Corona verspreidt zich sneller: minder tests, evenveel gevallen
BILTHOVEN (ANP) - Minder mensen hebben zich vorige week laten testen op het coronavirus, mogelijk door het winterweer. Maar het percentage positieve tests neemt toe, en daardoor blijft het aantal nieuwe gevallen min of meer gelijk aan vorige week.
In de afgelopen zeven dagen zijn 25.229 positieve tests geregistreerd, tegen 24.668 in de week ervoor. Dat cijfer kan vertekend zijn. Ruim een week geleden moesten de GGD'en alle teststraten sluiten vanwege het winterweer. Enkele tienduizenden testafspraken gingen niet door. In de dagen erna gingen de testlocaties weer open en konden deze mensen alsnog worden getest, maar hun uitslagen werden meegerekend in de afgelopen week. Het is niet bekend hoe het weekcijfer vorige week en nu zou zijn uitgevallen zonder de overlast van het winterweer.
Steeds meer mensen lopen de Britse variant op, meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Bij twee op de drie besmettingen die nu worden vastgesteld, gaat het om de Britse mutatie van het virus.
190.000 uitgevoerde tests
Het aantal nieuwe coronagevallen steeg in de regio's Groningen, Kennemerland en Gooi en Vechtstreek. In de rest van het land daalde het aantal positieve tests of bleef het gelijk.
Het aantal uitgevoerde coronatests daalde licht, van iets meer dan 195.000 naar iets meer dan 190.000. Afgelopen week was 11,5 procent van alle tests positief. Een week eerder werd het coronavirus vastgesteld bij 10,7 procent van alle geteste mensen.
De snelheid waarmee het coronavirus zich verspreidt, neemt toe. Het zogeheten reproductiegetal voor de gehele uitbraak is gestegen van 0,91 naar 0,96. Dat cijfer verwijst wel naar de situatie eind januari. De periode erna is te kort geleden om de verspreidingssnelheid van het virus te berekenen. In feite zijn er twee uitbraken tegelijk aan de gang, zei het RIVM al eerder. De Britse variant verspreidt zich sneller dan oude varianten. Het reproductiegetal van de Britse variant steeg van 1,13 naar 1,15, het cijfer voor het oude coronavirus ging omhoog van 0,8 naar 0,84.
Het aantal sterfgevallen steeg. In de afgelopen week werd het overlijden van 423 coronapatiënten geregistreerd. De week ervoor ging het om 408 mensen. Dat wil niet zeggen dat al deze mensen in die week zijn overleden, want sterfgevallen worden soms met wat vertraging geregistreerd. In de afgelopen zeven dagen zijn 1120 coronapatiënten in een ziekenhuis opgenomen (de week ervoor 1166), van wie 191 op een intensive care (de week ervoor 172).
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - Tienduizenden mensen zonder zorgverzekering krijgen vaak geen goede medische hulp als ze die wel nodig hebben. Dat meldt de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) maandag. Het gaat volgens de inspectie om ruwweg 100.000 mensen: vooral dak- en thuislozen, EU-arbeidsmigranten en mensen zonder verblijfsvergunning.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Op het Malieveld in Den Haag wordt zondagmiddag betoogd door patiënten, familieleden en verzorgers. Ze vragen aandacht voor de langdurige gevolgen van infectieziekten als Q-koorts, long covid, ME en de ziekte van Lyme. Ze willen erkenning, betere zorg en een goed beleid.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Plastisch chirurgen en cosmetische artsen blijven het oneens met elkaar over wie welke ingreep zou mogen uitvoeren, zoals ooglidcorrecties. De chirurgen vinden dat zij de cosmetische behandelingen moeten doen waarbij 'gesneden' moet worden. Erkende cosmetisch artsen voeren dit soort behandelingen nu ook zelf uit. Bemiddeling door het ministerie van Volksgezondheid om te komen tot eenduidige bekwaamheidseisen voor de cosmetische sector heeft twee jaar lang niets opgeleverd. Demissionair zorgminister Jan Anthonie Bruijn (VVD) gaat het Zorginstituut vragen de impasse te doorbreken.
6 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Vele tientallen organisaties tekenen woensdag een zogenoemde Gezondheidsverklaring. Daarmee beloven ze zich in te zetten en plannen te maken voor "langer gezond leven voor iedereen in Nederland", zo melden ze.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - De overheid zou meer moeten doen om het risico te verlagen dat mensen dementie krijgen. Dat kan bijvoorbeeld door iets te doen tegen hoge bloeddruk, diabetes, roken en overgewicht. Volgens de Gezondheidsraad verhogen die namelijk het risico op dementie. Vooral een lagere bloeddruk verlaagt het risico, aldus de onderzoekers.
1 week geledenBILTHOVEN (ANP) - Mensen uit lagere inkomensgroepen en met een lager opleidingsniveau hebben een slechter gebit, meldt het RIVM in de Monitor Mondgezondheid. Mensen uit deze groepen poetsen minder regelmatig hun tanden en maken minder gebruik van mondzorg.
1 week geledenMENLO PARK (ANP/RTR) - Meta heeft intern onderzoek naar de mentale gezondheidseffecten van Facebook en Instagram gestopt, nadat het "causaal" bewijs vond dat het gebruik van de socialemediaplatforms een negatieve impact had. Dat blijkt uit niet-gecensureerde stukken in een collectieve rechtszaak die door Amerikaanse schooldistricten is aangespannen tegen Meta en andere socialmediaplatforms.
1 week geleden