in handen is van onder anderen CBS News.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De federale diensten die in Minneapolis jacht maken op ongedocumenteerde immigranten hebben mogelijk "het protocol gebroken" voordat ze een verpleegkundige doodschoten tijdens protesten. Dat zegt Stephen Miller, topadviseur van de Amerikaanse president Donald Trump. Eerder noemde hij de verpleegkundige, Alex Pretti, een "moordenaar".
4 uur geledenTEL AVIV (ANP/DPA/AFP) - De wederopbouw van de Gazastrook zal pas plaatsvinden als het gebied is gedemilitariseerd en Hamas-tunnels zijn vernietigd. Dat verklaarde de Israëlische premier Benjamin Netanyahu, die op een persconferentie ook duidelijk maakte geen Palestijnse staat te zullen toestaan in het kustgebied. Israël houdt volgens de rechtse leider op veiligheidsgebied de controle over Gaza.
11 uur geleden