Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Corona-sneltest TNO is betrouwbaar, blijkt uit praktijkproef

Corona-sneltest TNO is betrouwbaar, blijkt uit praktijkproef

AMSTERDAM (ANP) - De snelle coronatest die TNO heeft ontwikkeld op verzoek van het ministerie van Volksgezondheid is net zo betrouwbaar als de standaard gebruikte PCR-test. Een praktijkproef met deze sneltest, de afgelopen twee weken in Amsterdam, laat zien dat de uitslag hiervan voor 99 procent overeenkomt met de PCR-test, zo meldt de onderzoeksorganisatie.

TNO en de GGD Amsterdam voerden de proef samen uit vanuit een pop-uplaboratorium bij de teststraat in de RAI. Aan mensen die zich daar lieten testen werd gevraagd of ze ook een monster wilden afstaan voor deze proef, zodat de uitslagen daarvan konden worden vergeleken. Zo werden bijna negenhonderd monsters verkregen.

Uit de vergelijking kwam naar voren dat het percentage terecht positieve uitslagen en het percentage terecht negatieve uitslagen overeenkwamen met de uitslagen van de PCR-test. "De test voldoet daarmee aan de gestelde criteria betreffende betrouwbaarheid", concludeert de GGD Amsterdam. TNO voegt eraan toe dat nu niets meer in de weg staat van verdere invoering.

LAMP

De test van TNO, ook wel LAMP-test (Loop mediAted isotherMal amPlification) genoemd, geeft binnen drie kwartier tot een uur een uitslag. Bij de PCR-test is dat 24 tot 48 uur. Volgens bedenker Bart Keijser, microbioloog bij TNO, is zijn methode niet alleen sneller, maar ook simpeler en goedkoper dan de PCR-test. Ook zijn de benodigde grondstoffen goed beschikbaar. Keijser presenteert de resultaten van de praktijkproef samen met TNO-topman Paul de Krom deze donderdag aan minister Hugo de Jonge.

Volgens de onderzoeksorganisatie betekent een betrouwbare klaar-terwijl-u-wacht-test als deze dat betrokkenen bij een negatieve uitslag meteen weer aan het werk kunnen en niet onnodig lang hoeven te wachten. Wordt de test breed beschikbaar als uitbreiding van de totale testcapaciteit, dan loopt de wachttijd voor iedereen terug, aldus TNO.

Meer uit Gezond

Studenten zorgstudies vallen minder uit dan gemiddeld

DEN HAAG (ANP) - Studenten die zorgopleidingen volgen, stoppen niet vaker met hun studie dan studenten in andere studierichtingen. De onderwijsinspectie krijgt daar soms signalen over, maar concludeert na eigen onderzoek dat het tegendeel waar is: cijfers laten zien dat studenten die een hbo- of wo-zorgopleiding volgen, juist minder vaak uitvallen dan gemiddeld. Als ze overstappen, kiezen ze vaak voor een andere opleiding binnen de zorg. Ze lopen ook relatief weinig studievertraging op.

6 uur geleden
Falafelmaaltijd van Jumbo bevat geen falafel maar varkensvlees

VEGHEL (ANP) - De falafelmaaltijd van de Jumbo met houdbaarheidsdatum 29-07-2025 bevat per ongeluk geen falafel, maar varkensvlees. De supermarkt roept klanten op het gerecht 'Falafel Libanese Stijl' niet te eten. Ze kunnen het product terugbrengen en krijgen dan het aankoopbedrag terug.

23 uur geleden
Maker obesitasmedicijn Novo Nordisk waarschuwt voor zwakke groei

KOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - De Deense farmaceut Novo Nordisk waarschuwt opnieuw voor een lagere groei van de omzet en winst dit jaar. Het bedrijf kampt al maanden met toenemende concurrentie voor zijn populaire diabetes- en afslankmedicijnen Ozempic en Wegovy. Als gevolg daarvan moest het eerder dit jaar al een winstwaarschuwing afgeven.

1 dag geleden
Roche onderzoekt of medicijn alzheimer-symptomen kan voorkomen

BAZEL (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Zwitserse geneesmiddelenfabrikant Roche gaat onderzoeken of een experimenteel medicijn de symptomen van de ziekte van Alzheimer kan vertragen of voorkomen, heeft het bedrijf zondagavond laat bekendgemaakt. Daarbij richt de onderneming zich op mensen die een hoog risico hebben op deze aandoening.

2 dagen geleden
Apotheekketen slaat alarm over prijsverhoging bloedverdunner

MAARSSEN (ANP) - Apotheekketen BENU slaat alarm over een prijsverhoging van de bloedverdunner Eliquis door de Amerikaanse fabrikant Bristol-Myers Squibb (BMS). Hierdoor moeten apothekers het medicijn inkopen voor een hogere prijs dan zorgverzekeraars vergoeden, aldus de organisatie met naar eigen zeggen 345 apotheken.

2 dagen geleden
VVD wil snijden in zorg en uitkeringen, lagere lasten bedrijven

DEN HAAG (ANP) - De VVD wil de komende jaren bezuinigen op onder meer de zorg en sociale zekerheid. Op die manier willen de liberalen ruimte maken voor de hogere uitgaven aan defensie waartoe Nederland zich vorige maand op de NAVO-top in Den Haag heeft verplicht. Ook willen zij de lasten voor bedrijven en werkenden verder verlagen. Dat staat in het concept-verkiezingsprogramma dat de partij zaterdag heeft gepresenteerd.

4 dagen geleden
Farmacieconcern AstraZeneca investeert 50 miljard in VS

CAMBRIDGE (ANP/AFP) - Het Britse farmacieconcern AstraZeneca investeert de komende jaren 50 miljard dollar in de Verenigde Staten. Dit kondigde de onderneming dinsdag aan te midden van dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump om importheffingen op te leggen aan de farmaceutische sector.

1 week geleden