Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Coronavirus hangt boven drukke beursweek

Coronavirus hangt boven drukke beursweek

AMSTERDAM (ANP) - Beleggers krijgen het de aankomende beursweek druk met bedrijfscijfers en rentebesluiten. Toch is de kans groot dat nieuws over de verspreiding van het nieuwe coronavirus de graadmeters van de belangrijkste aandelenbeurzen het meest in beweging zet. Vorige week reageerden de financiële markten sterk op nieuws over de in China ontdekte longaandoening.

Dit weekend waarschuwden de Chinese autoriteiten dat het virus zich sneller verspreidt. Vrijdag werden voor het eerst besmettingen met het virus in Europa vastgesteld, bij patiënten in Frankrijk die onlangs in China waren geweest. Ook Australië en Maleisië kennen hun eerste gevallen. Ondertussen neemt China steeds ingrijpendere maatregelen om de verspreiding van de ziekte tegen te gaan. Naast Wuhan gaan steeds meer steden 'op slot', waardoor vervoer er moeilijk is.

Economen wijzen er op dat dergelijke acties consumentenuitgaven in China zullen drukken. Dat is juist een belangrijke pijler van de economische groei in het Aziatische land. Op de Europese beurzen kan dit makers van luxeproducten als LVMH, modemerk Burberry of horlogemaker Swatch raken. Chinezen zijn een belangrijke doelgroep voor hen, vooral rijke toeristen. Ook bedrijven uit de reisbranche, zoals luchtvaartmaatschappijen en boekingssites, zijn gevoelig voor het nieuws.

Techbedrijven

Op de Amsterdams beurs krijgen beleggers kwartaal- en jaarcijfers van enkele grote fondsen voor de kiezen. Philips presenteert dinsdag de resultaten. Een dag later volgt telecombedrijf KPN. Donderdag geven olie- en gasreus Shell en het voedings- en verzorgingsmiddelenconcern Unilever inzage in de boeken. Vrijdag is het de beurt aan verlichtingsbedrijf Signify.

De resultaten van belangrijke techbedrijven beheersen voor een groot deel de week op Wall Street. iPhone-maker Apple presenteert dinsdag zijn cijfers, gevolgd door softwaregigant Microsoft op woensdag. Dezelfde dag presenteert onder meer socialmediabedrijf Facebook zijn resultaten over het vierde kwartaal. Daarnaast komt de Federal Reserve deze week met een nieuw rentebesluit.

Op het monetaire vlak zijn de ogen ook gericht op de Bank of England. De Britse centrale bank maakt voor de laatste keer onder scheidend gouverneur Mark Carney een nieuw rentebesluit bekend. Anders dan bij eerdere besluiten, is er bij kenners amper consensus over de vraag of de Britse centrale bank de rente wil verlagen of ongemoeid laat. Enerzijds zou de economische verzwakking eind vorig jaar voor een verlaging pleiten, maar nieuwe macro-economische data in januari schetsten weer een positiever beeld van de Britse economie.

Meer uit Financieel

AEX-index begint vrijwel vlak ondanks nieuwe aanvallen VS en Iran

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag vrijwel vlak begonnen. Vrijdag sloot de beurs lager na minnen van de chipbedrijven wegens zorgen over hoge investeringen in kunstmatige intelligentie (AI). Beleggers kijken daarnaast naar het Midden-Oosten, waar het conflict weer is opgelaaid en de Verenigde Staten al nachten op rij aanvallen uitvoeren op Iran. De olieprijs is daardoor verder opgelopen.

18 minuten geleden
Onlinesupermarkt Picnic groeit hard, maar lijdt opnieuw verlies

AMSTERDAM (ANP) - Picnic heeft vorig jaar de omzet flink opgevoerd, met meer klanten en een uitbreiding van zijn vloot elektrische bezorgvoertuigen. Dat meldt de onlinesupermarkt maandag in zijn jaarverslag. Wel zette Picnic opnieuw een miljoenenverlies in de boeken door de aanhoudende investeringen die het bedrijf doet.

1 uur geleden
Olie duurst in ruim een maand na nieuwe aanvallen in Iranoorlog

LONDEN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De olieprijs is maandag gestegen naar het hoogste niveau in meer dan een maand na nieuwe aanvallen tussen de Verenigde Staten en Iran. Door de escalatie van de oorlog in het Midden-Oosten vrezen handelaren voor een langdurige verstoring van de Straat van Hormuz. Door die zeestraat wordt normaal veel olie en gas vervoerd, maar dat is door de oorlog bijna niet mogelijk.

1 uur geleden
Ryanair boekt minder winst door hogere brandstofkosten

DUBLIN (ANP/BLOOMBERG) - De oorlog in het Midden-Oosten heeft de afgelopen maanden een aanzienlijke negatieve impact op de financiële resultaten van Ryanair gehad. De prijs van kerosine is fors gestegen en de vraag naar reizen is gedaald, meldt de luchtvaartmaatschappij maandag. De winst viel in het afgelopen kwartaal daardoor lager uit dan een jaar geleden.

1 uur geleden
Boeing onderzoekt nieuwe productieverhoging 737 MAX-toestellen

LONDON (ANP/RTR) - Boeing kijkt naar een nieuwe productieverhoging van zijn bestverkopende 737 MAX-vliegtuigen. Dat heeft het hoofd van de commerciële vliegtuigdivisie bij Boeing zondag gezegd. De Amerikaanse vliegtuigbouwer kreeg in mei toestemming van toezichthouders om de productie op te voeren naar 47 toestellen per maand.

17 uur geleden
België op zoek naar andere leveranciers dan Damen voor fregatten

BRUSSEL (ANP/BELGA) - De Belgische minister van Defensie Theo Francken gaat naar eigen zeggen op zoek naar andere leveranciers voor fregatten dan de Nederlandse scheepsbouwer Damen. Daar zijn twee fregatten besteld, maar die worden bij nader inzien tweemaal zo duur als voorzien en zijn jaren later dan verwacht af. Het eerste fregat zou op zijn vroegst in 2033 worden geleverd.

18 uur geleden
Oud-eigenaar British Steel dreigt met juridische stappen tegen VK

BEIJING (ANP/AFP) - De Chinese staalproducent Jingye Steel heeft zondag gedreigd juridische stappen te nemen tegen de Britse regering vanwege de nationalisering van British Steel. Het Verenigd Koninkrijk heeft British Steel, dat in handen was van de Jingye Group, donderdag volledig genationaliseerd om de toekomst van de staalproductie in het land te garanderen.

19 uur geleden