Coronavirus pakt verschillend uit voor Nederlanders in China
SHANGHAI (ANP) - Het nieuwe coronavirus pakt verschillend uit voor Nederlanders die in China een bedrijf hebben. Waar sommige ondernemers een klap verwachten omdat de verkopen in het Aziatische land tot stilstand zijn gekomen, profiteert een andere groep juist van een toegenomen vraag naar bijvoorbeeld voedingsmiddelen via het internet. "Hoe het virus je bedrijf raakt, ligt heel erg aan de industrie waarin je zit", stelt een woordvoerder van de Nederlands Chinese Handelskamer.
Industriële bedrijven die bijvoorbeeld onderdelen produceren, kampen met fabriekssluitingen en krijgen geen orders binnen. Ook Nederlandse restauranthouders in het Aziatische land hebben het zwaar omdat Chinezen grotendeels geïsoleerd thuis zitten. Ondernemers die via het internet verkopen hebben geluk of pech, afhankelijk van hun productaanbod.
Eigenaar Jelmer de Jong van AsiaAssist denkt juist meer omzet te draaien door het coronavirus. De afgelopen weken was er "enorm veel" vraag naar zijn onlineaanbod van voedingsproducten zoals melkpoeder en kinderpap. Hij maakt zich verder op voor een verkoopfestijn in maart, als Chinezen weer hun huis uit mogen.
Personeelsproblemen
Daphne Tuijn, die met haar bedrijf WebshopinChina.com merken als Philips of FrieslandCampina helpt om hun producten te testen, verwacht dat haar omzet in het eerste kwartaal daarentegen zo'n 30 procent lager uitkomt. Haar klanten schorten hun marketingactiviteiten in China op. Sommigen stoppen noodgedwongen met hun website omdat ze niet meer voldoende kunnen verkopen in het Aziatische land.
Ook heeft Tuijn veel personeelsproblemen. Haar team, zo'n vijftien medewerkers, zit verspreid over China in quarantaine en werkt op afstand. "Thuiswerken in China is niet zo vanzelfsprekend als in Nederland, het loopt allemaal stroef." Op haar kantoor in een pand van WeWork kan overigens nog niet fatsoenlijk worden gewerkt. "De verwarming staat uit. Mensen zitten in jassen te typen."
Zelf zit de ondernemer voorlopig in Nederland vast. Ze vreest dat ze in quarantaine wordt geplaatst als ze naar Shanghai terugvliegt. Buurtcommissies zijn heel strikt en maken geen onderscheid of iemand uit China of Europa terugkomt, aldus Tuijn.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag op de laatste handelsdag van mei met een klein verlies gesloten. Bij de bedrijven op de Amsterdamse beurs was bouwer BAM een opvallende stijger dankzij een koopadvies van beleggingsadviseur Oddo BHF.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM-vlucht KL714 van Paramaribo naar Amsterdam moest dinsdag uitwijken naar Frans-Guyana om bij te tanken vanwege een commercieel geschil met de brandstofleverancier. Dat bevestigt KLM. Surinaamse media meldden eerder al dat dit de reden was.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Dell Technologies is vrijdag hard gestegen op de beurzen in New York. Het Amerikaanse computer- en serverbedrijf boekte afgelopen kwartaal een recordomzet dankzij de sterke vraag naar zijn producten voor kunstmatige intelligentie (AI). Het concern werd ook positiever over de jaaromzet door sterke verkopen van zijn AI-servers. Het aandeel werd daarop maar liefst ruim 32 procent meer waard.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De grote supermarkten en A-merken zijn begonnen met hun campagnes voor het WK voetbal dat op 11 juni van start gaat. Thuisbeleving lijkt dit jaar het thema, mede door de late en nachtelijke tijdstippen waarop de wedstrijden in de Verenigde Staten, Canada en Mexico worden afgewerkt. Toch doet niet iedereen mee.
4 uur geledenWIESBADEN (ANP/DPA) - Het leven in Duitsland was in mei 2,6 procent duurder dan een jaar geleden. Daarmee was de inflatie deze maand lager dan in april, toen Duitse consumenten 2,9 procent meer kwijt waren aan hun dagelijkse uitgaven. De daling komt onder meer door een tijdelijke accijnsverlaging aan de pomp waardoor tanken goedkoper werd en een daling van de energieprijzen.
5 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - De nieuwe OV-pas is ook in fysieke winkels te koop, meldt de uitgever van de kaarten Translink. De nieuwe passen zijn een van de middelen waarmee reizigers voor de bus, tram of trein kunnen betalen via het systeem OVpay, dat de huidige chipkaarten vervangt.
8 uur geledenALMELO (ANP) - Bouwmaterialenbedrijf Eternit vindt dat de asbeststrafzaak van het Openbaar Ministerie tegen het bedrijf al jaren is verjaard. De advocaat die de onderneming heeft ingeschakeld, heeft vrijdag bij de rechtbank in Almelo daarom een verzoek neergelegd om de vraag van verjaring eerst voor te leggen aan de Hoge Raad. "Als de Hoge Raad het met mij eens is, is er helemaal geen zaak", lichtte hij bij de rechtbank toe aan het ANP.
8 uur geleden