'Corona en strijd om Amerikaanse Senaat in focus op beurzen'
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam opent dinsdag waarschijnlijk licht hoger. Ook de andere Europese beurzen lijken met kleine koersuitslagen te beginnen. Beleggers nemen wat gas terug na het sterke begin van het nieuwe beursjaar. Een nieuwe lockdown in Engeland zorgt daarbij voor enige terughoudendheid. Daarnaast wordt uitgekeken naar de tweede ronde van de Senaatsverkiezingen in de Amerikaanse staat Georgia.
De Britse premier Boris Johnson sloeg maandagavond in een televisietoespraak alarm over de nieuwe virusvariant en de druk op de ziekenhuizen. Heel Engeland gaat daardoor weer in lockdown om het hoge aantal coronagevallen door de zeer besmettelijke variant van het virus omlaag te krijgen. Schotland verklaarde eerder al voor de rest van de maand in lockdown te gaan.
Georgia is dinsdag het toneel van de strijd om de Amerikaanse Senaat. Als de Democraten de twee Senaatszetels van Georgia niet weten te veroveren, behouden de Republikeinen de meerderheid in de Senaat en zal aankomend president Joe Biden in de komende jaren van hen afhankelijk zijn voor het goedkeuren van wetgeving en benoemingen. Net als bij de presidentsverkiezingen zal de uitslag waarschijnlijk een aantal dagen op zich laten wachten.
Morderna-vaccin
Aan het coronafront heeft het Europees Geneesmiddelenbureau (EMA) maandag toch nog geen eindoordeel geveld over het coronavaccin van het Amerikaanse bedrijf Moderna. Het beoordelingscomité heeft meer tijd nodig om tot een oordeel te komen en praat woensdag verder.
Op het Damrak kondigde bouwconcern Heijmans aan meer dan 700 nieuwe studentenwoningen te gaan bouwen op het terrein van de Technische Universiteit Eindhoven. Met de klus is circa 60 miljoen euro gemoeid. Baggeraar en maritiem dienstverlener Boskalis meldde de overname van Rever Offshore voor 90 miljoen euro. Daarmee versterkt Boskalis zijn subsea-divisie.
Koersen
De Europese beurzen begonnen het nieuwe jaar met winst. De AEX-index sloot 1 procent hoger op 631,03 punten en de MidKap klom 0,9 procent tot 942,66 punten. Parijs en Londen stegen tot 1,7 procent. Frankfurt bleef achter met een plusje van 0,1 procent na berichten dat de Duitse lockdown met drie weken wordt verlengd. Wall Street kende de slechtste start van een nieuw jaar sinds 2016. De Dow-Jondesindex eindigde 1,3 procent lager op 30.223,89 punten. De brede S&P 500 daalde 1,4 procent en techbeurs Nasdaq zakte 1,5 procent.
De euro was 1,2269 dollar waard, tegenover 1,2255 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie 0,2 procent tot 47,54 dollar. Brentolie kostte 0,3 procent minder op 50,93 dollar per vat. De vergadering van oliekartel OPEC en bondgenoten over de olieproductie wordt dinsdag voortgezet, na het uitblijven van een akkoord op maandag.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De grote pensioenfondsen die al zijn overgestapt naar het nieuwe pensioenstelsel ondervonden in het eerste kwartaal hinder van de oorlog in het Midden-Oosten en een gedaalde rente. De pensioenopbouw van bij elkaar miljoenen deelnemers liep hierdoor schade op. Het is nog te vroeg voor een inschatting van wat dit precies betekent voor de pensioenen van gepensioneerden in 2027. De fondsen menen genoeg reserves te hebben om kortingen op uitkeringen te vermijden.
40 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse bedrijven hebben vorig jaar meer gebruik gemaakt van een fiscale aftrekregeling voor de aanschaf van energiebesparende middelen. Dat meldt de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO). Met belastingvoordeel via de Energie-investeringsaftrek (EIA) werd vooral meer geïnvesteerd in batterijen voor de opslag van energie.
44 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag overwegend in het rood gesloten na een tegenvallend Amerikaans inflatiecijfer. Ook de oplopende spanningen tussen Washington en Iran en stijgende olieprijzen zorgden voor een negatieve stemming.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De regering-Trump is bezig met het uitkeren van meer dan 35,5 miljard dollar aan importeurs die met succes een verzoek hebben ingediend om terugbetaling van invoerheffingen. Dat gebeurt nadat het Amerikaanse Hooggerechtshof dit economische beleid van de president onwettig had verklaard.
4 uur geledenALMERE (ANP) - Alfen, producent van laadpalen en andere systemen voor het elektriciteitsnet, heeft de opbrengsten in het eerste kwartaal van dit jaar met een kwart zien toenemen. De groei werd vooral gestuwd door meer verkopen van opslagsystemen voor elektriciteit en slimme elektriciteitsnetten. De verkopen van oplaadsystemen voor elektrische auto's gingen echter verder omlaag, werd dinsdag bekend.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is dinsdag met een flink verlies de handel uitgegaan. Onzekerheid over het staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran drukte de stemming op het Damrak. De Amerikaanse president Donald Trump zei dat het bestand "aan een zijden draadje" hangt. Volgens Iran mislukt het vredesproces als de VS niet akkoord gaan met een Iraans vredesvoorstel.
6 uur geledenVELDHOVEN (ANP) - ASML en de vakbonden zijn een sociaal plan overeengekomen. Daarin is het uitgangspunt volgens alle partijen om zoveel mogelijk gedwongen ontslagen bij het bedrijf te voorkomen. De chipmachinemaker kondigde eind januari aan dat zo'n 1700 medewerkers met managementbanen ontslagen zouden worden. Dat aantal kan nog "honderden mensen" lager uitvallen, zegt een woordvoerster van ASML dinsdag.
6 uur geleden