Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Coronacrisis bezorgt Shell grootste jaarverlies ooit

Coronacrisis bezorgt Shell grootste jaarverlies ooit

DEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - Olie- en gasconcern Shell heeft afgelopen jaar zijn grootste verlies ooit in de boeken gezet als gevolg van de coronacrisis. Flinke afschrijvingen tijdens de eerste lockdown zorgden eerder al voor het grootste kwartaalverlies in de geschiedenis van het bedrijf. En dat heeft Shell niet meer goed kunnen maken. In het vierde kwartaal werden opnieuw rode cijfers geschreven.

Onder de streep kwam Shell uiteindelijk 21,7 miljard dollar tekort. Een jaar eerder behaalde het Brits-Nederlandse bedrijf nog 15,8 miljard dollar winst.

Shell had er veel last van dat er minder vliegtuigen vlogen, minder auto's rondreden en de industrie in een lagere versnelling draaide. Daardoor was er minder vraag naar olie en gas en stortten de olieprijzen tijdelijk in. Deze werden zelfs voor het eerst negatief en handelaren moesten op een gegeven moment betalen om hun olie van de hand te kunnen doen.

Herstel oliemarkten

In de loop van het jaar lieten de oliemarkten wel wel weer herstel zien, maar in veel landen zijn later toch weer nieuwe lockdowns aangekondigd. Dat drukte de brandstofverkopen en de situatie zorgde ook voor lagere marges op bijvoorbeeld raffinaderijproducten. In het vierde kwartaal was daardoor sprake van zo'n 4 miljard dollar verlies, waarmee de resultaten beduidend slechter waren dan analisten in doorsnee hadden voorzien.

De coronacrisis noopte Shell al tot forse ingrepen. Zo werd voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog het dividend voor de aandeelhouders verlaagd. Daarnaast kondigde Shell aan wereldwijd 7000 tot 9000 banen te gaan schrappen, ruwweg een tiende van het totale personeelsbestand. In Nederland verdwijnen er ongeveer negenhonderd arbeidsplaatsen.

Sterke balans

"2020 was een buitengewoon jaar", concludeert topman Ben van Beurden. Volgens hem heeft Shell "harde maar doortastende maatregelen" genomen en is het ondanks alles toch nog gelukt om het jaar af te sluiten met een sterkere balans. Ook benadrukte hij dat Shell zich ervoor inzet om het dividend weer te laten groeien. Voor het eerste kwartaal van dit jaar voorziet Van Beurden per aandeel ongeveer 4 procent meer uitbetaling.

Volgens Shell ligt de wereldwijde vraag naar olie nu nog zo'n 5 tot 7 procent onder het niveau van voor de crisis. Maar Van Beurden verwacht dat de vraag in de tweede helft van dit jaar een sterk herstel zal laten zien, om volgend jaar weer op een normaal niveau te komen. Volgens Van Beurden zal er de komende jaren ook nog veel vraag naar gas bijkomen, omdat veel landen afstappen van kolenenergie en in gas een goed alternatief zien.

Shell komt volgende week nog met een nieuwe update over zijn strategie als het gaat om de overgang naar hernieuwbare energie. Critici vragen zich al langer af of Shell wel voldoende investeert in bijvoorbeeld windenergie. Follow This, een verbond van 'groene', activistische aandeelhouders, stelt dat als Shell eerder aan de energietransitie was begonnen, het concern waarschijnlijk veel minder hard was geraakt door deze oliecrisis.

Meer uit Financieel

FT: Bank of America krijgt boete van 1,2 miljard dollar in VS

NEW YORK (ANP) - Bank of America krijgt een boete van 1,2 miljard dollar vanwege het tekortschieten in de aanpak van witwaspraktijken. Dat meldt zakenkrant Financial Times. De bank zou volgens het Amerikaanse ministerie van Financiën verdachte transacties ter waarde van 5 miljard dollar niet op de juiste manier hebben gemeld.

1 uur geleden
OpenAI ontdekt opnameapparatuur in kantoor, medewerker opgepakt

SAN FRANCISCO (ANP) - OpenAI heeft een "geavanceerd opnameapparaat" ontdekt dat in een van de kantoren van het bedrijf was verstopt. Dat meldt de maker van ChatGPT in een bericht op socialmediaplatform X. OpenAI kwam erachter dat een medewerker het enkele dagen eerder had geplaatst. Die medewerker is daarna ontslagen en gearresteerd.

1 uur geleden
Apple licht hoger op Wall Street na onthulling slimme apparaten

NEW YORK (ANP) - Apple is dinsdag iets hoger geëindigd op de aandelenbeurzen in New York. De iPhone-maker heeft een reeks producten aangekondigd voor in huis. Een daarvan is de HomeView, een soort iPad waarmee gebruikers hun kalender in de gaten kunnen houden, to-dolijstjes kunnen maken en die helpt bij het bedienen van de deurbel. Apple won 0,1 procent.

1 uur geleden
Topvrouw AH: systemen rondom winkelvoorraad als eerste opgestart

AMSTERDAM (ANP) - Albert Heijn is eerst begonnen met het herstellen van de systemen die te maken hebben met de winkelvoorraad. Dat zei topvrouw Margaret Versteden-Van Duijn van de supermarktketen in het programma Eva. Over de oorzaak van het cybersecurity-incident, zoals AH het zelf noemt, liet ze niks los.

4 uur geleden
Datingapp Bumble wordt overgenomen en verdwijnt van de beurs

AUSTIN (ANP/BLOOMBERG) - Datingappbedrijf Bumble wordt van de beurs gehaald door het recent opgerichte Ithaca Holdings voor een bedrag van 1,3 miljard dollar, omgerekend ruim 1,1 miljard euro. Dat is veel minder dan de waardering van het bedrijf bij de beursgang in 2021. Bumble kampt, net als andere datingapps, met een dalend aantal gebruikers, omdat jongeren minder trek lijken te hebben in online daten.

6 uur geleden
Onderzoek bij AH loopt nog, supermarkt wijst op phishing-gevaar

ZAANDAM (ANP) - Het onderzoek naar het cyberbeveiligingsincident dat speelt bij Albert Heijn loopt nog, meldt de supermarktketen dinsdagmiddag in een update. "We nemen het cybersecurity-incident zeer serieus en doen zorgvuldig onderzoek naar de aard en oorzaak ervan."

6 uur geleden
AEX sluit lager door chipverliezen, Ahold krabbelt iets op

AMSTERDAM (ANP) - De AEX, de belangrijkste beursgraadmeter op het Damrak, is dinsdag met verlies gesloten, vooral door koersverliezen van de chipbedrijven. Supermarktconcern Ahold Delhaize (plus 0,7 procent) toonde een klein herstel na de koersval een dag eerder. De IT-problemen bij Albert Heijn en zusterketens als Etos, het Belgische Delhaize en het Amerikaanse Stop&Shop zijn nog steeds niet opgelost. Het concern zegt geen aanwijzingen te hebben dat gegevens van klanten, medewerkers of andere bedrijven zijn gestolen bij het cyberveiligheidsincident.

6 uur geleden