
Coronagezant Sijbesma: voldoende capaciteit om leraren te testen
DEN HAAG (ANP) - Er is voldoende capaciteit om vanaf 6 mei ook de leraren en medewerkers van de kinderdagverblijven en anderen die beroepsmatig met kinderen werken, te testen als zij klachten hebben. Dat heeft speciaal coronagezant Feike Sijbesma gezegd tijdens een briefing in de Tweede Kamer. Eind april ligt het aantal coronatesten op 6000 tot 7000 per dag. In mei zal dat uitkomen op 8000 per dag en daarmee kan worden voldaan aan het beleid.
Tot nu toe werden alleen risicopatiënten en zorgpersoneel getest als zij klachten hebben die aan corona zijn gerelateerd. Het kabinet heeft aangekondigd dat met de opening van de basisscholen vanaf 11 mei de testen worden uitgebreid naar de genoemde doelgroepen.
Ook de GGD'en kunnen het bolwerken om de testen met de nieuwe doelgroepen uit te voeren, zei Jan Woldman van de GGD Amsterdam-Amstelland. De gezondheidsdiensten gaan ook veel meer bron- en contactopsporing doen na een besmettingsgeval, zei Woldman.
Verhogen
Volgens Sijbesma "gaat het zeker lukken" om de testcapaciteit de komende tijd verder te verhogen naar 17.500 per dag, zoals het kabinet al eerder heeft aangegeven. Een opschaling naar 29.000 per dag kan nu niet, maar wellicht "ooit". Begin maart, toen het coronavirus net was uitgebroken, waren er nog 2000 testen per dag mogelijk.
Het probleem met de testen is volgens de coronagezant complex. Er zijn nu veertig door het RIVM goedgekeurde laboratoria maar die hebben twintig verschillende machines om testen uit te voeren. Bovendien is er een tekort aan testmateriaal, ook in andere landen. Nederland is druk bezig om de spullen in te kopen en gaat ook een deel van het materiaal zelf produceren, zegt Sijbesma.
Nederland zit met het beperkte testbeleid volgens Sijbesma in de middenmoot vergeleken met andere landen. Zuid-Korea, Frankrijk en Engeland hebben een soortgelijk beleid als Nederland. Denemarken en Noorwegen testen meer.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Ook Nederland kijkt met belangstelling naar signalen uit de Verenigde Staten dat zij Europese bondgenoten meer wapens voor Oekraïne zouden willen verkopen. Duitsland overlegt met de VS over onder andere de aanschaf van Patriot-luchtverdedigingsraketten voor Oekraïne. "Eventuele nieuwe initiatieven van de VS bekijken we welwillend", laat het Nederlandse ministerie van Defensie weten.
10 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland gaat in Brussel opnieuw pleiten voor een nieuwe mestuitzondering, de zogeheten derogatie. Een brief met dat verzoek verstuurt landbouwminister Femke Wiersma (BBB) vrijdag aan verantwoordelijk Eurocommissaris Jessika Roswall (Milieu).
47 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Mensen die een lichamelijke of verstandelijke beperking hebben, zouden gemakkelijker gebruik moeten kunnen maken van media. Ook cultuur moet toegankelijker worden. Het kabinet komt daarom met een financiële regeling. Nederland had zich in 2016 aangesloten bij een VN-verdrag voor mensen met een beperking. Met de plannen, die vrijdag zijn gepresenteerd, moet dat negen jaar later daadwerkelijk worden uitgevoerd.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Klimaatactiegroep Extinction Rebellion spant een kort geding aan tegen Schiphol omdat 37 klimaatactivisten een jarenlang toegangsverbod opgelegd hebben gekregen tot de luchthaven. De activisten vinden dit een zware sanctie die het demonstratierecht onder druk zet. Begin maart demonstreerden ze op Schiphol tegen het Flying Blue-programma van KLM.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Persoonsgegevens (AP) wil dat overheden, bedrijven en andere organisaties beter bijhouden welke algoritmes ze gebruiken en hoe ze kunstmatige intelligentie (AI) inzetten. Openheid is belangrijk om de rechten van mensen te beschermen en de inzet van de technologie te controleren, meldt de privacytoezichthouder van de overheid.
1 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - Het RIVM kan niet vaststellen of de conclusies kloppen die Chemours naar buiten bracht op basis van onderzoek naar de gezondheidsrisico's van zijn luchtuitstoot. De Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) had het rijksinstituut gevraagd om het rapport dat Chemours in april publiceerde, te verifiëren. Volgens het RIVM kan "de juistheid van de resultaten niet getoetst worden", onder meer omdat niet bekend is welke data zijn gebruikt.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Robert Tieman (Infrastructuur) wil niet dat er een "lappendeken" aan fietsregels ontstaat. Daarmee reageert hij op het plan van de gemeente Enschede om fatbikes uit de binnenstad te weren. "We moeten het wel allemaal begrijpbaar houden, niet dat je de grens overgaat van een gemeente en daar ineens andere regels gelden," aldus de BBB-bewindsman.
1 uur geleden