Coronaherstel Schiphol blijft nog altijd achter bij concurrenten
BRUSSEL (ANP) - Het herstel van Schiphol na de coronacrisis blijft nog altijd achter bij dat van zijn concurrenten. Waar andere luchthavens uit de Europese top 5 al dicht op het niveau van 2019 zitten of dat al zijn ontstegen, bleef Schiphol afgelopen jaar op een krimp van een kleine 14 procent van het aantal passagiers zitten. Brancheorganisatie ACI Europe wijt het moeizamere herstel aan capaciteitsbeperkingen, het trage herstel in Azië en de langzamere terugkeer van zakenreizen.
Op Schiphol golden begin vorig jaar nog kleine capaciteitsbeperkingen door personeelstekorten. Vergeleken met het moeilijke 2022 had de luchthaven zijn medewerkersbestand echter weer een stuk beter op orde. Schiphol is nog altijd het vierde vliegveld van Europa, maar zag koploper London-Heathrow sneller groeien en uitkomen op 98 procent van 2019. Nummer 2 Istanbul had al 11 procent meer reizigers dan voor de coronacrisis.
Schiphol verwelkomde afgelopen jaar 62 miljoen reizigers, een groei van 18 procent reizigers vergeleken met het moeizame 2022. Die groei is in lijn met het algehele Europese groeicijfer van bijna een vijfde op jaarbasis. Op het hele continent kwam de vraag naar vliegreizen daarmee uit op ruim 95 procent van het niveau van 2019, wat overeenkomt met het wereldwijde cijfer dat de internationale organisatie IATA eerder deze week bekendmaakte.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen dreigen over zes weken vluchten te moeten gaan annuleren als de Straat van Hormuz afgesloten blijft. Het tekort aan kerosine zal dan ook de vanuit Nederland actieve maatschappijen raken, waarschuwt branchevereniging BARIN. Vooral intercontinentale vluchten zullen dan worden geschrapt om brandstof te besparen, verwacht voorzitter Marnix Fruitema.
1 uur geledenROME (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De oorlog in het Midden-Oosten stuwt ook de wereldwijde voedselprijzen. Volgens de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) stegen deze in maart voor de tweede maand op rij, gedreven door met name hogere energieprijzen.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Een containerschip van een Franse eigenaar is door de Straat van Hormuz gevaren, meldt persbureau Bloomberg. Daarmee lijkt de eerste doorvaart van een West-Europees schip sinds de start van de Iranoorlog volgens het persbureau een feit.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Investeerders van Vesteda hebben het bedrijf weer wat financiële lucht gegeven, nadat ze hebben ingestemd met een pakket maatregelen. Donderdag leek de grootste commerciële woningbelegger van Nederland nog verder onder financiële druk te komen, waardoor mogelijk veel woningen zouden moeten worden verkocht.
4 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De Nederlandse gasvoorraden worden "voorzichtig" weer aangevuld. Dat laat Gasunie vrijdagochtend weten. Donderdag vond de eerste vulling plaats. Door een koude winter was de gasvoorraad tot het laagste niveau in zeker tien jaar gezakt. Vanaf april mogen energiebedrijven de gasopslagen weer vullen voor de komende winter. De vraag was of dat ging gebeuren vanwege de hoge gasprijs als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten.
5 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Diesel is vrijdag fors in prijs gestegen aan de Nederlandse pomp door de aanhoudende Iranoorlog. Volgens consumentencollectief UnitedConsumers is de adviesprijs voor een liter diesel bij de grote oliemaatschappijen met meer dan 10 eurocent omhooggegaan.
5 uur geledenTOKIO (ANP/BLOOMBERG) - De aandelenbeurzen in Azië lieten vrijdag herstel zien na verliezen van een dag eerder. Beleggers trokken zich op aan een bericht dat Iran samen met Oman aan een protocol werkt rondom de Straat van Hormuz. Japan en Zuid-Korea zijn voor olie erg afhankelijk van import uit het Midden-Oosten.
6 uur geleden