'Coronacrisis verlamt cao-overleg'
DEN HAAG (ANP) - Door de coronacrisis zijn er afgelopen maand veel minder cao's afgesproken dan gebruikelijk. Volgens werkgeversorganisatie AWVN zijn er slechts zeven cao's tot stand gekomen, allemaal in de weken voordat de virusuitbraak het arbeidsvoorwaardenoverleg serieus begon te verstoren. Normaal gaat het in maart om zo’n twintig nieuwe cao's.
Het cao-overleg ligt vrijwel overal stil. De gevolgen voor de financiële positie van bedrijven zijn zo onzeker en onvoorspelbaar dat steeds meer werkgevers besluiten het overleg te onderbreken, aldus AWVN. Toch lukte het vorige maand nog enkele werkgevers om nieuwe afspraken te maken over de arbeidsvoorwaarden. Zo meldde warenhuisketen de Bijenkorf overeenstemming te hebben bereikt met de vakbonden over een loonsverhoging.
Bij de zeven cao's die wel werden afgesproken, bedroeg de gemiddelde loonsverhoging 3,06 procent. AWVN voorziet dat het maandgemiddelde van maart voorlopig het laatste is dat boven de 3 procent uitkomt. De komende maanden zijn gewoonlijk zeer drukke cao-maanden met tientallen nieuwe cao’s, maar dat zou dit jaar zomaar anders kunnen zijn. Als een afgelopen cao niet wordt vernieuwd, blijft de oude vooralsnog van kracht, maar worden geen nieuwe loon- en beleidsafspraken gemaakt.
Meer uit Financieel
STOCKHOLM (ANP/AFP) - De Nobelprijs voor de Economie gaat dit jaar naar twee Amerikanen. De academici Robert Hall en Michael Woodford krijgen de prijs voor hun onderzoek naar de manier waarop monetair en fiscaal beleid kunnen helpen om schommelingen in de economie te dempen.
10 minuten geledenLONDEN (ANP) - Accountantskantoor Deloitte hielp de Russische oligarch Roman Abramovitsj jaren geleden met het ontduiken van miljoenen aan belasting, schrijven de Britse media BBC en The Guardian na onderzoek van gelekte documenten. De grootste accountantsfirma ter wereld was nauw betrokken bij het falsificeren van documenten, waardoor bezittingen van de oud-eigenaar van voetbalclub Chelsea achteraf van locatie werden veranderd en daardoor uit het zicht van belastingautoriteiten bleven.
12 minuten geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM stelt vluchten naar Dubai en Saudi-Arabië langer uit na aanvallen op de luchthaven van Riyad. De luchtvaartmaatschappij vliegt in ieder geval tot en met 31 oktober niet naar Dubai en de Saudische steden Riyad en Dammam. Eerder was het plan om vanaf 25 oktober de vluchten te hervatten. Maandag zijn alle vluchten op de luchthaven van Riyad geannuleerd.
53 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel en Beijing zijn een importquotum overeengekomen van 350.000 hybride auto's die per jaar vanuit China naar de EU mogen worden geïmporteerd. Dat meldt een hoge EU-functionaris maandag in een uitleg over de deal die afgelopen vrijdag werd gesloten door Eurocommissaris Maroš Šefčovič (Handel) en de Chinese minister van Handel Wang Wentao.
1 uur geledenWOLFSBURG (ANP/DPA) - Autoconcern Volkswagen heeft afgelopen kwartaal opnieuw fors minder voertuigen verkocht. De al eerder ingezette terugval nam van juli tot en met september in snelheid toe, met een verkoopdaling van 14 procent tot 1,9 miljoen auto's. Dit hele jaar verkocht Volkswagen tot nu toe 9 procent minder van al zijn merken, waar ook onder meer Audi en Porsche bij horen.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is maandag licht hoger geopend na het slotrecord op vrijdag. Ahold Delhaize behoorde kort na de opening tot de verliezers. Het supermarktbedrijf maakte maandag bekend te kampen met een beveiligingsprobleem in zijn netwerk.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Een staking door Belgische vakbonden zorgt maandag voor hinder op het Belgische spoor. Tot 22.00 uur rijden er minder treinen. Spoormaatschappij NMBS rijdt een alternatieve dienstverlening en adviseert reizigers vlak voor vertrek de reisplanner te checken. De NS waarschuwt dat de staking ook gevolgen kan hebben voor Nederlandse treinreizigers die van, via of naar België reizen.
3 uur geleden