Coronavirus houdt beurzen in greep
AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen zakten donderdag in het rood na een positief begin van de handelsdag. Beleggers bleven nerveus door de onzekerheid over de economische impact van de uitbraak van het nieuwe coronavirus. Op het Damrak was baggeraar Boskalis een uitblinker dankzij goed ontvangen jaarcijfers. De Europese luchtvaartsector kreeg opnieuw zware klappen.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 1,2 procent lager op 551,33 punten. De MidKap daalde 1,6 procent tot 847,65 punten. Frankfurt en Parijs zakten tot 1,5 procent. Londen en Milaan verloren tot 1,8 procent.
Luchtvaartcombinatie Air France-KLM was de grootste daler in de MidKap met een verlies van ruim 8 procent. Concurrent Lufthansa zakte 1,7 procent in Frankfurt. Volgens de internationale brancheorganisatie IATA kost de virusuitbraak Europese luchtvaartbedrijven dit jaar tot bijna 44 miljard dollar aan omzet.
Boskalis
Boskalis (plus 7,3 procent) was de enige stijger bij de middelgrote bedrijven. Het bedrijfsresultaat van de baggeraar viel in 2019 beter uit dan het bedrijf zelf had verwacht. Ook ziet het marktbeeld voor 2020 er volgens het bedrijf gunstig uit. Technologiegroep TKH, die ook met resultaten kwam, daalde 1 procent.
In de AEX voerde techinvesteerder Prosus de stijgers aan met een winst van 1,1 procent. Vastgoedbedrijf Unibail-Rodamco-Westfield stond onderaan met een verlies van 2,1 procent. Biotechnoloog Pharming verloor 2,5 procent bij de kleinere bedrijven ondanks een forse stijging van de winst in 2019.
Continental
In Frankfurt raakte de Duitse bandenfabrikant Continental 9 procent kwijt na tegenvallende resultaten. Merck dikte 2,8 procent aan. Het Duitse farmaciebedrijf denkt ondanks een negatieve impact van het coronavirus over heel 2020 een "solide" omzetgroei te behalen. Het Duitse modehuis Hugo Boss, dat ook met cijfers kwam, klom 0,6 procent.
De euro was 1,1172 dollar waard tegen 1,1126 dollar een dag eerder. Op de oliemarkt werd uitgekeken naar de bijeenkomsten van oliekartel OPEC op donderdag en vrijdag. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,5 procent minder op 46,53 dollar. Brentolie werd 0,5 procent goedkoper op 50,86 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BEIJING (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Chinese premier Li Qiang heeft beloofd de economie van China verder open te stellen voor buitenlandse bedrijven en iets te doen aan de zorgen van handelspartners over het grote handelsoverschot van zijn land. "We nemen de zorgen van onze handelspartners serieus en staan klaar om met alle partijen samen te werken om de gezonde en evenwichtige ontwikkeling van handel te bevorderen", zei Li zondag in een toespraak op het China Development Forum in Beijing.
58 minuten geledenAUSTIN (ANP/AFP) - Elon Musk heeft dit weekend plannen aangekondigd om eigen chips te gaan maken voor kunstmatige intelligentie, robotica en datacenters in de ruimte. De zogenoemde Terafab, een fabriek nabij Austin in Texas, zal volgens Musk streven naar de productie van 1 terawatt aan rekenkracht per jaar.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Franse aanklagers vermoeden dat Elon Musk seksueel getinte deepfakes op socialemediaplatform X heeft aangemoedigd om de waarde van zijn bedrijf "kunstmatig" op te drijven. Dat hebben ze laten weten aan Amerikaanse autoriteiten, werd zaterdag bekendgemaakt.
18 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - ChatGPT-moederbedrijf OpenAI heeft plannen om het aantal medewerkers dit jaar bijna te verdubbelen. Op die manier hoopt de Amerikaanse pionier op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI) concurrentie van bedrijven als Anthropic en Google het hoofd te bieden, schrijft zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden.
18 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De prijzen aan de pomp in Nederland zijn zaterdag verder omhooggegaan door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten. De gemiddelde adviesprijs voor een liter diesel nadert inmiddels de 2,70 euro, blijkt uit gegevens van consumentencollectief UnitedConsumers.
20 uur geledenNEW DELHI (ANP) - De Iraanse marine heeft vorige week een Indiase tanker met vloeibaar petroleumgas door de Straat van Hormuz begeleid. Dit gebeurde via een vooraf goedgekeurde route na diplomatiek overleg met de Indiase overheid. Dit meldt persbureau Bloomberg op basis van een anonieme officier aan boord van het schip.
22 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Commissie heeft EU-lidstaten opgeroepen om hun doelstellingen voor gasvoorraden te verlagen en niet te haasten met het aanvullen van hun uitgeputte reserves. Dat zou de vraag naar gas wat kunnen temperen nu brandstof erg duur is door de Iranoorlog, meldt de Financial Times zaterdag.
23 uur geleden