'Corona en strijd om Amerikaanse Senaat in focus op beurzen'
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam opent dinsdag waarschijnlijk licht hoger. Ook de andere Europese beurzen lijken met kleine koersuitslagen te beginnen. Beleggers nemen wat gas terug na het sterke begin van het nieuwe beursjaar. Een nieuwe lockdown in Engeland zorgt daarbij voor enige terughoudendheid. Daarnaast wordt uitgekeken naar de tweede ronde van de Senaatsverkiezingen in de Amerikaanse staat Georgia.
De Britse premier Boris Johnson sloeg maandagavond in een televisietoespraak alarm over de nieuwe virusvariant en de druk op de ziekenhuizen. Heel Engeland gaat daardoor weer in lockdown om het hoge aantal coronagevallen door de zeer besmettelijke variant van het virus omlaag te krijgen. Schotland verklaarde eerder al voor de rest van de maand in lockdown te gaan.
Georgia is dinsdag het toneel van de strijd om de Amerikaanse Senaat. Als de Democraten de twee Senaatszetels van Georgia niet weten te veroveren, behouden de Republikeinen de meerderheid in de Senaat en zal aankomend president Joe Biden in de komende jaren van hen afhankelijk zijn voor het goedkeuren van wetgeving en benoemingen. Net als bij de presidentsverkiezingen zal de uitslag waarschijnlijk een aantal dagen op zich laten wachten.
Morderna-vaccin
Aan het coronafront heeft het Europees Geneesmiddelenbureau (EMA) maandag toch nog geen eindoordeel geveld over het coronavaccin van het Amerikaanse bedrijf Moderna. Het beoordelingscomité heeft meer tijd nodig om tot een oordeel te komen en praat woensdag verder.
Op het Damrak kondigde bouwconcern Heijmans aan meer dan 700 nieuwe studentenwoningen te gaan bouwen op het terrein van de Technische Universiteit Eindhoven. Met de klus is circa 60 miljoen euro gemoeid. Baggeraar en maritiem dienstverlener Boskalis meldde de overname van Rever Offshore voor 90 miljoen euro. Daarmee versterkt Boskalis zijn subsea-divisie.
Koersen
De Europese beurzen begonnen het nieuwe jaar met winst. De AEX-index sloot 1 procent hoger op 631,03 punten en de MidKap klom 0,9 procent tot 942,66 punten. Parijs en Londen stegen tot 1,7 procent. Frankfurt bleef achter met een plusje van 0,1 procent na berichten dat de Duitse lockdown met drie weken wordt verlengd. Wall Street kende de slechtste start van een nieuw jaar sinds 2016. De Dow-Jondesindex eindigde 1,3 procent lager op 30.223,89 punten. De brede S&P 500 daalde 1,4 procent en techbeurs Nasdaq zakte 1,5 procent.
De euro was 1,2269 dollar waard, tegenover 1,2255 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie 0,2 procent tot 47,54 dollar. Brentolie kostte 0,3 procent minder op 50,93 dollar per vat. De vergadering van oliekartel OPEC en bondgenoten over de olieproductie wordt dinsdag voortgezet, na het uitblijven van een akkoord op maandag.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - KLM heeft het hervatten van zijn vluchten naar Dubai, Riyad en Dammam wederom uitgesteld. De luchtvaartmaatschappij vliegt tot en met dinsdag niet naar de bestemmingen in het Midden-Oosten om de oorlog in Iran. Eerder had KLM deze vluchten al tot en met zondag uitgesloten. "We volgen de ontwikkelingen op de voet", benadrukte de maatschappij vrijdagavond in een verklaring.
1 uur geledenDHAKA (ANP/RTR) - Kledingleveringen voor Zara-eigenaar Inditex en andere grote kledingretailers zitten vast op luchthavens in Bangladesh en India. Dat hebben drie fabrikanten in de landen laten weten. De kleding zou eigenlijk met vluchten van luchtvaartmaatschappijen als Emirates en Qatar Airways worden meegenomen, maar die hebben door de oorlog in Iran veel vluchten geschrapt.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Chiptoeleverancier Besi is vrijdag meer dan 17 procent onderuitgegaan op de Amsterdamse beurs. De koersval werd volgens analisten veroorzaakt door ongunstige berichten in Zuid-Koreaanse media voor de fabrikant van assemblageapparatuur voor de halfgeleiderindustrie.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet zet zoals afgesproken in het coalitieakkoord een streep door een groot deel van een nieuwe wet die moet afbakenen welk werk als zelfstandig ondernemer kan worden gedaan. Er komt een nieuwe wet voor in de plaats die moet leiden tot meer zekerheid voor mensen die er zelf voor kiezen als zzp'er te werken, meldt minister Thierry Aartsen (Werk, VVD).
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Marvell Technology werd vrijdag flink hoger gezet op de beurzen in New York. Het chipbedrijf presteerde afgelopen kwartaal beter dan verwacht, dankzij de aanhoudend sterke vraag naar chips voor kunstmatige intelligentie. Ook gaf het bedrijf een sterke omzetverwachting af voor het huidige boekjaar. Volgens topman Matt Murphy zal de omzetgroei dit jaar in elk kwartaal versnellen door de datacenteractiviteiten van het bedrijf. Het aandeel steeg meer dan 15 procent.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft voldoende diesel op voorraad voor in ieder geval negentig dagen. Dat heeft klimaat- en energieminister Stientje van Veldhoven gezegd na afloop van de ministerraad. De strategische voorraad is volgens haar nodig omdat in Europa te weinig raffinagecapaciteit is om diesel te produceren.
5 uur geledenBERLIJN (ANP) - Het Duitse mediaconcern Axel Springer koopt de eigenaar van de Britse krant The Telegraph. Daarmee komt de rechtsgeoriënteerde krant onder een dak met de Duitse tabloid Bild, nieuwssite Politico en tv-zender Welt. De Duitsers troeven daarmee de Britse uitgever van Daily Mail af.
6 uur geleden