Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Coupleider en vicepresident Mali zet president en premier af

Coupleider en vicepresident Mali zet president en premier af

BAMAKO (ANP/AFP/RTR) - Vicepresident en leider van de staatsgreep in augustus Assimi Goita zegt dat hij de president en premier van Mali heeft afgezet, omdat ze nieuwe ministers hadden aangesteld zonder dat met hem te overleggen. Legerkolonel Goita zegt dat de geplande verkiezingen in 2022 nog gewoon doorgaan.

President Bah Ndaw en minister-president Moctar Ouane moesten het land na de militaire coup van vorig jaar in anderhalf jaar klaarmaken voor nieuwe verkiezingen, waarna er weer een burgerregering aan de macht zou kunnen komen. Ook moesten ze zorgen voor een nieuwe grondwet.

Ndaw en Ouane zijn afgelopen nacht gevangen genomen en naar een militaire basis gebracht. De Europese Unie en de Verenigde Naties hebben de nieuwe staatsgreep ook al veroordeeld.

Mali wordt al jaren geteisterd door jihadistische opstandelingen die aanvallen plegen op dorpen en legerbases. In augustus pleegde het leger een staatsgreep in een poging de stabiliteit in het land te herstellen. In 2022 moet een gekozen regering de macht weer overnemen.

Meer uit Buitenland

Internet verstoord in Tigray terwijl conflict voortduurt

MEKELLE (ANP/RTR/AFP) - Internet- en telefoonnetwerken in de Ethiopische regio Tigray zijn sinds donderdagavond verstoord. Deze week zijn er gevechten uitgebroken tussen de federale krijgsmacht en het Volksbevrijdingsfront van Tigray (TPLF). Het gaat om de ernstigste escalatie van geweld sinds een vredesakkoord in 2022.

24 minuten geleden
Schrijver maakt geen kans meer op Franse prijs na AI-claims

PARIJS (ANP/AFP) - De Canadees-Haïtiaanse schrijver Thélyson Orélien maakt geen kans meer op de belangrijkste Franse literaire prijs na claims dat zijn genomineerde boek tot stand is gekomen met behulp van AI. De roman C'était ça ou mourir stond op de longlist voor de prijs.

26 minuten geleden
Paus Leo waarschuwt opnieuw voor gevolgen van AI

PARIJS (ANP/RTR) - Paus Leo XIV roept de wereld op om zich opnieuw te beraden over de ontwikkeling van AI. De eerste Amerikaanse paus maakt zich grote zorgen over de gevolgen van de technologie, maakte hij duidelijk tijdens zijn vierdaagse bezoek aan Frankrijk. Hij waarschuwde voor het verliezen van de menselijkheid aan een "paradijs van machines".

1 uur geleden
Luchthaven Milaan officieel vernoemd naar oud-premier Berlusconi

MILAAN (ANP) - De grootste luchthaven van Milaan draagt vanaf vrijdag de naam van de Italiaanse oud-premier en miljardair Silvio Berlusconi. De naamswijziging werd al twee jaar geleden aangekondigd, maar nu is het vliegveld officieel omgedoopt tot 'Aeroporto Milano-Malpensa Silvio Berlusconi', meldt persbureau ANSA.

1 uur geleden
Britse minister waarschuwt Iran om aanslagen op Brits grondgebied

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse minister van Buitenlandse Zaken Ed Miliband heeft zijn Iraanse ambtgenoot gewaarschuwd in de marge van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York. Hij heeft Abbas Araghchi laten weten dat het VK "geen intimidatie, bedreigingen of vijandige activiteiten op Brits grondgebied" zal tolereren van aan Iran gelieerde groepen, staat in een Britse verklaring.

2 uur geleden
Vlaamse grensgemeenten bij Frankrijk zijn tegen tolvignet

BRUSSEL (ANP/BELGA) - Burgemeesters van zuidwestelijke Vlaamse gemeentes die grenzen aan Frankrijk hebben protest aangetekend tegen het tolvignet dat België in 2027 wil invoeren. De achttien burgemeesters van de Westhoek willen dat rekening wordt gehouden met de impact van het vignet voor de grensregio.

2 uur geleden
Zelensky: definitief toestemming Trump voor huisgemaakte Patriots

KYIV (ANP/AFP) - Oekraïne heeft "definitieve" toestemming gekregen van de Amerikaanse president Donald Trump om in eigen land Patriot-luchtverdedigingsraketten te gaan maken, zegt president Volodymyr Zelensky. Trump wisselt tot dusver enthousiasme en bedenkingen af.

3 uur geleden