'Corona en strijd om Amerikaanse Senaat in focus op beurzen'
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam opent dinsdag waarschijnlijk licht hoger. Ook de andere Europese beurzen lijken met kleine koersuitslagen te beginnen. Beleggers nemen wat gas terug na het sterke begin van het nieuwe beursjaar. Een nieuwe lockdown in Engeland zorgt daarbij voor enige terughoudendheid. Daarnaast wordt uitgekeken naar de tweede ronde van de Senaatsverkiezingen in de Amerikaanse staat Georgia.
De Britse premier Boris Johnson sloeg maandagavond in een televisietoespraak alarm over de nieuwe virusvariant en de druk op de ziekenhuizen. Heel Engeland gaat daardoor weer in lockdown om het hoge aantal coronagevallen door de zeer besmettelijke variant van het virus omlaag te krijgen. Schotland verklaarde eerder al voor de rest van de maand in lockdown te gaan.
Georgia is dinsdag het toneel van de strijd om de Amerikaanse Senaat. Als de Democraten de twee Senaatszetels van Georgia niet weten te veroveren, behouden de Republikeinen de meerderheid in de Senaat en zal aankomend president Joe Biden in de komende jaren van hen afhankelijk zijn voor het goedkeuren van wetgeving en benoemingen. Net als bij de presidentsverkiezingen zal de uitslag waarschijnlijk een aantal dagen op zich laten wachten.
Morderna-vaccin
Aan het coronafront heeft het Europees Geneesmiddelenbureau (EMA) maandag toch nog geen eindoordeel geveld over het coronavaccin van het Amerikaanse bedrijf Moderna. Het beoordelingscomité heeft meer tijd nodig om tot een oordeel te komen en praat woensdag verder.
Op het Damrak kondigde bouwconcern Heijmans aan meer dan 700 nieuwe studentenwoningen te gaan bouwen op het terrein van de Technische Universiteit Eindhoven. Met de klus is circa 60 miljoen euro gemoeid. Baggeraar en maritiem dienstverlener Boskalis meldde de overname van Rever Offshore voor 90 miljoen euro. Daarmee versterkt Boskalis zijn subsea-divisie.
Koersen
De Europese beurzen begonnen het nieuwe jaar met winst. De AEX-index sloot 1 procent hoger op 631,03 punten en de MidKap klom 0,9 procent tot 942,66 punten. Parijs en Londen stegen tot 1,7 procent. Frankfurt bleef achter met een plusje van 0,1 procent na berichten dat de Duitse lockdown met drie weken wordt verlengd. Wall Street kende de slechtste start van een nieuw jaar sinds 2016. De Dow-Jondesindex eindigde 1,3 procent lager op 30.223,89 punten. De brede S&P 500 daalde 1,4 procent en techbeurs Nasdaq zakte 1,5 procent.
De euro was 1,2269 dollar waard, tegenover 1,2255 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie 0,2 procent tot 47,54 dollar. Brentolie kostte 0,3 procent minder op 50,93 dollar per vat. De vergadering van oliekartel OPEC en bondgenoten over de olieproductie wordt dinsdag voortgezet, na het uitblijven van een akkoord op maandag.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering slaat wereldwijd alarm over vermeende diefstal van AI-kennis door Chinese bedrijven. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft diplomaten opgedragen hun zorgen daarover te delen in het buitenland, meldt persbureau Reuters op basis van een intern bericht.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering heeft sancties opgelegd aan een Chinese raffinaderij, omdat die voor miljarden dollars aan Iraanse olie zou hebben gekocht. Het gaat om een zogenoemde 'theepot-raffinaderij'.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Beleggers laten zich niet afschrikken door de oorlog in het Midden-Oosten en beschouwen de onrust juist als kans om goede zaken te doen, constateren analisten. Dit verklaart volgens hen waarom de beursgraadmeters op Wall Street afgelopen week weer recordstanden lieten zien. Ook de Amsterdamse AEX-index zit inmiddels in de buurt van een nieuw record, ondanks het conflict en de vele zorgen over de hoge energieprijzen.
13 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met overwegend winsten het weekend ingegaan. Chipbedrijf Intel was een uitblinker op Wall Street dankzij kwartaalcijfers en verwachtingen die zeer goed werden ontvangen door beleggers. Daarnaast bleef de aandacht uitgaan naar de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten.
22 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben tegoeden aan cryptomunten ter waarde van 344 miljoen dollar bevroren omdat die gelinkt zijn aan Iran. Dat heeft de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent vrijdag gemeld.
23 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Europese Unie en de Verenigde Staten hebben een intentieverklaring ondertekend waarin ze afspreken samen te werken aan de ontginning van kritieke mineralen. Dit moet voorkomen dat ze bij de inkoop van deze belangrijke grondstoffen voor high-techproducten te afhankelijk worden "van slechts één plek", zei de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio bij de ondertekening.
1 dag geledenHOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse dienstverlener aan de olie- en gasindustrie Baker Hughes verwacht meer investeringen door oliemaatschappijen in eigen productie door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens topman Lorenzo Simonelli zorgen de sterk gestegen olieprijzen door het conflict voor een stimulering van de investeringen in Noord- en Zuid-Amerika, Afrika en Azië.
1 dag geleden