'Coronacrisis zorgt voor meer investeringen in computers'
AMSTERDAM (ANP) - De investeringen in ICT-apparatuur hebben een vlucht genomen tijdens de coronacrisis. Terwijl het totaal aan investeringen in Nederland daalde, namen de investeringen van bedrijven en overheden in computers en telecomapparatuur juist flink toe, hebben economen van ING becijferd. Ook bij consumenten is volgens een nieuw rapport van de bank sprake van een digitaliseringslag: het aandeel van elektronica in de consumptie steeg fors.
In de eerste drie kwartalen van dit jaar werd er meer telecomapparatuur en vooral meer computers & randapparatuur verkocht aan bedrijven en overheden dan voor de coronacrisis. In pc's en randapparatuur werd gemiddeld 8 procent meer geld gestoken dan het precrisisniveau van eind vorig jaar. In telecomapparatuur werd gemiddeld 2,5 procent meer geïnvesteerd.
"Deze digitaliseringsslag in de investeringen is mogelijk te verklaren door de noodzaak om thuis werken beter mogelijk te maken tijdens de coronacrisis, zoals met de aanschaf van extra servers", legt ING-econoom Marcel Klok uit. Voor de virusuitbraak leek het aandeel van ICT-investeringen binnen de totale investeringspot juist wat af te nemen.
Totale investeringen wel gekrompen
Ook consumenten hebben in reactie op de coronacrisis meer ICT-apparatuur aangeschaft. De flinke stijging in de consumptie van elektrische apparaten door huishoudens wijst daarop. De consumptie van elektronica lag in het eerste en tweede kwartaal dit jaar gemiddeld 7 procent hoger dan in het vierde kwartaal van vorig jaar. Het aandeel elektrische apparaten in de totale consumptie van huishoudens steeg hierdoor van 3,2 naar 3,7 procent.
Over de laatste maanden heeft ING nog geen precieze cijfers voor handen. Maar verkopen van elektronicawinkels en pinuitgaven bij dergelijke winkels suggereren volgens de economen van de bank dat de digitaliseringstrend in de consumptie in Nederland ook heeft doorgezet in de tweede helft van 2020.
De totale investeringen in Nederland zijn sinds het begin van de virusuitbraak duidelijk gekrompen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) maakte maandag bekend dat de investeringen in oktober wederom zijn afgenomen, met 5,8 procent vergeleken met dezelfde maand vorig jaar. Vooral voor gebouwen, infrastructuur, vliegtuigen en machines werd minder geld uitgetrokken. De omstandigheden voor de investeringen zijn inmiddels wel iets minder ongunstig geworden, zeggen deskundigen van het CBS. Dat komt vooral doordat de export volgens recente cijfers weer wat is aangetrokken.
Meer uit Financieel
ESSEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het Duitse chemieconcern Evonik Industries heeft een nieuw overnamebod van zijn grotere Duitse branchegenoot verworpen. BASF bood 11,2 miljard euro voor Evonik. Evonik zegt zich te willen richten op zijn strategie als zelfstandig bedrijf.
37 minuten geledenABU DHABI (ANP) - Binance heeft al meer dan 6,3 miljard dollar aan bedrijfsmiddelen apart gezet om de gevolgen op te vangen van de aanval waar de grootste cryptobeurs ter wereld door is getroffen. Van het bedrag wordt 5 miljard dollar aangehouden in precies de digitale munten die zijn getroffen, meldt het bedrijf.
1 uur geledenHOUSTON (ANP) - De grote Amerikaanse olie- en gasbedrijven ExxonMobil en Chevron hebben in het afgelopen kwartaal de winsten sterk zien stijgen door de hoge energieprijzen vanwege de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten. Bij ExxonMobil, de grootste oliemaatschappij van de Verenigde Staten, verdubbelde de winst op jaarbasis ruimschoots naar 15,4 miljard dollar, omgerekend 13,8 miljard euro.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is goed dat de economische groei ondanks geopolitieke spanningen veerkrachtig blijft, maar Nederland moet ervoor waken dit als een vanzelfsprekendheid te zien. Dat zegt minister van Economische Zaken Heleen Herbert (CDA) in een reactie op de recentste groeicijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) vrijdag publiceerde.
2 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De economie van de eurozone is in het derde kwartaal met 0,4 procent gegroeid ten opzichte van het tweede kwartaal, meldt statistiekbureau Eurostat op basis van voorlopige cijfers. De economische groei van het eurogebied viel daarmee iets terug, na een groei van 0,6 procent in het tweede kwartaal. De groei viel wel hoger uit dan de 0,2 procent die economen hadden verwacht, wat aantoont dat het landenblok de gevolgen van de oorlog in het Midden-Oosten goed weet op te vangen.
3 uur geledenINGOLSTADT (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Autofabrikant Audi heeft de winst in het derde kwartaal van 2026 flink zien kelderen door zwakke verkopen in China en toenemende concurrentie op de Europese markt. De dochteronderneming van de Duitse autogroep Volkswagen verlaagde ook de winstverwachting voor het hele jaar en kijkt naar verdere kostenbesparingen.
3 uur geledenWIESBADEN (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Duitsland is in het derde kwartaal van dit jaar met 0,2 procent gegroeid in vergelijking met de voorgaande periode. Dat meldt het Duitse federale statistiekbureau Destatis in een snelle raming. Daarmee viel de groei van de grootste economie van Europa sterker uit dan verwacht, want economen hadden op 0,1 procent groei gerekend.
3 uur geleden