Coronavirus zet wereldhandel nog verder onder druk
PARIJS (ANP) - De uitbraak van het coronavirus leidt tot flinke verstoringen in de aanvoer van handelswaar vanuit met name Azië. Daardoor zal de afname van de wereldhandel in goederen de komende maanden waarschijnlijk doorzetten. Dat meldt de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) in een rapport.
Door handelsspanningen, met name tussen de Verenigde Staten en China, staat de wereldhandel al langer onder druk. In het vierde kwartaal van 2019 bereikte de waarde van de grensoverschrijdende handel van de twintig belangrijkste economieën (de G20), uitgedrukt in Amerikaanse dollars, het laagste peil in twee jaar.
De Chinese export nam in het vierde kwartaal nog wel licht toe (plus 0,4 procent). Het slepende handelsconflict tussen Japan en Zuid-Korea zorgde ervoor dat in die twee landen juist sprake was van een flinke afname. Ook de Amerikaanse goederenuitvoer nam licht af (min 0,6 procent), Europese landen als Frankrijk, Italië en Duitsland lieten juist kleine plusjes zien.
Ook de Britse export lijkt op papier te zijn gestegen, maar dat komt doordat het pond sterling in het vierde kwartaal flink in waarde steeg ten opzichte van de dollar. Daarvoor gecorrigeerd was juist sprake van een afname.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Alphabet behoorde dinsdag opnieuw tot de winnaars op de beurzen in New York. Het moederbedrijf van Google profiteerde van een bericht dat Facebook-eigenaar Meta Platforms AI-chips van Google wil gebruiken. Volgens de technologienieuwssite The Information overweegt Meta om in 2027 door Google ontworpen chips in zijn datacenters te gebruiken. Bedrijven zoals Meta die AI-infrastructuur bouwen, zijn op zoek naar alternatieve chips om de afhankelijkheid van Nvidia te verminderen.
44 minuten geledenSTRAATSBURG (ANP) - Nederland geeft nog steeds te veel uit, oordeelt de Europese Commissie. Het kabinet moet in zijn begroting maatregelen nemen om te voldoen aan de afspraken van het Europese Groei- en Stabiliteitspact, stelt de Commissie in zijn dinsdag gepresenteerde najaarsprognose 2025.
44 minuten geledenSTRAATSBURG (ANP/AFP) - Zowel de Eurocommissaris voor de industrie, Stéphane Séjourné, als het Europees Parlement hamert er in een debat in Straatsburg op dat de EU minder afhankelijk moet worden van zeldzame grondstoffen uit China. Het gaat bijvoorbeeld om lithium en nikkel, die belangrijk zijn voor de productie van batterijen en accu's. Daarmee zijn ze essentieel voor de auto-, technologie- en defensie-industrie.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement heeft dinsdag ingestemd met nieuwe veiligheidsregels voor speelgoed. De EU-lidstaten waren daar al eerder mee akkoord gegaan. Deze regels moeten kinderen beter beschermen tegen gevaarlijk speelgoed.
1 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Openbaar aanklagers in Frankrijk hebben een onderzoek geopend naar eBay. Via die Amerikaanse onlinemarktplaats zouden illegale producten worden verkocht.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederlanders hebben tot nu toe iets minder aankopen gedaan in aanloop naar Black Friday en Cyber Monday dan vorig jaar. Dit meldt iDEAL, dat de cijfers rond het koopjesfestijn dagelijks bijhoudt.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Reizigers in België ondervinden woensdag opnieuw veel hinder van een nationale stakingsdag. Op luchthaven Brussels Airport zijn alle vertrekkende en veel aankomende vluchten geschrapt. Treinreizigers hebben dinsdag al te maken met treinuitval door stakingen. Maandag zorgden acties ook al voor overlast.
3 uur geleden