'Coronavirus mogelijk grote klap voor Chinese economie'
LONDEN (ANP) - De verspreiding van het coronavirus in China en beperkende maatregelen van de overheid kunnen de economie van het land hard raken. De uitgaven door huishoudens worden waarschijnlijk het sterkst beïnvloed door ontwikkelingen rond het virus. Die bestedingen zijn juist een van de belangrijkste aanjagers van de Chinese economische groei, schrijft kredietbeoordelaar S&P Global.
Het ratingbureau noemt het nog te vroeg om economische gevolgen van het virus te kwantificeren. Wel zijn de onderdelen aan te wijzen die de hardste klappen zullen krijgen als de verspreiding van de infectie groot wordt. Consumenten zullen uit angst voor de longaandoening waarschijnlijk minder uitgeven, vooral aan activiteiten buitenshuis. Sectoren als de reisbranche en horeca voelen dat, terwijl die rond Chinees Nieuwjaar juist een piekperiode kennen.
Om een idee te geven van de mogelijke gevolgen van het coronavirus, onderstreept S&P dat van de Chinese economische groei van 6,1 procent in 2019 zo'n 3,5 procentpunt op het conto van consumenten kwam. In een zeer grove berekening stelt het kredietbureau dat als uitgaven van consumenten aan bijvoorbeeld restaurants of vakantie met 10 procent dalen, de economische groei 1,2 procentpunt lager zal zijn.
Virusvrees kan ook de industrie raken als reisbeperkingen de aanlevering van materiaal verstoren. Daarnaast kan onzekerheid de investeringen drukken, aldus S&P. Enige compensatie komt van hogere overheidsuitgaven voor bijvoorbeeld medisch personeel en nooddiensten.
Meer uit Gezond
SOLNA (ANP/DPA) - In Europa zijn dit seizoen meer dan 1000 besmettingen met het westnijlvirus vastgesteld. Het virus is inmiddels opgedoken in vijftien landen, meldt het Europees Centrum voor ziektepreventie en -bestrijding (ECDC).
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Zeker negen mensen hebben dit jaar in Nederland het westnijlvirus opgelopen. Dat meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Eerder werd al bekend dat één besmet persoon in de provincie Utrecht is overleden.
4 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Mensen die zich veel zorgen maken over maatschappelijke problemen, zoals internationale spanningen, woningnood of klimaat, hebben vaker een psychische aandoening dan mensen met minder zorgen. Dat blijkt uit het NEMESIS-onderzoek van het Trimbos-instituut onder 4688 mensen.
4 dagen geledenEINDHOVEN (ANP) - Een ambulance op zonne-energie, die door studenten in Eindhoven is ontwikkeld, werkt volgens hun universiteit goed. De wagen, die vorige maand werd gepresenteerd, is onlangs getest in een afgelegen gebied in het westen van Kenia. De studenten werkten daarbij samen met hulporganisatie Amref.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - De jeugdgezondheidszorg voor kinderen in asielzoekerscentra wordt ook de komende drie jaar gedaan door de GGD GHOR. Asielminister Bart van den Brink meldt in een brief aan de Tweede Kamer dat het nieuwe contract het gat moet opvullen dat was ontstaan vanaf 1 oktober.
1 week geledenGENÈVE (ANP/RTR) - De ebola-uitbraak in Oeganda is definitief voorbij, bevestigt de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO). De regering daar had zelf eind juli al verklaard dat het land helemaal ebolavrij was.
1 week geledenUTRECHT (ANP) - Na de gedeeltelijke zonsverduistering van 12 augustus zijn er zeker achttien patiënten geregistreerd met schade aan het netvlies door het kijken in de zon. Volgens het Nederlands Oogheelkundig Gezelschap (NOG) gaat het om vijf kinderen en dertien volwassenen.
2 weken geleden