Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Coronavaccin Oxford heeft nog drie grote hordes te gaan

Coronavaccin Oxford heeft nog drie grote hordes te gaan

LONDEN (ANP) - Het is wellicht mogelijk, maar nog allerminst zeker dat het gaat lukken om eind dit jaar het coronavaccin van de Universiteit van Oxford op de markt te brengen. Hoogleraar Sarah Gilbert, die het klinisch onderzoek leidt, legde een dag na de publicatie van veelbelovende eerste resultaten aan BBC Radio het vervolgproces uit. Nederland en andere landen hebben het bewuste vaccin op voorhand al besteld.

"Het doel om eind dit jaar het vaccin uit te rollen behoort tot de mogelijkheden, maar er is absoluut geen zekerheid over te geven, want daar moeten eerst drie dingen voor gebeuren", zei Gilbert. Ten eerste moet in de laatste fase van het onderzoek worden aangetoond dat het vaccin mensen daadwerkelijk langere tijd beschermt tegen het coronavirus.

Uit tussentijdse resultaten die de onderzoekers maandag naar buiten brachten in het wetenschappelijke tijdschrift The Lancet bleek al wel dat het vaccin veilig is en het immuunsysteem aan het werk zet tegen het virus. Uit lopend onderzoek in Brazilië, Zuid-Afrika en binnenkort de Verenigde Staten zal echter nog moeten blijken of het vaccin goed genoeg is.

September als doel

De tweede stap is dat er voldoende productiecapaciteit is. Oxford heeft al afspraken daarover met het grote farmaceutische bedrijf AstraZeneca. Samen mikken ze erop om tegen september de eerste miljoen vaccins te produceren.

Tot slot zullen overheidsdiensten die vaccins beoordelen versneld goedkeuring aan het middel moeten verlenen, als ze het snel beschikbaar willen stellen aan hun bevolking.

Wereldwijd wordt gewerkt aan vaccins tegen het coronavirus. In The Lancet stonden maandag bijvoorbeeld ook hoopgevende tussentijdse resultaten van een Chinees kandidaatvaccin.

Meer uit Gezond

DSW stelt bekendmaking zorgpremie uit om onduidelijkheid politiek

SCHIEDAM (ANP) - Zorgverzekeraar DSW gaat later dan normaal zijn zorgpremie bekendmaken. De zorgverzekeraar breekt met de "jarenlange traditie" om op de vierde dinsdag van september de nieuwe premie te presenteren. Dat doet DSW omdat er onduidelijkheid is over de haalbaarheid van het kabinetsplan om het eigen risico te verhogen. Hierdoor beschikt DSW niet over de noodzakelijke informatie om de zorgpremie te kunnen berekenen, legt de zorgverzekeraar uit.

5 uur geleden
Hermans: ga gesprek aan over 'geen bezwaar' op donorlijst

DEN HAAG (ANP) - Minister Sophie Hermans (Volksgezondheid) wil dat mensen die geen bezwaar hebben om na het overlijden organen te doneren daarover in gesprek gaan met hun familie. Ze onderstreept daarmee een oproep van de Transplantatie Stichting in de Volkskrant.

6 uur geleden
Vierde dode westnijlvirus, patiënt besmet door bloedtransfusie

BILTHOVEN (ANP) - Een vierde persoon is overleden na het westnijlvirus te hebben opgelopen. Volgens het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) raakte deze persoon besmet door een bloedtransfusie. Maar of het virus de oorzaak van het overlijden is, of een kwetsbare gezondheid, is niet duidelijk.

9 uur geleden
Meer orgaandonoren in nieuw systeem, maar toename is beperkt

LEIDEN (ANP) - Het aantal orgaandonaties is toegenomen sinds de invoering van het systeem waarin iedereen automatisch is geregistreerd, maar die stijging is relatief bescheiden. Onderzoekers van de Nederlandse Transplantatie Stichting en Maastricht UMC+ concluderen dat in een publicatie.

12 uur geleden
Eigen risico stijgt volgend jaar met inflatie naar 400 euro

DEN HAAG (ANP) - Het verplichte eigen risico in de zorg stijgt volgend jaar met de inflatie mee naar 400 euro, laat het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport in zijn begroting weten. De zorgpremie zal 12,50 euro stijgen, denkt VWS, en zal daarmee uitkomen op 169 euro per maand.

2 dagen geleden
RIVM: negen nieuwe gevallen westnijlvirus, dodental naar drie

UTRECHT (ANP) - Sinds de vorige update van het RIVM op 3 september zijn er negen nieuwe patiënten gemeld die besmet zijn met het westnijlvirus. Het aantal meldingen van mensen die dat virus opliepen, staat hiermee op achttien. In totaal zijn er in 2026 drie patiënten overleden. Vorige week meldde het instituut één dode.

1 week geleden
In 2025 vier keer euthanasie met postcovid als hoofdreden

DEN HAAG (ANP) - In 2025 is bij vier personen euthanasie verleend waarbij het postcovidsyndroom de hoofdreden was voor levensbeëindiging. Dat meldt artsenvakblad Medisch Contact, dat de cijfers opvroeg bij de Regionale Toetsingscommissies Euthanasie (RTE). De RTE bevestigt de berichtgeving.

1 week geleden