Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Corona kost Europese luchtvaartbedrijven miljarden aan omzet

Corona kost Europese luchtvaartbedrijven miljarden aan omzet

SINGAPORE (ANP) - Het nieuwe coronavirus kost Europese luchtvaartbedrijven dit jaar tot bijna 44 miljard dollar aan omzet. Dat blijkt uit een nieuwe raming van de internationale brancheorganisatie IATA, die tijdens een bijeenkomst in Singapore bekend werd gemaakt. Wereldwijd wordt de omzetschade geraamd op 63 miljard tot 113 miljard dollar. Vooral vluchten van en naar China worden momenteel door het virus hard geraakt, maar de epidemie en daarmee de problemen verspreiden zich ook in rap tempo naar andere regio's.

IATA schetste in een update over de marktverstoringen een aantal scenario's. In het gunstigste geval zou de verspreiding van het virus relatief snel kunnen worden ingedamd. De vraag naar tickets zou in dit geval met zo'n 11 procent inzakken, wat zal resulteren in een impact op de omzet van 63 miljard dollar. Een derde daarvan komt op rekening van China, waar de omzet bijna een kwart lager zal zijn.

De klap voor Italië is met een geraamde omzetdaling van 24 procent, in dezelfde orde van grootte. In Europa, exclusief de grote economieën Duitsland, Frankrijk en Italië, zal de omzet van de luchtvaartsector 7 procent dalen.

Uitgebreide verspreiding

In een tweede scenario wordt uitgegaan van een uitgebreide verspreiding van het virus in alle markten waar momenteel minstens tien besmette gevallen bekend zijn. In dat geval zal de passagiersstroom in Europa ook bijna een kwart inzakken. Dat gaat dan om Nederland, Oostenrijk, Frankrijk, Italië, Duitsland, Noorwegen, Spanje, Zwitserland, Zweden en het Verenigd Koninkrijk.

In Azië is de impact vergelijkbaar, aangezien daar nu al sprake is van grote verstoringen. In Noord-Amerika zadelt het virus de maatschappijen in het zwartste scenario op met een omzetverlies van dik 21 miljard dollar, aldus IATA. Alles bij elkaar zakt de omzet wereldwijd naar schatting met 113 miljard dollar in.

IATA-baas Alexandre de Juniac benadrukt dat veel luchtvaartmaatschappijen hun capaciteit verminderen en noodmaatregelen treffen om de kosten te verlagen. Hij pleit voor belastingverlagingen en andere maatregelen om de kosten te drukken zoals ingrepen bij start- en landingsrechten en het verlagen van heffingen om daarmee luchtvaartmaatschappijen te helpen. "Het zijn buitengewone tijden."

Meer uit Financieel

Wall Street bang voor treuzelen Fed na sterke economische cijfers

NEW YORK (ANP/RTR) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met verliezen de handel uitgegaan. Beleggers maakten zich zorgen dat de verrassend sterke economische cijfers van donderdag de Federal Reserve voorzichtiger zullen maken met het verlagen van de rente.

1 minuut geleden
Volkswagen grijpt in om tegenvallende vraag elektrische auto's

WOLFSBURG (ANP/BLOOMBERG) - Volkswagen (VW) beperkt zijn productie en legt twee Duitse fabrieken tijdelijk stil. Het Duitse autoconcern heeft er last van dat de vraag naar elektrische auto's langzamer groeit dan verwacht.

22 minuten geleden
Reuters: nieuwe Europese boete voor Google dreigt

BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - Google krijgt waarschijnlijk in de komende maanden een tweede grote boete onder de nieuwe Europese regels voor techbedrijven. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. De Europese Commissie zou bezig zijn met het opstellen van een besluit.

2 uur geleden
Amazon schikt Prime-beschuldigingen voor 2,5 miljard dollar

SEATTLE (ANP/RTR/DPA) - Amazon schikt Amerikaanse beschuldigingen over misleidende praktijken bij zijn Prime-abonnementsdienst voor 2,5 miljard dollar. De Federal Trade Commission (FTC), een belangrijke toezichthouder in de VS, betichtte Amazon ervan dat gebruikers werden aangemeld voor het abonnement zonder dat ze hiervoor duidelijk toestemming hadden gegeven.

3 uur geleden
Microsoft stopt met bepaalde diensten aan Israëlische leger

REDMOND (ANP/BLOOMBERG) - Microsoft stopt met bepaalde diensten voor het Israëlische leger. Dat heeft het Amerikaanse concern gedaan na een onderzoek naar aanleiding van berichtgeving van de Britse krant The Guardian dat zijn software wordt gebruikt in de oorlog in Gaza.

3 uur geleden
Voormalige ministers en Fed-voorzitters in de bres voor Cook

WASHINGTON (ANP) - Een groep oud-bestuurders van de Federal Reserve en voormalige ministers van Financiën heeft zich tegen het onmiddellijke ontslag van Lisa Cook gekeerd. In een brief aan het Hooggerechtshof verzoeken ze de negen rechters niet mee te gaan in de wens van president Donald Trump om Cook uit haar functie van Fed-bestuurder te zetten.

4 uur geleden
Philips zakt op beurs na nieuws over Amerikaanse onderzoeken

AMSTERDAM (ANP) - Philips was donderdag een van de grotere verliezers op de beurs in Amsterdam. De Amerikaanse regering heeft onderzoeken geopend naar de gevolgen voor de nationale veiligheid van de import van robots, machines voor de industrie en medische hulpmiddelen. Dit geldt vaak als voorbode van nieuwe importheffingen onder president Donald Trump.

4 uur geleden